MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja muzealna może stanowić realne wsparcie dla każdego nauczyciela. Oferta jest bogata

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Lekcje muzealne ożywiają nie tylko historię
Lekcje muzealne ożywiają nie tylko historię
Ach, muzea… Półmrok, cisza, zapach wosku do parkietów i gabloty jak szklane trumny dla śmiertelnie nudnych szczątków dawnych dziejów. Jeśli tak wyglądają twoje pierwsze skojarzenia ze słowem „muzeum”, to znak, że pora jakieś odwiedzić i odświeżyć nieco zakurzone półki swoich doświadczeń. Niewiele jest bowiem instytucji tak prężenie łączących przeszłość z nowoczesnością jak współczesne muzea, które rozwija się prężnie i prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie młodzież. Więc jeśli uczysz w szkole, zgarnij swoją hałaśliwą hałastrę i w ramach atrakcji zaprowadź na lekcje do najbliższego muzeum.

Spis treści

Edukacyjna funkcja placówek muzealnych

Jedną z trzech podstawowych funkcji muzealnictwa - obok ochrony dziedzictwa i kształtowania wrażliwości na piękno - jest edukacja. Obok tej najbardziej tradycyjnej formy, jaką są wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem czy publikowanie informatorów, poszczególne instytucje oferują różnorodne zajęcia, często dostosowane do wieku odbiorców i realizujące konkretne punkty podstawy programowej. Są to na przykład lekcje żywej historii, polegające na inscenizowaniu życia lub procesów produkcyjnych w dawnych czasach, tematyczne lekcje prowadzone przez specjalnie przygotowanych edukatorów czy bardzo popularne wystawy interaktywne, pozwalające na bezpośrednie obcowanie z eksponatami. Skorzystanie z takiej oferty stanowi prawdziwe wsparcie dla procesu edukacyjnego nie tylko dla nauczycieli historii.

Niekończące się możliwości

Bogactwo oferty edukacyjnej polskich muzeów może przyprawić o zawrót głowy. Proponowana tematyka często zaskakuje i rozbudza ciekawość do tego stopnia, że trudno się zdecydować na jedną tylko lekcję. Obok tych spotkań, które poruszają wielkie, poważne tematy, takie jak na przykład rozmowy o wojnie z najmłodszymi prowadzone przez Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, znajdą się takie, które uczą podstaw konkretnych umiejętności jak na przykład techniki animacji prowadzone przez Muzeum Kinematografii w Łodzi czy odwołujące się do powszechnie stosowanych modnych medialnie haseł - w warszawskim Muzeum Farmacji dowiesz się na przykład, czy aromaterapia działa, a przy okazji zanurzysz się w zapachu dawnych aptek. A może warto wyprawić komuś z klasy kulturalne urodziny? Taki pomysł ma Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. To tylko niektóre przykłady z losowo wybranych instytucji - w praktyce jednak każde muzeum oferuje coś, co można włączyć do programu lub wpisać w program wychowawczy.

Korzyści płynące z edukacji kulturalnej

O korzyściach płynących z opuszczenia szkolnej ławki i zdobywaniu wiedzy na drodze praktycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Oto największe plusy korzystania z oferty edukacyjnej muzeów:

  1. Nauka przez doświadczenie: Lekcje muzealne oferują unikalną formę nauki przez doświadczenie. Muzea przechowują unikalne eksponaty i artefakty, które pozwalają uczniom zobaczyć, dotknąć i zrozumieć historię w sposób konkretny i zmysłowy, obcować ze sztuką w sposób bezpośredni, brać udział w warsztatach i doświadczeniach.
  2. Interdyscyplinarność: Muzea często prezentują różnorodne dziedziny wiedzy, co pozwala na integrację różnych przedmiotów nauczania i wspiera interdyscyplinarny charakter edukacji.
  3. Zrozumienie różnorodności kulturowej: Muzea często prezentują różne aspekty kultury, historii i tradycji, co może być doskonałą okazją do promowania tolerancji i szacunku dla różnic między ludźmi. Uczniowie mogą lepiej zrozumieć bogactwo różnorodności kulturowej poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami i narracjami prezentowanymi w muzeach.
  4. Pobudzanie zainteresowań: Dla niektórych uczniów wizyta w muzeum może być pierwszym krokiem w odkrywaniu pasji i zainteresowań. Kontakt z eksponatami może inspirować do dalszego zgłębiania danego tematu lub nawet rozwoju nowych zainteresowań.
  5. Podnoszenie świadomości społecznej: Niektóre wystawy muzealne dotyczą aktualnych problemów społecznych, środowiskowych czy politycznych. Udział w lekcjach muzealnych może zatem przyczynić się do podniesienia świadomości społecznej i zachęcania uczniów do refleksji nad swoją rolą w społeczeństwie.
  6. Kształtowanie postaw obywatelskich: Muzea często podejmują tematy społeczne, historyczne czy ekologiczne, co może być okazją do kształtowania postaw obywatelskich i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
  7. Uczenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego: Muzea są miejscem przechowywania i eksponowania dziedzictwa kulturowego. Uczestnictwo w lekcjach pomaga zrozumieć jego wartość oraz uczy szacunku dla historii i kultury swojego kraju i świata.

Jak zorganizować wyjście?

Nic prostszego. Na stronie niemal każdego muzeum znajduje się odpowiednia zakładka, informująca o ofercie edukacyjnej, prowadzonej przez daną instytucję. Pozostaje wybrać to, co wpisuje się w obecnie poruszaną w szkole tematykę i umówić termin z muzeum. Lekcje są płatne, na ogół jednak koszt lekcji podzielony na wszystkich uczniów nie jest specjalnie wymagający. Warto wcześniej omówić tę kwestię na zebraniu z rodzicami. Poza tym w wielu miejscach dostępne są także bezpłatne zajęcia online, których warto poszukać. Wyjście na lekcję muzealną może być ciekawym urozmaiceniem dnia i niekoniecznie musi wiązać się z odwoływaniem wszystkich zajęć z planu. W większości miast z powodzeniem można wyrwać się z klasy niemalże na chwilę. Inaczej rzecz ma się w szkołach z małych miejscowości. Jednak i tu warto zadbać o to, żeby od czasu do czasu wesprzeć się edukacją muzealną i połączyć wyjazd z jakąś inną atrakcją. Przy czym wcale nie trzeba od razu jechać do największych i najbardziej obleganych ośrodków.

O czym pamiętać?

Jednak najciekawsza nawet lekcja może spotkać się z lekceważeniem uczniów, jeśli nie będą na nią odpowiednio przygotowani. Warto na kilka dni przed planowanym wyjściem dokładnie omówić z klasą, dokąd i w jakim celu się wybieracie i przypominać o tym, co jakiś czas. Pozwoli to uniknąć rozczarowania tych, którzy kojarzą szkolne wyjścia wyłącznie z rekreacją i może stać się początkiem oczekiwanego przez wszystkich zwyczaju. Podziel się swoimi doświadczeniami z podobnych wyjść, niezależnie od tego czy były udane, czy spotkały cię jakieś trudności. Twoje doświadczenia mogą stać się inspiracją dla innych czytelników i pomóc im w odkrywaniu nowych miejsc.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Edukacja muzealna może stanowić realne wsparcie dla każdego nauczyciela. Oferta jest bogata - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński