Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamkowe tarasy bez trzech luf armatnich

Szymon Sidorowski
Sebastian Wołosz
Zabytkowe lufy zostały przeniesione na dziedziniec Menniczy

Z tarasu Zamku Książąt Pomorskich zniknęły trzy lufy armatnie. Przez kilkadziesiąt lat stały na skraju północnego i wschodniego tarasu, w punkcie widokowym na Trasę Zamkową oraz Odrę i port. Teraz od kilku dni nie ma ich w tym miejscu, nie zostały także uwzględnione na przedstawionych pod koniec stycznia wizualizacjach projektu przebudowy tarasów. Czy oznacza to, że zostały zabrane z tego punktu widokowego na stałe?

- Wrócą na swoje miejsce po modernizacji tarasów - uspokaja Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Zostały z nich zabrane 3 lutego, ze względu na obecny stan tarasów, który sprzyja niebezpieczeństwu. Między innymi mur oporowy ulega przesunięciu.

Trzy armaty jednak nie zostały ukryte przed zwiedzającymi. Za zgodą i pod nadzorem konserwatorskim zostały przyniesione na mniejszy z dwóch dziedzińców - Menniczy. Ustawiono je pod jedną ze ścian przy wieży zamkowej. Dołączyły do stojącej tam od lat czwartej lufy armatniej, która ma rozerwany przód.

- Trafiła ona tutaj w 1973 roku po tragicznym wypadku, gdy podczas wystrzału rozerwało lufę (zdarzenie miało miejsce 1 lipca 1972 roku, w trakcie obchodów Dni Morza. W skutek wybuchu zginęły 2 osoby, 12 osób zostało rannych - za Encyklopedią Szczecina) - wyjaśnia dyrektor Zamku. - Wszystkie armaty pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. W latach 1970-73 strzelano z nich by uczcić wydarzenia. Po tragicznym wypadku zaprzestano tego.

Trzy lufy armatnie wrócą na tarasy po ich modernizacji, jednak nie wiadomo czy renowacji doczekają się same armaty. Według planów, przebudowa tarasów ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. Modernizację wraz ze znajdującymi się pod nimi skarpami pod koniec stycznia zapowiedziała dyrektor zamku Barbara Igielska wraz z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, któremu podlega instytucja.

Inwestycja zakłada m.in. usunięcie z północnej i wschodniej skarpy nasypów z gliny oraz gruzu i zastąpienie ich żelbetową konstrukcją. Z północnej skarpy znajdującej się od strony Trasy Zamkowej zostaną także usunięte tzw. „samosiejki”, które zostaną zastąpione kaskadowymi ogrodami w stylu renesansowym. Będzie można się na nie dostać poprzez nowe schody czy powstałe podjazdy dla wózków.

Renowacji doczeka się także murowany taras południowy od strony ul. Kuśnierskiej. Zyska nową elewację, wyremontowane zostaną też znajdujące się pod nim pomieszczenia, które mają zostać przeznaczone na lokale, m.in. gastronomiczne. Na jego szczycie znajdzie się kolejny ogród renesansowy. Inwestycja ma kosztować ok. 10 mln zł.

Zobacz także: Rewolucyjny pomysł na tarasy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie [wizualizacje]

Po wielu latach narzekań na brzydotę zamkowych tarasów zdecydowano się na działanie. Jest już projekt, który robi wrażenie.Zobacz także: Szklany pawilon na Zamku Książąt Pomorskich budzi kontrowersje

Rewolucyjny pomysł na tarasy Zamku Książąt Pomorskich w Szcz...

>>> [Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ! »

](http://www.gs24.pl/studniowki/)

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Ruszyło głosowanie! Można się jeszcze zgłosić

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński