Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sąd ogłosił upadłość fabryki ST3 Offshore w Szczecinie! Co teraz?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
We wtorek Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum ogłosił upadłość ST3 Offshore. W związku z epidemią koronawirusa zrobił to na posiedzeniu niejawnym.

Z wnioskiem do sądu spółka ST3 Offshore wystąpiła na początku stycznia tego roku.

Co ogłoszenie upadłości oznacza dla spółki ST 3 Offshore?

- Ogłoszenie upadłości spółki ST3 Offshore oznacza początek ostatniego etapu funkcjonowania firmy, czyli jest to formalny początek jej końca – mówi mecenas Patryk Zbroja, który reprezentuje większość wierzycieli. - Ustanowiony został syndyk, który ma za zadanie zakończyć wszystkie sprawy spółki, rozwiąże umowy z pracownikami, a następnie sporządzi listę wszystkich wierzycieli.

ZOBACZ TEŻ:

Równolegle syndyk będzie dążył do jak najszybszej likwidacji majątku spółki.

- Teoretycznie jest możliwa dzierżawa tego majątku (w określonych warunkach), ale w aktualnym stanie postępującej recesji gospodarczej jest mało prawdopodobne, żeby jakikolwiek inwestor był zainteresowany takim rozwiązaniem – dodaje Patryk Zbroja. - Syndyk przystąpi zatem raczej do oszacowania całego majątku (z udziałem rzeczoznawców), a następnie będzie dążył do jego sprzedaży za jak najwyższą kwotę.

ZOBACZ TEŻ:

Co z pensjami pracowników?

Jeżeli znajdzie się nabywca, z ceny uzyskanej z tytułu sprzedaży w pierwszej kolejności będą pokrywane koszty postępowania, w drugiej należności pracownicze, a dopiero na sam koniec wierzyciele (proporcjonalnie do posiadanych wierzytelności).

Cały okres trwania postępowania upadłościowego może potrwać nawet kilka lat.

- Postępowanie upadłościowe polega przede wszystkim na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez wszystkich wierzycieli niewypłacalnego dłużnika. Jest to jedna z głównych cech różnicujących w stosunku do postępowania egzekucyjnego, które prowadzone jest na rzecz pojedynczych wierzycieli – wyjaśnia Marek Czernis z Kancelarii Radcy Prawnego. - Co do zasady, syndyk przeprowadza sprzedaż całego majątku dłużnika, ściąga lub sprzedaje należne mu wierzytelności i wykonuje lub zbywa prawa majątkowe, a następnie dzieli uzyskaną kwoty między wierzycieli dłużnika.

- Możliwe jest także umorzenie postępowania, w przypadkach np. braku majątku na pokrywanie kosztów postępowania i braku zaliczek od wierzycieli - dodaje mecenas Marek Czernis.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński