MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek wydał "Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego z 1523/1524 roku"

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Pierwsze współczesne wydanie unikatowego dokumentu z kancelarii książęcej Bogusława X Wielkiego dostarcza bezcennych informacji na temat doczesnego majątku księcia: będących w jego posiadaniu oszczędności, biżuterii, ubrań, broni i innych wyrobów rzemieślniczych.

Opisane przedmioty i ich charakterystyka przybliżają życie codzienne epoki, ponadto są świadectwem prywatnych upodobań i zainteresowań Bogusława X.

- Inwentarze spuścizny stanowią świadectwo swoich czasów. Mamy nadzieję, że ich lektura przyczyni się do popularyzacji wiedzy na temat Zamku i dawnego Pomorza - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich.

Nowe zamkowe wydawnictwo jest polskim przekładem dwóch dokumentów źródłowych przechowywanych w zasobach Archiwum Państwowego. Pierwszy dokument to inwentarz spuścizny księcia Bogusława X z 1523 roku, drugi - inwentarz z 1524 roku. Tym razem badacze i miłośnicy historii otrzymują spis majątku sporządzony po śmierci najbardziej znanego i zasłużonego władcy z dynastii Gryfitów, Bogusław X.

- Opisy przedmiotów, które książę gromadził całe życie, a częściowo może także odziedziczył po przodkach, czynią przeszłość bardziej uchwytną dla naszej wyobraźni - mówi Barbara Igielska. - Na podstawie treści inwentarza władca Pomorza jawi się jako człowiek żyjący dostatnio, podróżnik i kosmopolita, który ceni sobie luksus oraz dobra materialne. Jest religijny, ale otwarty na nowe idee oraz zdobycze humanizmu.

Po władcy pozostały: broń, klejnoty, monety, dewocjonalia, relikwie Krzyża Świętego, rzeczy osobiste, elementy ubioru czy wyposażenia, a nawet przedmioty, którym przypisywano właściwości wykrywania i neutralizowania trucizn.

Oryginały dokumentów spisano atramentem na kartach papierowych. Sporządzone zostały w języku średnio-dolno-niemieckim, który był wówczas używany w Księstwie Pomorskim. Transkrypcji i tłumaczenia na język polski tego inwentarza dokonał Jerzy Grzelak, historyk, archiwista i źródłoznawca z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Redaktorem naukowym jest dr hab. Rafał Simiński, prof. US.

- Dostajemy obraz tego, jak wyglądał świat kultury materialnej księcia Bogusława X. Gdy obejmował władzę, musieli wspomagać go poddani, ale w czasie swoich rządów zrobił na tyle duży postęp, że na koniec jego życia nie można było twierdzić, że był to władca ubogi - mówi prof. Simiński.

Książka jest dostępna w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku oraz w zamkowym e-sklepie. Kosztuje 72 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński