MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sławomir Nitras w Mierzynie o programie "Aktywna szkoła". "Trzeba zdjąć kłódki blokujące dostęp do przyszkolnych boisk"

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Konferencja prasowa Sławomira Nitrasa w Mierzynie
Konferencja prasowa Sławomira Nitrasa w Mierzynie Leszek Wójcik
25 tys. zł na sprzęt sportowy i sfinansowanie wynagrodzenia trenera - na takie wsparcie może liczyć każda szkoła w Polsce, która przystąpi do programu "Aktywna szkoła". - Apeluję do wszystkich dyrektorów szkół i do władz lokalnych: zdejmijcie kłódki z furtek i bram blokujących wjazd na boiska sportowe, sale gimnastyczne i baseny - powiedział Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki. - Nie widzę powodów, by były popołudniami i w weekendy pozamykane. A jeśli nadal są, to dowód na złą wolę lub lenistwo dyrektora szkoły.

Konferencja prasowa ministra sportu odbyła się w poniedziałek na boisku Szkoły Podstawowej w Mierzynie przy ul. Kolorowej - wzięła w niej udział, m.in. Joanna Napiwodzka, wicestarosta powiatu polickiego oraz dyrektorka szkoły.

- Nieprzypadkowo - tłumaczył ich obecność minister Nitras. - Ta piękna placówka bierze bowiem udział w naszym programie: "Aktywna szkoła".

Na czym polega nowy ministerialny program? Na udostępnieniu chętnym boisk szkolnych.

- Aby zachęcić gminy do udziału w programie, każdej szkole sfinansujemy zakup sprzętu sportowego w wysokości 25 tys. zł - tłumaczy minister sportu. - Drugi komponent: gwarantujemy stuprocentowe sfinansowanie wynagrodzeń trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego, którzy będą prowadzili zajęcia z młodzieżą, zarówno w weekendy jak i popołudniami.
Budżet ministerialnego programu "Aktywna szkoła" wynosi 335 mln zł.

W województwie zachodniopomorskim w "Aktywną szkołę" włączyło się już ponad 40 gmin i 7 powiatów - jak się dowiedzieliśmy, Szczecin w programie jeszcze nie bierze udziału.

- W Szczecinie obiekty sportowe miasto wciąż w weekendy zamyka - zauważył Sławomir Nitras. - Tak być nie może. Jestem już po rozmowie z prezydentem Piotrem Krzystkiem i radnymi miejskimi. Zaapelowałem do nich, by włączyli gminę w inicjatywę otwarcia tych miejsc. Myślę, że pozytywnie na niego odpowiedzą.

Poniedziałkowa konferencja ministra Nitrasa jest ściśle związana z promocją "Aktywnej szkoły".

- Dostrzegliśmy zależność - przyznał. - Rząd współfinansuje budowę obiektów sportowych, które później, niestety, po lekcjach i w dni wolne są pozamykane. Nie służą społeczności lokalnej. Odwiedzając poszczególne gminy przypominam więc wszystkim burmistrzom i dyrektorom szkół, że obiekty przyszkolne powinny służyć ludziom jak najdłużej.

W ubiegłym roku ponad 50 proc. obiektów szkolnych w Polsce było w weekendy pozamykane.

- To skandaliczna sytuacja, kiedy na boisko wybudowane ze społecznych pieniędzy, młodzież może się dostać jedynie przechodząc przez płot.

Minister Nitras przypomniał, że w 2010 r. powstał program animatorów orlikowych.

- Podupadł, bo niestety nie był kochany przez poprzedni rząd, który nie podnosił przez lata stawek wynagrodzenia animatorom. My już to zrobiliśmy i widzimy, że animatorzy wracają na boiska.

Jak się włączyć do programu? Wystarczy napisać wniosek do Ministerstwa Sportu i zagwarantować otwarcie obiektów. Program "Aktywna szkoła" już w kraju funkcjonuje. Nabór będzie prowadzony jeszcze przez dwa tygodnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński