MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni sejmiku chcą parku narodowego Doliny Dolnej Odry

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął uchwałę w sprawie powołania Parku Narodowego Doliny Dolna Odra
Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął uchwałę w sprawie powołania Parku Narodowego Doliny Dolna Odra Andrzej Szkocki
Po burzliwej dyskusji Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego przyjął uchwałę w sprawie powołania Parku Narodowego Doliny Dolna Odra. Po głosowaniu radni zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, bo czwartkowa sesja była ostatnią w tej kadencji. Następnie przegłosowali kolejne dwa stanowiska - dotyczące budowy portu kontenerowego w Świnoujściu i działalności rafinerii PCK w Schwedt - ale już bez dyskusji.

Stanowiska, o których mowa były najważniejszymi tematami ostatniej, LI sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego tej kadencji. Wszystkie trzy zostały przyjęte większością głosów - klub radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymał się od głosu.

- Treść stanowisk zaproponowanych przez Koalicję Obywatelską, jest podobna do tych, które my przygotowaliśmy - przyznał w swoim wystąpieniu Rafał Niburski, przewodniczący klubu PiS. - Nie będziemy jednak głosować za stanowiskami Platformy, bo są zbyt mocno upolitycznione. Nie zgodzimy się na wstawki krytykujące rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Dlatego PiS zgłosił swoje stanowiska w sprawie tych samych trzech tematów - wnioskując, by Sejmik je przegłosował. Propozycja ta nie została jednak przez większość zaakceptowana. Dlaczego? Bo, jak się okazuje, ich stanowiska również były upolitycznione. I antyniemieckie.

- No bo jak rozumieć wstawki, w których sugerujecie, że powołanie parku narodowego jest z korzyścią dla Niemców, a ze szkodą dla nas? - pytał Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący klubu KO.

Idea powołania parku narodowego wywołała w czwartek najwięcej kontrowersji - dyskusja przerodziła się wręcz w polityczną debatę.

- Kandydaci do rad samorządów w gminach, w których znajduje się obecnie park krajobrazowy, być może niedługo przekształcony w park narodowy, na swoich banerach zamieszczają jako hasło wyborcze: "Jestem przeciwko powołaniu parku" - twierdził Artur Nycz, radny z Gryfina. - Na idei, która powinna nas połączyć, rozkręciliście kampanię wyborczą. Rozpętaliście polityczne piekło. Straszycie ludzi wymyślonymi problemami i zagrożeniami, których nie ma.

Radny Nycz podał przykłady.

- Nikogo nie informując o korzyściach, mówicie, że wędkarze i rybacy nie będą mogli korzystać z rzeki, że przedsiębiorcy nie będą mogli prowadzić działalności, a ludzie remontować domów. I to w sytuacji, kiedy w Ministerstwie Klimatu dopiero powstał zespół do spraw parku i nie znamy jeszcze żadnych szczegółów. Nie wiemy, jak będzie wyglądała otulina parku, ale wy już krzyczycie, że obejmie mieszkańców utrudniając im egzystencję.

Zdaniem radnych KO, ministerstwo już zagwarantowało, że otulina parku nie obejmie żadnej miejscowości, ani terenów przemysłowych.

Z kolei Artur Wezgraj, przewodniczący klubu PSL-Trzecia Droga-Nowa Lewica zauważył, że rybacy ze spółdzielni Regalica, którzy przyszli na poprzednią sesję przysłuchując się obradom, wcale nie są przeciwko powołaniu parku.

- W swoim stanowisku domagają się jedynie zagwarantowania ich praw - podkreślił. - A w stanowisku Koalicji Obywatelskiej, jest to zapisane.

Choć radni PiS wstrzymali się od głosu, uchwała Sejmiku została przyjęta. Po niej, tym samym stosunkiem głosów, przeszły dwie pozostałe. W stanowisku dotyczącym działalności rafinerii w Schwedt, która, przypomnijmy, wystąpiła o zgodę na podwyższenie emisji dwutlenku siarki, znalazła się adnotacja, że Sejmik domaga się dostosowania zakładu do wymogów światowych. W sprawie budowy głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu nie było żadnych rozbieżności - rząd już wcześniej zagwarantował kontynuację prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński