MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trzy wyjątkowe wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie i wielkie nadzieje na unikatową współpracę

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Dzięki projektowi wystawy stałe obu muzeów utworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów Pomorza.
Dzięki projektowi wystawy stałe obu muzeów utworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów Pomorza. Andrzej Szkocki
Trzy a w zasadzie cztery wyjątkowe wystawy, bo trzy w Muzeum Narodowym w Szczecinie i jedna w Pomorskim Muzeum Krajowym w Greifswaldzie - powstały w ramach zakończonego polsko-niemieckiego projektu, który prezentuje dzieje i kulturę Pomorza.

Projekt „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza” realizowany jest przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie w ramach programu Interreg V A.

Punktem wyjścia koncepcji jest historyczny fakt istnienia dwóch kolekcji i dwóch muzeów zajmujących się historią i sztuką Pomorza: w Szczecinie i w Greifswaldzie. Dzięki projektowi wystawy stałe obu muzeów utworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów Pomorza.

ZOBACZ TEŻ:

- Kończymy projekt prezentujący dziedzictwo Księstwa Pomorskiego, które nie istnieje już od 400 lat. Wspólna przyszłość, w przeciwieństwie do wspólnego dziedzictwa, które jest faktem, to nadzieja. Nadzieja na na współpracę pomiędzy naszymi muzeami. Przymierzamy się do naszego trzeciego projektu. To nasz wkład we wspólną przyszłość - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstały trzy wystawy:

  • "Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich", dotycząca prehistorii Pomorza,
  • "Misterium światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu,
  • "Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku".

W Pomorskim Muzeum Krajowym w Greifswaldzie zrealizowano wystawę "Pomorze XX wieku", której w Muzeum Narodowym w Szczecinie odpowiada ekspozycja Centrum Dialogu Przełomy.

W ramach projektu powstały instalacje multimedialne w przestrzeni wystaw i przewodniki w języku polskim, niemieckim i angielskim. Ponadto stworzono stronę internetową dotyczącą całego przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński