MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XI Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy w Szczecinie zakończony

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Matsvey Mitskavets z Akademii Muzycznej w Katowicach zdobył nagrodę Grand Prix (w grupie czwartej, studenckiej) XI Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego
Matsvey Mitskavets z Akademii Muzycznej w Katowicach zdobył nagrodę Grand Prix (w grupie czwartej, studenckiej) XI Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego LW
Matsvey Mitskavets z Akademii Muzycznej w Katowicach zdobył nagrodę Grand Prix (w grupie czwartej, studenckiej) XI Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Pierwszą nagrodę otrzymał jego kolega z katowickiej uczelni Paweł Libront.

Koncertem laureatów zakończył się w sobotę XI Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy, którego organizatorem i gospodarzem był Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

- Poziom uczestników był bardzo wyrównany i bardzo wysoki - podkreślił Piotr Piechocki, dyrektor naczelny Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Szczecinie.

To dlatego, tylko w grupie czwartej, przyznano aż jedenaście wyróżnień, trzy miejsca trzecie, miejsce drugie, miejsce pierwsze i grand prix. Zwycięzcą w tej, najstarszej grupie uczestników festiwalu, został Matsvey Mitskavets z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W nagrodę otrzymał klarnet B model RC ufundowany przez firmę Buffet Crampon Paris. Nagrodą specjalną jest udział w koncercie Orkiestry Sinfonia Varsovia w charakterze solisty. Z kolei Paweł Libront, który zajął pierwsze miejsce, w nagrodę weźmie udział w jesiennym konkursie klarnetowym w Bordeaux we Francji.

Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym odbył się w Szczecinie już po raz jedenasty.

Trwał od środy (rozpoczął się koncertem inauguracyjnym). Tego dnia odbyły się przesłuchania grupy pierwszej i drugiej (soliści i zespoły kameralne). Przesłuchania młodych artystów z grupy trzeciej trwały od środy do czwartku, a muzyków z grupy czwartej w piątek i sobotę (przed południem). Finał i ogłoszenie wyników grupy studenckiej odbył się podczas uroczystej gali w sobotę wieczorem w sali koncertowej ZPSM.

Organizatorem Festiwalu jest co roku Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Partnerami Festiwalu są m.in. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Festiwal skierowany jest do uczniów polskich szkół muzycznych I i II st. oraz studentów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznych oraz Uniwersytetów Muzycznych z Polski i zagranicy. Głównym jego celem jest popularyzacja muzyki klarnetowej, podnoszenie poziomu nauczania gry na klarnecie oraz wymiana doświadczeń uczniów i pedagogów. Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin.

Podczas Festiwalu odbyły się lekcje mistrzowskie oraz warsztaty klarnetowe dla uczniów, studentów i nauczycieli klas klarnetu prowadzone przez znakomitych solistów i uznanych pedagogów z Polski i zagranicy. W ramach Festiwalu odbyły się również koncerty towarzyszące z udziałem orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz pianistów i kameralistów.

Przypomnijmy, że założycielem Festiwalu i jego Dyrektorem Artystycznym jest szczeciński klarnecista Piotr Piechocki – wieloletni muzyk Filharmonii Szczecińskiej oraz dyrektor naczelny Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński