MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joga nidra jest dla umysłu jak mycie zębów. Zregeneruje, poprawi sen i humor. Jak praktykować jogę nidra?

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Joga nidra zrelaksuje, wyciszy i wpłynie na poprawę jakości snu. O tej praktyce mówi się, że jest dla naszego umysły jak mycie zębów – potrzebna i niezbędna. Jeżeli chcesz zrobić dla siebie coś dobrego, zrób jogę nidra. To nic nie kosztuje, a może przynieść wiele pozytywnych zmian w twoim życiu. Dowiedz się, czym jest joga nidra i jak ją praktykować. To prostsze, niż myślisz!

Spis treści

Co to jest joga nidra?

Joga nidra, czyli joga snu, to technika jogi, która jest bardziej zbliżona do medytacji prowadzonej niż praktyki asan. Jej twórcą jest Sri Swami Satyananda Saraswati. Joga nidra to według niego stan umysłu między jawą a snem, który wywodzi się z dawnych tantrycznych praktyk jogi Nyasa, mających na celu poszerzanie świadomości.

Kobieta podczas praktyki jogi nidra
Niektórzy mówią, że to joga nidra najłatwiejsza forma medytacji – wystarczy się położyć i słuchać głosu nauczyciela, który prowadzi przez całą praktykę. primipil/Getty Image

Joga nidra obejmuje relaksacyjną pozycję jogi, która jednocześnie jest uważana za jedną z najtrudniejszych asan – Savasanę (pozycję trupa). Chociaż wydaje się, że nie jest wymagająca i w czasie jej wykonywania z czoła nie wpływa pot, to dzięki niej i jodze nidra można poprawić sprawność umysłową i poczuć wewnętrzny spokój.

To, co różni jogę nidra od innych technik medytacji snu, to to, że jej celem nie jest sen, a bezwysiłkowy relaks. Jogiczny sen polega na błogiej świadomości, a nie na zapadaniu w nieświadomość.

Czy joga nidra to medytacja?

Joga nidra pod wieloma względami jest bliższa medytacji niż temu, co większość ludzi uważa za jogę. Jest to jedna z wielu form medytacji prowadzonych, jednak wykorzystuje też ruch i relaksację, które są wspólne dla jogi.

Podczas praktykowania jogi nidra – podobnie jak w przypadku innych technik medytacyjnych – uczestnicy słuchają prowadzącego sesję lub nagrania. Niektórzy mówią, że to najłatwiejsza forma medytacji – wystarczy się położyć i słuchać głosu nauczyciela, który prowadzi przez całą praktykę.

Joga nidra – jak praktykować?

W jodze snu, czyli jodze nidra, łączy się pozycję trupa (Savasana) z ćwiczeniami głębokiego oddychania i świadomości chwili obecnej w umyśle – bycia tu i teraz. Warto się ciepło ubrać, bo temperatura ciała podczas praktyki może spaść. Dobrze jest też, jeżeli mamy możliwość wykonać ją w półmroku, wprowadzając tym samym umysł w stan czuwania. Przed rozpoczęciem można ustalić swoją indywidualną intencję (sankalpa), której będzie zadedykowana sesja jogi snu.

Joga nidra – krok po kroku:

 1. Jeżeli wykonujesz jogę nidra samodzielnie, przygotuj wybrane przez siebie nagranie (przykład poniżej).
 2. Połóż się na podłodze (na macie, ręczniku itp.) lub na łóżku w możliwie cichej przestrzeni.
 3. Ułóż ciało w pozycji trupa: pozwól stopom naturalnie opaść na każdą stronę, na szerokość bioder i pozwól swoim ramionom rozluźnić się wzdłuż ciała, z dłońmi skierowanymi do góry.
 4. Zamknij oczy lub skieruj wzrok na niebo.
 5. Oddychaj głęboko, słuchając instrukcji podawanych przez osobę prowadzącą praktykę jogi nidra.

Posłuchaj nagrania jogi nidra:

Co daje joga nidra? Poznaj korzyści płynące z praktykowania jogi snu

Joga nidra może poprawić sen, pamięć i koncentrację, a efekty codziennej 20-minutowej praktyki są zauważalne już po dwóch tygodniach – sugeruje badanie opublikowane w „PLOS ONE”. To jednak nie wszystkie korzyści, jakich można doświadczyć, praktykując jogę snu.

Korzyści wynikające z praktyki joga nidra to m.in.:

 • poczucie relaksu,
 • regeneracja organizmu,
 • poprawa jakości snu,
 • poprawa koncentracji,
 • większa świadomość ciała,
 • większa świadomość przeżywanych emocji,
 • umiejętność świadomego stanu odpoczynku,
 • poprawa samopoczucia,
 • ulga w dolegliwościach bólowych,
 • rozluźnienie na poziomie fizycznym i mentalnym.

Kto nie powinien praktykować jogi nidra? Przeciwwskazania do jogi snu

Praktyka jogi nidra niesie wiele korzyści. Może być zbawienna dla osób, które cierpią na bezsenność, zmagają się z przewlekłym stresem czy problemami z koncentracją. Technika ta zdobywa coraz więcej zwolenników, jednak należy podkreślić, że mimo wielu pozytywnych efektów nie zastąpi leczenia. Jej praktykowanie można traktować jako metodę profilaktyczną dla osób w dobrej kondycji psychicznej.

Osoby, które zmagają się z różnymi zaburzeniami, cierpią na choroby psychiczne lub są w ciąży, powinny skonsultować się z lekarzem, zanim podejmą się praktyki jogi snu,

Przeciwwskazaniem do praktyki jogi nidra mogą być m.in.:

Do jogi nidra nie należy też przystępować, będąc pod wpływem środków psychoaktywnych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Joga nidra jest dla umysłu jak mycie zębów. Zregeneruje, poprawi sen i humor. Jak praktykować jogę nidra? - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński