Poznamy smak wolnośći i odwołamy się do przeszłości i...

  Poznamy smak wolnośći i odwołamy się do przeszłości i przyszłośći w sztuce

  Małgorzata Klimczak

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  Zespół Kombi ma na koncie wiele przebojów. W Szczecinie usłyszymy je w zupełnie innych aranżacjach

  Zespół Kombi ma na koncie wiele przebojów. W Szczecinie usłyszymy je w zupełnie innych aranżacjach ©mat. prasowe

  Początek sezonu w wielu instytucjach kulturalnych to jeszcze wielka niewiadoma, ale poznaliśmy już część wydarzeń, na które zapraszają instytucje kulturalne w Szczecinie.
  Zespół Kombi ma na koncie wiele przebojów. W Szczecinie usłyszymy je w zupełnie innych aranżacjach

  Zespół Kombi ma na koncie wiele przebojów. W Szczecinie usłyszymy je w zupełnie innych aranżacjach ©mat. prasowe

  Jeszcze w sierpniu Filharmonia im. Karłowicza zaprasza na wyjątkowe wydarzenie - zespół Kombi zagra z orkiestrą filharmonii w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. A Opera na Zamku zaprasza na dach Centrum Dialogu Przełomy.

  Muzyczny smak wolności  Oba koncerty będą poświęcone pojęciu wolności.

  Podczas koncertu w filharmonii, usłyszymy kompozycje Sławomira Łosowskiego, inspirowane prl-owską rzeczywistością oraz walką o wolność.
  Tym razem oryginalne i niepowtarzalnie brzmiące syntezatory Sławka Łosowskiego nabiorą zupełnie nowych barw dzięki nowym, symfonicznym aranżacjom Pawła Maślanki, koncertmistrza i skrzypka Orkiestry Symfonicznej. Ponadczasowe przeboje zespołu jak „Nietykalni - skamieniałe zło”, „Słodkiego miłego życia” czy „Nowe Narodziny” zostaną wykonane z udziałem szczecińskich Filharmoników.

  1 września 2018 r o g. 20 na dachu Centrum Dialogu Przełomy, w swoistym hołdzie złożonym uczestnikom szczecińskich strajków, zabrzmią znane i uwielbiane nie tylko przez kinomanów kompozycje. „Sierpniowe przełomy” to nastrojowa podróż przez polską muzykę filmową, której przewodnikami będą: Jerzy Wołosiuk - dyrektor artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie oraz Tomasz Raczek - znany krytyk filmowy.

  Koncert „Sierpniowe przełomy” Opera na Zamku zagra trzeci raz. Tradycyjnie już w programie znajdą się „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Sen o Victorii” grupy Dżem. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy zachwycający słowem i formą muzyczną „Bema pamięci żałobny rapsod”, w wersji muzycznej znany z krótkometrażowego filmu i niesamowitego wykonania Czesława Niemena.

  Premiery Opery na Zamku  „Guru” - światowa prapremiera w Operze na Zamku w Szczecinie będzie już 28 września. To wybitne dzieło Laurenta Petitgirarda do libretta Xaviera Maurela, które wyreżyseruje Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theatre Royal. Za pulpitem dyrygenckim stanie sam kompozytor. Wśród obsady solistów znajdą się znakomitości światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna.

  Między 21 i 27 października w Operze na Zamku zagości Tanztendenzen - renomowany festiwal tańca współczesnego, który odbywa się od 1993 roku w Niemczech. Tegoroczna edycja będzie pierwszą międzynarodową i zagości również w Szczecinie.

  Przez tydzień we wszystkich przestrzeniach Opery na Zamku odbywać się będą wydarzenia taneczne, w wykonaniu solistów i zespołów z teatrów tańca z Niemiec, Izraela, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Polski.

  31 października, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy. Monumentalne „Requiem” wojenne Benjamina Brittena wykonają połączone zespoły artystyczne Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greisfwaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka. W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.

  19 stycznia 2019 roku zobaczymy „Proces” z muzyką Phillipa Glassa. Metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Franza Kafki , znakomicie wykorzystał w swojej kameralnej operze słynny współczesny kompozytor Philip Glass, nominowany do Oscara i Złotego Globu.

  Philip Glass, oszczędny w środkach muzycznego przekazu, stosuje powtórzenia, rytmy wzmagające poczucie strachu i absurdu: „Myślę o swoich kameralnych operach jak o bombach neutronowych - małe, ale z potężną siłą rażenia”.

  9 marca Michał Znaniecki przedstawi swój pomysł na realizcję dwóch oper „Gianni Schichi” Pucciniego oraz „Pajace” Leoncavalla.

  18 maja opera zaprasza na „Wieczór baletów polskich”. Balety polskie odkrywane na nowo - „Na kwaterunku” Moniuszki w błyskotliwej interpretacji Roberta Bondary oraz „Pieśń o ziemi” Palestra w choreografii włoskiego twórcy Paolo Mangioli.

  Teatr Polski powoli odkrywa karty  W sierpniu Teatr Polski zaprasza na spektakl „Sen nocy letniej” w reż. Adama Opatowicza. Spektakl kiedyś pokazywany w plenerze na Zamku, teraz grany będzie na Scenie na Łasztowni. Odświeżony, z nowym spojrzeniem. W dusznej atmosferze letniej nocy, pomiędzy jawą a snem, w świecie ułudy, gdzie losy ludzi przeplatają się z losami elfów, czeka na bohaterów tej lekkiej szekspirowskiej komedii wielka miłość.

  8 września Teatr Polski zaprasza na premierę „Lepiej już było” w reż. Stefana Szaciłowskiego. Czy jedna emerytowana aktorka może namieszać w życiu wielu ludzi? Swoimi niekonwencjonalnymi poczynaniami - balansującymi na granicy prawa - powoduje zmiany w postrzeganiu rzeczywistości przez otaczające ją osoby.

  9 września Teatr Polski zaprasza na „Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej” . Pretekstem stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy. Uroczysty wieczór w Teatrze połączy seans obrazu poświęconego śpiewaczce oraz występy na żywo.

  Na scenie zobaczymy - a przede wszystkim usłyszymy - oczywiście samą Irenę Brodzińską, a także Jej córkę Grażyną Brodzińską i wnuczkę Natalię Brodzińską. Śpiewaczkom towarzyszyć będą artyści Teatru Polskiego i Opery na Zamku.

  Pozostałe teatry jeszcze nie zdradziły swoich planów na początek sezonu.

  Muzyka z różnych stron świata  Swoje plany muzyczne i nie tylko przedstawiła już filharmonia. Jednym z najbardziej wyjątkowych wydarzeń na początek sezonu będzie MDF Festival - MUSIC.DESIGN.FO-RM. Festiwal odbędzie się miedzy 19 a 23 września. Na festiwal składają się wydarzenia o różnym charakterze: koncerty kameralne i symfoniczne, wystawy, warsztaty, spotkania i dyskusje, happeningi, animacje i prezentacje multimedialne, instalacje, wizualizacje świetlne i brzmieniowe, z udziałem wybitnych twórców z kraju i ze świata. Wszystko zostanie połączone wspólnym mianownikiem - formą. I wkomponowane będzie w niezwykłą przestrzeń architektoniczną filharmonii tworząc spójną całość. Wśród gości m.in. Buika, Philip Glass czy Apparatjik, skandynawski zespół założony w 2008 roku, znany ze swojego awangardowego podejścia do brzmienia synth-popowego.

  Aktualnie tworzą go: Magne Furuholmen, członek i założyciel zespołu „A-ha” (gitarzysta i klawiszowiec), Jonas Bjerre z duńskiego zespołu rokowego „Mew” (wokalista i gitarzysta) oraz Martin Terefe (perkusista i producent).

  We wrześniu filharmonia zaprasza także na IV Turniej Muzyków Prawdziwych. Tegoroczna edycja odbędzie się od 6 do 9 września 2018. Ponownie w szranki staną soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i zespoły wokalno- instrumentalne. Wykonawcy będą odpowiadać na wątki tematyczne. W tym roku będą to przedstawiane za pomocą popularnych w internecie emoji i emotikonek, wizerunków twarzy, wyrażających emocje.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów