Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci i naukowcy Politechniki Morskiej będą doradzać urzędnikom

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Mat. prasowe / Politechnika Morska
Politechnika Morska i Urząd Marszałkowski będą współpracować przy realizacji projektu "Rozbudowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego". Dane gromadzone i następnie udostępniane mieszkańcom obejmą między innymi gospodarkę nieruchomościami, ochronę środowiska czy też planowanie przestrzenne.

Realizacja projektu RIIP WZ ułatwi warunki działania przedsiębiorcom, wpłynie na poprawę jakości życia obywateli poprzez rozwinięcie możliwości załatwiania spraw drogą elektroniczną. W szczególności projekt usprawni funkcjonowanie administracji
samorządowej województwa.

Projekt jest kontynuacją prowadzonych przez województwo prac nad rozwojem dotychczasowego pozyskiwania danych na temat terenów naszego regionu. To element realizacji zadań z zakresu geodezji i kartografii. Nowa odsłona unijnego programu zakłada udział kadry naukowej, ale także studentów geodezji i kartografii PM, którzy wspólnie będą doradzać urzędnikom, pracującym nad rozwojem systemu tak, by informacje dostępne na temat terenu naszego regionu w Geoportalu były szersze, bardziej szczegółowe i jeszcze bardziej przydatne niż dotychczas.

W ramach współpracy Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego będzie wspierał Politechnikę Morską w Szczecinie w realizacji działań edukacyjnych i badań naukowych poprzez m.in. umożliwienie uczelni dostępu do systemu Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, w tym zapewnienie Uczelni dostępu do zbiorów danych w postaci elektronicznej państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego będącego w zasobie województwa, w celu ich wykorzystania do zajęć dydaktycznych oraz badań naukowych.

- Celem jest to, żeby dane zbierane z Systemu Informacji Przestrzennej były bardziej przyjazne dla użytkowników – mówi dr hab. inż. Wojciech Ślączka, prof. PM, rektor PM.

Korzyści ze współpracy będą czerpać zarówno naukowcy, jak i studenci PM, którzy nie tylko zyskają dostęp do szczegółowych danych rejestrowanych przez System Informacji Przestrzennej, ale także wpływ na funkcjonalność całego systemu.

– Podpisaliśmy porozumienie z Politechniką Morską w Szczecinie  o współpracy, w ramach której udostępnimy swoją bazę kartograficzną i geodezyjną. Uczelnia jest oczywistym partnerem w tym projekcie, ponieważ jest najprężniejszym ośrodkiem w regionie i jednym z bardziej uznanych w Polsce, jeśli chodzi o badania i edukację w tym zakresie - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. 

Umowa została podpisana w Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających PM w Szczecinie – to miejsce jest jednym z owoców dotychczasowej współpracy uczelni z zarządem województwa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński