MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sejmiku rządzi Koalicja Obywatelska. Radni wybiorą dzisiaj marszałka województwa

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Prawo i Sprawiedliwość pozostanie w sejmiku największą partią opozycyjną
Prawo i Sprawiedliwość pozostanie w sejmiku największą partią opozycyjną Andrzej Szkocki
Olgierd Geblewicz najprawdopodobniej pozostanie marszałkiem województwa zachodniopomorskiego. Nie ma innej kandydatury na to stanowisko. Dzisiaj o godz. 12 zbierze się na swojej pierwszej sesji nowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego.

Pierwsza sesja VII kadencji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego będzie sesją inauguracyjną i „organizacyjną”. Jaki jest porządek obrad? Krótki. Radni mają za zadanie podjąć we wtorek tylko dwie decyzje: muszą wybrać przewodniczącego sejmiku i marszałka województwa.

Sesję nowej kadencji otworzy przewodniczący senior - Leszek Duklanowski z PiS. Dopiero po złożeniu ślubowania radni wybiorą przewodniczącego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz w ostatniej rozmowie z „Głosem” sugerował, że może nią zostać Teresa Kalina - dotychczasowa przewodnicząca.

- Jestem zwolennikiem ciągłości - przyznał wówczas. - Tym bardziej, kiedy coś dobrze działa.

W drugiej kolejności radni wybiorą marszałka województwa. Zostanie nim prawdopodobnie Olgierd Geblewicz, szef Platformy Obywatelskiej w regionie. To będzie jego trzecia kadencja.

Nowy sejmik województwa zbierze się na pierwszej sesji w mocno odmienionym składzie. Mimo to z pewnością nie zmieni się prowadzona przez niego polityka. Koalicja Obywatelska ponownie będzie największą siłą - w ostatnich wyborach samorządowych zdobyła bowiem 15 mandatów, czyli dokładnie połowę głosów. Taki układ sił sprawia, że nie ma wątpliwości: marszałkiem województwa zachodniopomorskiego zostanie członek Platformy Obywatelskiej.

Dzięki piętnastu mandatom KO nadal będzie liderem sejmikowej koalicji, ale w 30-osobowym sejmiku musi zdobyć partnera. Kto nim zostanie? Początkowo naturalnym partnerem KO wydawał się Marcin Przepióra, jedyny przedstawiciel Koalicji Samorządowej. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się o Trzeciej Drodze - najpoważniej brana jest pod uwagę kandydatura jednego z przedstawicieli Polski 2050 Szymona Hołowni.

Zapytany przez nas marszałek Olgierd Geblewicz nie chciał mówić o konkretach.

- Rekomendacje zostaną przedstawione na sejmiku - zapewnił. - Rozmowy wciąż trwają.

Nie wiadomo więc jeszcze, kto pełnić będzie funkcję zastępcy marszałka województwa. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że wciąż Anna Bańkowska (dotychczasowa członkini zarządu), bo nie było wcześniej do niej żadnych zastrzeżeń. Wicemarszałek Rafał Rosiński i członek zarządu Olgierd Kustosz mają jednak niewielkie szanse na reelekcję.

Tomasz Sobieraj, dotychczasowy wicemarszałek województwa, dziś obejmie oficjalnie urząd prezydenta Koszalina. Kto zastąpi Sobieraja w zarządzie województwa? W Koszalinie nieoficjalnie mówi się, że może to być Małgorzata Hołub-Kowalik, była radna Koszalina. W kwietniowych wyborach otrzymała mandat radnej sejmiku, osiągając bardzo dobry wynik. Wśród kandydatów do funkcji wicemarszałka pojawiało się także nazwisko jej męża - Jakuba Kowalika, koszalińskiego radnego Koalicji Obywatelskiej, który był szefem zwycięskiej kampanii wyborczej prezydenta Tomasza Sobieraja.

W nowym sejmiku zobaczymy wiele nowych twarzy - choć często są to osoby znane i w swoich okręgach dość popularne. Np. Janusz Żmurkiewicz, dotychczasowy prezydent Świnoujścia, który po raz pierwszy wystąpi w roli radnego. W sali sesyjnej pojawią się także byli posłowie: Michał Jach i Leszek Dobrzyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński