Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zacieśnianie współpracy między armatorem a uczelnią

Marek Rudnicki
Akademia Morska w Szczecinie i Polska Żegluga Morska podpisały porozumienie. Na jego mocy naukowcy z AM będą prowadzić badania zmierzające do podwyższenia standardów ekologicznych i eksploatacyjnych statków PŻM, będą też pomagać w dostosowaniu ich do najnowszych wymagań konwencyjnych.

- Wchodzimy w zakres współpracy bardzo mocno akcentowanej przez obecne programy rządowe, a dotyczącej innowacyjności i wdrażania nowoczesnych technologii - mówi Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny PŻM. - W głównym stopniu chcemy jako armator wykorzystać potencjał intelektualny i technologiczny Akademii Morskiej na rzecz podwyższenia standardów ekologicznych i eksploatacyjnych statków PŻM i dostosowania ich do wymagań konwencyjnych.

Działania te będą prowadzone m.in. w oparciu o wykorzystanie laboratorium Akademii Morskiej, przeznaczonego do badań paliw i olejów oraz o laboratorium wytrzymałościowe w celu zwiększenia wydajności maszyn statkowych. Jednocześnie PŻM wraz z Akademią Morską w Szczecinie będzie współpracować nad stworzeniem programu kontroli emisji spalin statkowych, co jest odpowiedzią na wydane rozporządzenie Unii Europejskiej, dotyczące konieczności monitorowania emisji gazów cieplarnianych (tzw. Mechanizm MRV) wszystkich statków pływających po wodach UE. Kolejną sferą tej współpracy będą badania, na podstawie programu prof. Piotra Bielawskiego z Akademii Morskiej w Szczecinie, w celu maksymalnego zmniejszenia drgań pracy silników okrętowych.

- Dla nas bezcennym jest to, że poprzez bliską współpracę z PŻM zyskujemy tzw. partnera w przemyśle - podkreśla rektor Akademii Morskiej w Szczecinie dr inż. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka. - Wszystkie obecnie dostępne projekty unijne, do których jako Akademia Morska możemy aplikować, muszą mieć posiadać takiego partnera ponieważ muszą one mieć charakter wdrożeniowy. W związku z tym, poprzez porozumienie o współpracy z największym polskim armatorem, zwłaszcza w zakresie badania spalin, wytrzymałości części maszynowych czy eksploatacji silników, zyskujemy przewodnika w sferze badawczej i naukowo-dydaktycznej. Wspólnie będziemy mogli też przedkładać swoje projekty na finansowanie w unijnym instrumencie CEF (Connecting Europe Facility) w perspektywie do 2020 roku.

Podpisane porozumienia dotyczy określonej sfery współdziałania Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Polskiej Żeglugi Morskiej i wykracza poza stałą i bieżącą kooperację uczelni i armatora. Na co dzień bowiem, już od dziesiątek lat, oba podmioty blisko współpracują ze sobą na wielu polach, m.in. oficerowie i marynarze PŻM korzystają z kadry dydaktycznej Akademii Morskiej podnosząc podczas szkoleń i kursów swoje kwalifikacje. Z kolei studenci AMS chętnie wybierają statki PŻM do odbywania morskich praktyk w celu osiągnięcia dyplomów oficerskich a potem często zatrudniają się na nich na stałe.

Zobacz także: Otwarcie nowej siedziby Stargardzkiej Izby Gospodarczej

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj na Szczecińskiej Gubałówce odbyła się VI edycja Biegu Górskiego na K2. Zawody na dystansie 8611m (wysokość góry K2) były w typowo leśno-crossowym terenie na trasie obfitującej w liczne podbiegi i zbiegi, korzenie, kamienie i piasek, a w przypadku występowania opadów – także błoto. W imprezie wzięło udział ponad 500 osób.

Bieg Górski na szczecińskiej Gubałówce [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński