MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin/ Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN

PAP
Muzeum Miejskie w Szczecinie zostało utworzone 1 sierpnia 1945 r. i przejęło pozostałości zbiorów dawnych muzeów niemieckich, w kolejnych latach stopniowo poszerzając je o nowe zabytki oraz tworząc cenne kolekcje własne
Muzeum Miejskie w Szczecinie zostało utworzone 1 sierpnia 1945 r. i przejęło pozostałości zbiorów dawnych muzeów niemieckich, w kolejnych latach stopniowo poszerzając je o nowe zabytki oraz tworząc cenne kolekcje własne archiwum gs24.pl
W Muzeum Narodowym w Szczecinie rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie dyrektorów muzeów i instytucji pamięci nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) - poinformowano na stronie resortu kultury.

Jak wyjaśniono, "w wydarzeniu integrującym środowisko polskich muzealników wzięła udział sekretarz stanu w MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus".

"Cykliczne spotkania dyrektorów muzeów i instytucji pamięci są ważnym elementem integrowania i sieciowania pracy instytucji nadzorowanych przez MKiDN. Pozwalają także na regularną, merytoryczną wymianę wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk" - napisano. "Podczas spotkań poruszane są zagadnienia, które wynikają z pracy instytucji muzealnych i instytucji pamięci, takie jak: bezpieczeństwo zbiorów, statystyka instytucji kultury, nowoczesne strategie muzealne, kontrola zarządcza i finansowa, współczesny odbiorca instytucji kultury itp." - czytamy w opublikowanej informacji.

Pierwsze spotkanie odbyło się wiosną 2017 r. w Krakowie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Następne odbywały się kolejno: w Warszawie (Muzeum Narodowe), Kielcach (Muzeum Narodowe), Poznaniu (Muzeum Narodowe), Lublinie (Muzeum Lubelskie, obecnie Muzeum Narodowe), Katowicach (Muzeum Śląskie), Malborku (Muzeum Zamkowe), Wieliczce (Muzeum Żup Krakowskich), Warce (Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego), Zakopanem (Muzeum Tatrzańskie), Opolu (Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Instytut Śląski) i Olsztynie (Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego).

"Gospodarzem tegorocznego spotkania jest Muzeum Narodowe w Szczecinie" - napisano.

Przypomniano, że Muzeum Miejskie w Szczecinie zostało utworzone 1 sierpnia 1945 r. i przejęło pozostałości zbiorów dawnych muzeów niemieckich, w kolejnych latach stopniowo poszerzając je o nowe zabytki oraz tworząc cenne kolekcje własne. "Jesienią 1947 r. muzeum zyskało status placówki okręgowej i jako Muzeum Pomorza Zachodniego sprawowało opiekę merytoryczną nad muzeami zachodniopomorskimi. W 1970 r. w uznaniu ponadregionalnej wartości zbiorów zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego" - czytamy na stronie MKiDN.

Podkreślono, że Muzeum Narodowe w Szczecinie jest największą instytucją kultury na Pomorzu Zachodnim. "Należy do grupy jedenastu polskich muzeów wyróżnionych w nazwie tytułem +narodowe+ ze względu na rangę i ponadregionalne znaczenie posiadanych zbiorów. Jest to muzeum wielooddziałowe, sprawujące opiekę nad ponad 150 tys. obiektów, wśród których są dzieła sztuki dawnej oraz współczesnej, zabytki archeologiczne, nautologiczne, etnograficzne, a także cenne numizmaty" - napisano.

Jak wyjaśniono, "w szczecińskim Muzeum znajduje się także największy w Polsce zbiór świadectw kultury materialnej krajów pozaeuropejskich (Afryka, Ameryka, Oceania)". "Muzeum, koncentrując swoje zainteresowania przede wszystkim na tematyce pomorskiej i bałtyckiej, współtworzy tożsamość regionalną i narodową Pomorza Zachodniego" - zaznaczono na stronie resortu kultury.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczecin/ Spotkanie dyrektorów instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński