MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Mitologia” Jana Parandowskiego. Znasz wszystkie najważniejsze mity do matury? Tu są streszczenia, jawne pytania i przykłady kontekstów

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
„Mitologia” Jana Parandowskiego na maturze 2023. Które mity trzeba znać? Jakie mogą być konteksty powiązane z mitami?
„Mitologia” Jana Parandowskiego na maturze 2023. Które mity trzeba znać? Jakie mogą być konteksty powiązane z mitami? Unsplash/Red. Polska Press
„Mitologia” Jana Parandowskiego jest w kanonie lektur obowiązkowych na maturze z języka polskiego 2024. Ze zbiorem mitów związane są także niektóre jawne pytania maturalne. Podajemy listę pytań jawnych do „Mitologii” i przykłady dzieł oraz tekstów kultury, które możesz wykorzystać w kontekstach. Tutaj dowiesz się, które mity warto sobie przypomnieć przed maturą z języka polskiego. W galerii znajdziesz opracowania mitów w pigułce.

Spis treści

Matura 2024 z języka polskiego. „Mitologia” Jana Parandowskiego to lektura z gwiazdką

W kanonie lektur obowiązujących na maturze 2023 znajdziemy m.in. Mitologię Jana Parandowskiego. Wśród opublikowanych przez CKE jawnych zagadnień na maturę z języka polskiego, dziewięć dotyczy tego właśnie zbioru mitów. W każdej odpowiedzi należy uwzględnić wybrany kontekst. Taka informacja będzie też zawarta w poleceniu na maturze.

„Mitologia”. Najważniejsze informacje o lekturze

  • Rodzaj: epika (zbiór mitów);
  • Czas i miejsce akcji: początki świata w wyobrażeniach starożytnych Greków;
  • Problematyka: relacje bogów, bóstw i ludzi na początku powstawania świata, ingerencje bogów w ludzkie życie, fatum i fortuna, wyjaśnianie zjawisk przyrodniczych, charakter pouczający i budujący wartości (mówienie prawdy, konsekwencje kłamstwa, kary boskie, niższość człowieka, wyższość bogów).

Każdy mit skupia się na opowieściach o życiowych przeżyciach i działaniach konkretnych postaci, a także ich relacjach z bogami. Przesłanie każdego mitu jest powszechne, ponieważ ukazują one pierwotne wzorce ludzkich zachowań, określane jako archetypy, które rzucają światło na istotę ludzkiej natury.

Autor: Jan Parandowski urodził się w 1895 roku we Lwowie i był prozaikiem, eseistą oraz tłumaczem. Jego debiut miał miejsce już w 1913 roku, kiedy to opublikował szkic literacko-filozoficzny. Później kontynuował naukę, studiując filologię klasyczną i archeologię.

Sławę przyniosła mu książka zatytułowana „Mitologia”, wydana w roku 1924. Poza tą wybitną pracą zawierającą opracowanie mitów greckich, Parandowski napisał m.in. „Wojnę trojańską", „Przygody Odyseusza” i , „Medeę”.

Pytania jawne na maturze z „Mitologii” J. Parandowskiego

  • Dramat człowieka zmagającego się z przeciwnościami losu. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Poświęcenie się – oznaka siły czy słabości? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Jakie wizje zaświatów można odnaleźć w literaturze? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Co skłania człowieka do podróżowania? Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Problematyka winy i kary. Omów zagadnienie na podstawie wybranego mitu z Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
  • Miłość silniejsza niż śmierć. Omów zagadnienie na podstawie Mitologii Jana Parandowskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Zobacz opracowanie najważniejszych mitów i przykłady kontekstów. To przyda się nie tylko podczas matury, ale także w pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej na lekcjach języka polskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński