Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie stanie nowa siedziba Teatru Współczesnego? Jest kilka lokalizacji

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Gmach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego jest tymczasową siedzibą teatru od 1976 roku
Gmach Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego jest tymczasową siedzibą teatru od 1976 roku Andrzej Szkocki
Do połowy roku 2024 ma zostać wybrana lokalizacja nowej siedziby Teatru Współczesnego. Jej szacowany koszt to 200 mln zł.

Teatr Współczesny od lat kieruje apele o nową siedzibę. Rozpatrywane są nowe lokalizacje dla tej instytucji, ale pojawiały się także pomysły o pozostaniu w gmachu Muzeum Narodowym w związku z rozbudową budynku. Pod uwagę brane są także lokalizacje, o których dyskutowano kilka lat temu w porozumieniu z dyrekcją Teatru Współczesnego.

Dotychczas były rozważane takie lokalizacje jak: kwartał między ulicami Środową, Panieńską, Kłodną i Nabrzeżem Wieleckim, część działki przy ul. Starzyńskiego (z tyłu budynku filharmonii), działka w rozwidleniu ul. Dworcowej i Rybackiej, kwartał przy ul. Bałuki (po dawnej szkole podstawowej).

Lokalizacja, która zdobyła najliczniejsze grono zwolenników, to była Łasztownia przy ul. Zbożowej pomiędzy ul. Spichrzową a Trasą Zamkową.

Lokalizacje te były szeroko konsultowane z dyrekcją teatru, architektami i radnymi z komisji ds. kultury. Jednak z powodu cięć projekt ten wypadł z budżetu miasta. Teraz powraca i pojawiają się dużo konkretniejsze informacje.

Na obecnym etapie rozważane są także dodatkowe lokalizacje: działka w obrębie ulic Żółkiewskiego i Bohaterów Warszawy oraz działka od strony ul. Jarowita (na tyłach Muzeum Narodowego). Ta ostatnia w przypadku uwzględnienia siedziby teatru w ramach inwestycji związanej z rozbudową Muzeum Narodowego.

Gdzie stanie nowa siedziba Teatru Współczesnego? Jest kilka lokalizacji
Andrzej Szkocki

Takie lokalizacje podaje prezydent Michał Przepiera w odpowiedzi na interpelację radnych PiS - Agnieszki Kurzawy i Michała Pawlickiego, którzy pytali o przyszłość teatru.

- Decyzja o wyborze konkretnej lokalizacji powinna zapaść najpóźniej w połowie bieżącego roku, aby jeszcze w 2024 było możliwe ogłoszenie konkursu architektonicznego na projektowania, stosownych uzgodnień i zgód administracyjnych - odpowiada prezydent Przepiera. - Nie były jak dotąd prowadzone analizy kosztów inwestycji, wstępne szacunki oscylują wokół kwoty rzędu 200 mln zł.

Tymczasem Muzeum Narodowe planuje rozbudowę siedziby przy Wałach Chrobrego, gdzie obecnie działa Teatr Współczesny na zasadzie dzierżawy pomieszczeń. Pozostaje kwestia, gdzie teatr się podzieje, jeśli zacznie się ta inwestycja.

- Nie jest znany termin rozpoczęcia rozbudowy Muzeum Narodowego, ani czas trwania inwestycji. Tym niemniej prowadzone są rozmowy na temat alternatywnej, tymczasowej lokalizacji teatru na wypadek konieczności wyprowadzenia instytucji z siedziby przy Wałach Chrobrego. Wybór miejsca będzie uzgadniany z dyrekcją i pracownikami instytucji - wyjaśnia prezydent Przepiera.

Inwestycję realizować będzie spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Budowa Teatru Współczesnego z uwagi na jej koszt wymagać będzie pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania, bez względu na to, czy teatr miałby funkcjonować w obiekcie współdzielonym z Muzeum Narodowym, czy też istnieć w samodzielnym budynku. Jednym z potencjalnych źródeł mogą być pieniądze z budżetu państwa.

Teatr Współczesny powstał w 1976 roku po rozłączeniu się Państwowych Teatrów Dramatycznych. Od tego czasu posiada tymczasową siedzibę w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński