MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie. Inauguracja w najbliższą sobotę

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Opera na Zamku obchody roku Jacka Nieżychowskiego rozpocznie już 27 stycznia od premiery specjalnego koncertu pamięci artysty
Opera na Zamku obchody roku Jacka Nieżychowskiego rozpocznie już 27 stycznia od premiery specjalnego koncertu pamięci artysty Andrzej Szkocki
Szczecińska operetka, Festiwal Młodych Talentów, kabaret - to tylko niektóre pomysły, które zrealizował w Szczecinie Jacek Nieżychowski. Rok 2024 będzie jego rokiem.

Uchwałą Rady Miasta rok 2024 został ustanowiony w Szczecinie Rokiem Jacka Nieżychowskiego, założyciela i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, na kanwie której powstała Opera na Zamku. To on wymyślił w 1962 roku Festiwal Młodych Talentów oraz wiele wydarzeń kulturalnych w Szczecinie.

- Tata był szalenie towarzyskim człowiekiem, nasz dom był zawsze otwarty. Jak przyjeżdżali zagraniczni artyści, to wszystkich zapraszał do domu - mówi Aleksandra Nieżychowska-Stankiewicz, córka artysty.

Szczecińskie instytucje wspólnie przygotują wydarzenia, które przypomną sylwetkę tego wyjątkowo zasłużonego dla szczecińskiej kultury człowieka.

- Chcielibyśmy przybliżyć sylwetkę człowieka, któremu zawdzięczamy to, że zaczęliśmy w Szczecinie budować artystyczną tkankę tego miasta - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku. - Jacek Nieżychowski był kolorowym artystycznym ptakiem. Stworzył typ człowieka kultury, który jest niepokorny wobec władzy, przeciwstawia się standardom i stereotypom.

Najbliższe wydarzenie czeka nas już w ten weekend. Opera na Zamku przygotowała koncert „Nieżychowski”, który będzie można zobaczyć w sobotę i w niedzielę. Będzie to przygotowany przez Operę na Zamku, a wyreżyserowany przez Adama Opatowicza, Koncert Jubileuszowy z okazji stu lat urodzin tego niezwykłego szczecinianina. Równie barwny i bogaty w niespodzianki, jak życiorys Jacka Nieżychowskiego. Na scenie Opery na Zamku usłyszeć będzie można ulubione arie i piosenki Jubilata – pamiętane z operetek, od których zaczynał się muzyczny Szczecin, a także te... śpiewane przezeń przy goleniu. Usłyszymy też premierowo nowe wersje wielkich operowych przebojów opracowane specjalnie z pamięcią o Jubilacie. Nie zabraknie hitów z Festiwalu Młodych Talentów i kabaretowej estrady oraz humoru, z którego Jacek Nieżychowski był tak znany. Wśród wykonawców najlepsi soliści, orkiestra i tancerze Opery na Zamku oraz ulubieni szczecińscy aktorzy Teatru Polskiego. Jako gospodarz i gość specjalny wieczoru rzecz całą poprowadzi Artur Andrus.

W planach są kolejne wydarzenia związane z Rokiem Jacka Nieżychowskiego. I tak w marcu w okolicach urzędu miasta będzie wystawa. W czerwcu będzie koncert na Różance nawiązujący do Festiwalu Młodych Talentów. Willa Lentza w maju przygotowuje konkurs wokalny, w którym zostanie przyznana nagroda im. Jacka Nieżychowskiego. Natomiast 8 czerwca będzie tam artystyczne śniadanie poświęcone bohaterowi w klimacie lat 60. Opera na Zamku do postaci Jacka Nieżychowskiego nawiąże podczas wrześniowego Wielkiego Turnieju Tenorów, a w październiku ukaże się specjalna książka.

Ewa Nieżychowska, synowa, w październiku zaprasza do Opery na Zamku na Biesiadę Ziemiańską, podczas której szczecińskie restauracje przygotują potrawy na podstawie przepisów Jacka Nieżychowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński