MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Na mobbing w instytucjach kultury reagujemy na bieżąco". Spotkanie dyrektorów muzeów

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W poniedziałek do Szczecina przyjechało ponad 70 dyrektorów działających w Polsce placówek kultury
W poniedziałek do Szczecina przyjechało ponad 70 dyrektorów działających w Polsce placówek kultury archiwum gs24.pl
Joanna Scheuring-Wielgus, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzięła udział w Spotkaniu Dyrektorów Muzeów i Instytucji Pamięci w Szczecinie. - O czym będziemy rozmawiać? Problemów jest bardzo dużo. Jednym z nich na pewno będzie kwestia dyskryminacji i działań mobbingowych w instytucjach kultury. To był do tej pory temat tabu, ale nie będziemy udawać, że tematu nie ma. Uważam, że każdy z dyrektorów powinien zwracać uwagę na tego typu kwestie.

Spotkania Dyrektorów Muzeów i Instytucji Pamięci prowadzonych i współprowadzonych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbywają się co pół roku (za każdym razem w innym miejscu).

- Obecne spotkanie jest drugim zorganizowanym w Szczecinie - przypomniał otwierając naradę Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Pierwsze, o ile pamiętam, było ponad 10 lat temu.

W poniedziałek do Szczecina przyjechało ponad 70 dyrektorów działających w Polsce placówek kultury. Wśród nich dyrektorzy i przedstawiciele m.in.: Muzeów Narodowych – w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Historii Polski, gdańskich – Narodowego Muzeum Morskiego i Europejskiego Centrum Solidarności z Gdańska, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Byli także przedstawiciele Narodowego Instytutu Muzeów, Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" i Instytutu Dziedzictwa Solidarności.

- Dyrektorzy tych instytucji spotykają się regularnie. To dobrze - tłumaczy ideę spotkań minister Joanna Scheuring-Wielgus. -Rozmawiają, debatują, wymieniają doświadczenia. Zastanawiają się nad tym co i jak poprawić...

Zapytana o konkrety, przedstawicielka Ministerstwa Kultury przyznała, że jedną z kwestii poruszonych na spotkaniu będzie problem mobbingu i dyskryminacji.

- Nie chodzi tu o sytuację w Szczecinie - zastrzegła natychmiast. - Przyznam, że jestem zszokowana liczbą trafiających do nas tego typu informacji. Jestem w ministerstwie od 13 grudnia i przyznam się, że to najbardziej mnie zaskoczyło. Łamanie praw pracowniczych.

Pani minister zapewniła, że w sprawach pracowniczych reaguje na bieżąco.

- Pierwszy przykład, to oczywiście zwolnienie z pracy dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Albo ostatnie zwolnienie dyrektorki Instytutu Pileckiego, m.in. za zachowania anty pracownicze właśnie. Zastanawiamy się nad tym, czy w ministerstwie nie powołać osobnego działu zajmującego się takimi tematami.

Z kolei obecny na obradach dyrektorów Piotr Rypson (dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN) poinformował, że pracuje nad systemem, który uzdrowi sytuację związaną z zakupami dzieł sztuki.

- Choć do tej pory zakupy były dokonywane na znacząca skalę, to jednak tylko dla sześciu instytucji w Polsce - zauważył. - My chcemy to zmienić. Zracjonalizować zakupy na poziomie wiarygodności przeznaczonych na nie finansów oraz sprawić, by mniejsze instytucje miały szansę dostępu do finansów publicznych w celu wzbogacenia swoich kolekcji.

Jak podkreślił dyrektor Piotr Rypson, zaległości są po obu stronach - wiele instytucji nie ma strategii zakupów.

- Coś chcą kupić, ale nie wiadomo dlaczego to, a nie coś innego - twierdzi.

Goście z ministerstwa spotkali się z dziennikarzami w przerwie między obradami. Dlatego tylko hasłowo poinformowali, że instytucje kultury finansowane z budżetu państwa otrzymały podwyżki - o 20 proc. Minister Scheuring-Wielgus zapowiedziała też, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku wejdzie w życie ustawa "O statusie zawodowym artysty" - projekt ustawy już wkrótce będzie poddany pod konsultacjom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński