Trzy wyjątkowe wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie i wielkie nadzieje na unikatową współpracę

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Dzięki projektowi wystawy stałe obu muzeów utworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów Pomorza.
Dzięki projektowi wystawy stałe obu muzeów utworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów Pomorza. Andrzej Szkocki
Trzy a w zasadzie cztery wyjątkowe wystawy, bo trzy w Muzeum Narodowym w Szczecinie i jedna w Pomorskim Muzeum Krajowym w Greifswaldzie - powstały w ramach zakończonego polsko-niemieckiego projektu, który prezentuje dzieje i kulturę Pomorza.

Projekt „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza” realizowany jest przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie w ramach programu Interreg V A.

Punktem wyjścia koncepcji jest historyczny fakt istnienia dwóch kolekcji i dwóch muzeów zajmujących się historią i sztuką Pomorza: w Szczecinie i w Greifswaldzie. Dzięki projektowi wystawy stałe obu muzeów utworzyły uzupełniające się i kompatybilne narracje na temat kultury i dziejów Pomorza.

ZOBACZ TEŻ:

- Kończymy projekt prezentujący dziedzictwo Księstwa Pomorskiego, które nie istnieje już od 400 lat. Wspólna przyszłość, w przeciwieństwie do wspólnego dziedzictwa, które jest faktem, to nadzieja. Nadzieja na na współpracę pomiędzy naszymi muzeami. Przymierzamy się do naszego trzeciego projektu. To nasz wkład we wspólną przyszłość - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W Muzeum Narodowym w Szczecinie powstały trzy wystawy:

  • "Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich", dotycząca prehistorii Pomorza,
  • "Misterium światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu,
  • "Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku".

W Pomorskim Muzeum Krajowym w Greifswaldzie zrealizowano wystawę "Pomorze XX wieku", której w Muzeum Narodowym w Szczecinie odpowiada ekspozycja Centrum Dialogu Przełomy.

W ramach projektu powstały instalacje multimedialne w przestrzeni wystaw i przewodniki w języku polskim, niemieckim i angielskim. Ponadto stworzono stronę internetową dotyczącą całego przedsięwzięcia.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie