MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuźnia dziennikarskich talentów. Uniwizja odnosi sukces za sukcesem

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Uniwersytecka telewizja Uniwizja działa pod kierunkiem Beaty Mikołajewskiej-Wieczorek ledwie ponad rok, a już zbiera laury i odnosi sukcesy
Uniwersytecka telewizja Uniwizja działa pod kierunkiem Beaty Mikołajewskiej-Wieczorek ledwie ponad rok, a już zbiera laury i odnosi sukcesy
- Jestem dumna z tych młodych ludzi - mówi Beata Mikołajewska-Wieczorek, zastępca dyrektora ds. Telewizji Uniwersytetu Szczecińskiego Uniwizja. - To są studenci, mają na głowie wykłady, ćwiczenia, a w naszym studio często spędzają po kilka godzin dziennie. Dla mnie to wspaniałe, że im się chce.

Działają zaledwie ponad rok, a już mają na swoim koncie sukcesy. Zespół Uniwizji nagrodzono Laurem Uniwersyteckim w kategorii Media Studenckie w Ogólnopolskim Plebiscycie organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich, a także Gryfem Samorządności w kategorii Rozwój Kompetencji Studentów.

Łzy szczęścia

- Jak dowiedziałam się o tych nagrodach, to się popłakałam - przyznaje Beata Mikołajewska-Wieczorek. - To były łzy szczęścia, ale też ulgi, że nam wszystkim się udało. Tych sukcesów się nie spodziewałam, bo przecież od momentu powstania studenckiej telewizji na Uniwersytecie Szczecińskim minęło zaledwie parę miesięcy.

Jednak władze uczelni wcale nie były zaskoczone. Przecież Beata Mikołajewska-Wieczorek to do 2019 roku (kiedy rozstała się z TVP) jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci szczecińskiego oddziału Telewizji Polskiej. Znana dziennikarka pracę w TVP w Szczecinie rozpoczęła na początku lat 90. XX wieku, a od 2009 roku pełniła funkcję sekretarza programowego. Sprawna, zaangażowana, doświadczona.

- Przede wszystkim profesjonalna - podkreślają zarówno studenci, jak i koledzy z pracy.

Nie tylko z ciekawości

Na początku, jeszcze w grudniu 2022 roku, było ich zaledwie kilka osób. Obecnie ścisła redakcja studencka Telewizji Uniwersytetu Szczecińskiego liczy ponad 20 dziennikarzy, operatorów itp. To zgrany zespół młodych ludzi, którzy pokochali zabawę w media.

- Część z nich przyszła do nas, bo chciała, połknęła bakcyla telewizji i postanowiła się sprawdzić - mówi Mikołajewska-Wieczorek. - Część z ciekawości, bo może to będzie dla nich pomysł na życie. Ale wszyscy podkreślają, że przyszli też z racjonalnej potrzeby.

Zauważyli, że umiejętność prezentacji, swobodnego zachowywania się przed kamerą, precyzyjnej wypowiedzi i komunikacji to dziś podstawy w każdym zawodzie. Są więc wśród nich studenci informatyki, pedagogiki, ekonomii, prawa.

- Oni wiedzą, że teraz kamery towarzyszą nam właściwie wszędzie - tłumaczy. - To przecież nie tylko występy do telewizji, ale także media społecznościowe, konferencje, prezentacje, spotkania. A tutaj mają wszystko! Uczą się, jak mówić poprawnie, jak pisać zrozumiale, jak przygotować prezentację, jak występować na sali wykładowej, ale też jak kręcić filmiki na Instagrama czy TikToka.

Studentów wizja

Julia Juchniewicz już od dawna wie, że praca w mediach to jest to.

- Może niekoniecznie w samej telewizji, ale na pewno w social mediach - mówi. - Dowiedziałam się, że tego, co mnie interesuje, mogę nauczyć się w naszej uniwersyteckiej telewizji, więc poszłam. Tam może przyjść każdy, z każdego kierunku. Wiele osób chce się sprawdzić. Każdy tam znajdzie coś dla siebie.

Tak jak Michał Nakoniczewski. Teraz dziennikarz Uniwizji.

- Dla mnie ta telewizja to możliwość realizacji pasji, zdobywania nowych umiejętności i pracy z ludźmi pełnymi potencjału - mówi. - Rozpocząłem pracę w NiUS Radiu. Chciałem wtedy sprawdzić się jako reporter. Do zespołu Uniwizji dołączyłem przed jej oficjalną inauguracją. Ale pracując tu, musiałem być więcej niż tylko reporterem. Musiałem poznać wszystkie telewizyjne dziedziny od technicznej po dziennikarską.

- Tu mogłam nauczyć się, jak opanować swój stres przed kamerą i przed wieloma osobami - podkreśla Wiktoria Rybicka, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

- Uniwizja umożliwiła mi zdobycie nowych umiejętności i pomogła radzić sobie ze stresem przed kamerą - podkreśla Patrycja Bieniek, studentka managementu instytucji i PR.

- Moja przygoda z Uniwizją rozpoczęła się od praktyk - opowiada Roksana Czuchrowska, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. - Na początku myślałam, że szybko je zrealizuję i odejdę. Ale stało się inaczej. Po 160 godzinach zdałam sobie sprawę, że chcę tu zostać. Poznałam wielu niesamowitych ludzi. Mam też okazję coraz bardziej się tu rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie.

O swojej przygodzie z Uniwizją mówi też Sofia Galaida, studentka politologii:

- O tej telewizji dowiedziałam się na wydarzeniu Gryfy Samorządności, gdzie byłam nominowana w kategorii Społecznik Roku. Spodobała mi się działalność teamu i postanowiłam podejść i zapytać, czy mogę dołączyć. Przyjęli mnie. Działam.

Dla Agaty Dubiłowicz z wydziału zarządzania Uniwizja to przede wszystkim możliwość wyrażania swoich myśli, ale też miejsce, gdzie można zdobyć wiedzę i - co szczególnie cenne - podzielić się nią z innymi.

- Tutaj każdy jest przyjmowany z otwartymi rękami oraz może rozwijać swoje umiejętności dziennikarskie w różnych dziedzinach - przyznaje Agata Dubiłowicz. - Jestem podekscytowana możliwością bycia częścią redakcji. Uważam, że nie bez powodu jesteśmy najlepszą telewizją studencką w Polsce.

Piotr Trzeciak, student informatyki w biznesie, mówi, że Uniwizja pozwoliła mu zobaczyć, jak wygląda produkcja telewizyjna od wewnątrz.

Małgosia Wojtukiewicz, studentka managementu instytucji publicznych i PR, przyznaje, że dołączenie do zespołu było jej marzeniem.

- Od dziecka miałam parcie na szkło, więc to, że tu przyszłam, było dla mnie czymś naturalnym - mówi. - Praca tu to ciekawa próba charakteru, gdzie uczysz się bycia pewnym tego, co robisz i jak to robisz.

- Pięć lat temu marzyłam o karierze w prasie, jednak porzuciłam tę wizję na rzecz innych aktywności, jak gra w teatrze akademickim czy działalność w samorządzie studenckim - opowiada Jagoda Jabłońska, studentka komunikacji i psychologii w biznesie. - Szukałam siebie w wielu przestrzeniach. Aż w kwietniu 2023 roku poprowadziłam panel dyskusyjny w ramach uniwersyteckiego projektu realizowanego przez Uniwizję. Po tym zaczęłam zaglądać do redakcji coraz częściej. Początkowo czułam się niepewnie. Brakowało mi tej pewności siebie. Okazało się jednak, że nikt nie oceniał mnie tutaj negatywnie za popełniane błędy. Po roku mam za sobą kilkanaście przeprowadzonych relacji z różnych wydarzeń. Jestem przeszczęśliwa. Przestałam też traktować “yyy” jako przecinek, a rozmowy przed kamerą zaczęły sprawiać mi przyjemność. To mój sukces.

Idą naprzód

Stażystką w ogólnopolskiej telewizji została Karolina Białczewska zaczynająca w Uniwizji.

- Sprawdziła się u nas, a teraz wszyscy trzymamy kciuki, aby powiodło się jej w TVN w Warszawie, gdzie dostała się na staż - chwali swoją podopieczną Beata Mikołajewska-Wieczorek. - Tak samo będziemy trzymać kciuki za Julię Juchniewicz, która zaraz pójdzie za Karoliną. Na szczęście do zespołu telewizji studenckiej dochodzą nowi. Ale ja za tymi, co odeszli, tęsknię. Nadal z nich jestem szalenie dumna i nieustannie wmawiam sobie, że te ich odejścia to normalność, że ci, którzy są jeszcze w zespole, przecież też kiedyś odejdą.

Zespół Uniwizji realizuje trzy programy cykliczne. Pierwszym z nich jest Nauka w Druku, prowadzona przez Małgorzatę Gwiazdę-Elmerych - dziennikarkę, pisarkę, reportażystkę, coacha. Związana z telewizją (TVP Szczecin, TVN, TVN 24) oraz radiem. W tym formacie doświadczona dziennikarka rozmawia z pracownikami Uniwersytetu Szczecińskiego o ich publikacjach naukowych. Z kolei Status Studenta i Poza Planem to realizacje, w których Jagoda Jabłońska rozmawia ze studentami i absolwentami US o łączeniu pasji ze studiowaniem oraz działalności w organizacjach studenckich. Nagrody i sukcesy utwierdzają wszystkich związanych z Uniwizją, że obrany kierunek jest dobry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński