MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieje się w weekend w Szczecinie. Sprawdź dokąd warto się wybrać!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Sprawdź co dzieje się w weekend w Szczecinie>>
Sprawdź co dzieje się w weekend w Szczecinie>>archiwum gs24.pl
Wiosenna energia zadziałała i mamy w czym wybierać w ten weekend, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne. Przed nami, spektakle, koncerty i wystawy.

"Sen nocy letniej" Teatr Współczesny w Szczecinie

Na motywach komedii Williama Shakespeare’a w przekładzie Stanisława Barańczaka oraz na podstawie wywiadów z osobami z niepełnosprawnościami, ich rodzinami, a także osobami zajmującymi się asystenturą seksualną i pracą seksualną.
12, 13 kwietnia, godz. 19.00, 14 kwietnia, godz. 17.00

"Matka Putina" - Tatr Mały w Szczecinie

Mało znana historia Wiery Nikołajewny Putiny, która wbrew oficjalnej wersji Kremla, podaje się za biologiczną matkę Władimira Putina. Starsza kobieta, w oblężonej przez rosyjskie wojska gruzińskiej wiosce, w emocjonującym monologu opowiada o zaskakujących wydarzeniach sprzed lat, z okresu dzieciństwa swego nieślubnego syna.
13 kwietnia, godz. 17.00

"Sztukmistrz z miasta Lublina" Teatr Polski w Szczecin

Spektakl na podstawie powieści autorstwa laureata Nagrody Nobla, Isaaca Bashevisa Singera – „Sztukmistrz z Lublina”, wydanej po raz pierwszy w 1960 roku, a napisanej w języku jidysz. To opowieść o człowieku pełnym sprzeczności, o próbie odrzucenia wiary, buncie przeciwko tradycjom przodków, jak też o pragnieniu spełnienia marzeń. Wiele z utworów z tego muzycznego przedstawienia zyskało sporą popularność, np. song „Dzięki ci Panie za ten świat” stał się hymnem „Piwnicy pod Baranami”.
12, 13, 14 kwietnia, godz. 19.00

"Hrabiny przodem" Teatr Polski w Szczecin

"Hrabiny przodem" - Hrabiny powracają. Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Będzie zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
12, 13 kwietnia, godz. 22.00

"Gość - inność" Teatr Polski w Szczecin

Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Heńka i Baśki. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo Baśka łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.
13, 14 kwietnia, godz. 16.00

"Trubadur" - reż. Barbara Wiśniewska - Opera na Zamku w Szczecinie

"Trubadur" to potężne arcydzieło. Muzyczna dramaturgia oparta na ostrych kontrastach oraz błyskotliwość partii wokalnych fascynują publiczność, a to czyni tę operę jedną z najczęściej wystawianych. "Trubadur" Giuseppe Verdiego w interpretacji Barbary Wiśniewskiej to opowieść o tym, jak decyzje poprzednich pokoleń definiują życie współczesnych. Możemy tu mówić o transmisji traumy, chorobie która przechodzi z przodków za pomocą słów i czynów, niewykrywalna i żarłoczna.
Materiały Opery na Zamku w Szczecinie.
13 kwietnia, godz. 19.00, 14 kwietnia, godz. 18.00

"To nie było planowane" - reż. Martyna Kowalska - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Improwizacja dla dorosłych i dorosłych – spektakl łączący dwie formy sztuki teatralnej: Improwizacji teatralnej oraz Teatru Lalek. Projekt łączy w sobie spontaniczność i kreatywność improwizacji scenicznej z unikalnym medium teatru lalek.
Materiały Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
12 kwietnia, godz. 19.00

"Sceny z sufitu" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Magiczne połączenie improwizacji, wyobraźni i tego, co w Pleciudze najlepsze! Witajcie w świecie spektaklu – unikalnej produkcji, która łączy w sobie sztukę teatru improwizacyjnego z fascynującym światem lalek.
13, 14 kwietnia, godz. 11.00

"Kaczątko" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

"Kaczątko" to spektakl najnajowy, muzyczny, bez słów, oparty luźno o treść "Brzydkiego kaczątka". Historia szarej kaczuszki, która do nikogo nie pasuje i której nie lubią na podwórku, bo jest inna, a która później okazuje się najpiękniejsza i najbardziej wartościowa.
13 kwietnia, godz. 11.30, 12.30, 14 kwietnia, godz. 12.00, 13.00

"Delicja" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Delicja to miasteczko, które podczas ogromnego huraganu zostało zmiecione z powierzchni ziemi i wpadło do włoskiego buta. Na próżno szukać tam południowego luzu i spontaniczności. W Delicji żyje się „idealnie” – wśród perfekcyjnie przystrzyżonych trawników, nienagannych manier i przyklejonych uśmiechów.
12 kwietnia, godz. 10.00

"Apetyt na czereśnie" Teatr Kameralny w Szczecinie

Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym.
Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu
i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości .
12 kwietnia, godz. 18.00

"Od A do Z czyli od Andrzeja do Zaorskiego" Teatr Kameralny w Szczecinie

Spektakl na pograniczu publicystyki teatralnej powstał na podstawie książki Andrzeja Zaorskiego. Ten wspaniały aktor i reżyser dzieli się z widzem cennymi refleksjami, uwagami a czasem celną, serdeczną krytyką świata teatru, telewizji i kina. W wyjątkowo intrygujący sposób Zaorski potrafi zanalizować mechanizmy rządzące światem sceny i porównać je w zabawny sposób z mechanizmami społecznymi, tak ważnymi dla umiejętności odnalezienia sensu życia i szczęścia.

"Reto Bieri w Koncercie klarnetowym Mozarta" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie

W najbliższy piątek 12 kwietnia w złotej sali zabrzmią arcydzieła mistrzów muzyki klasycznej – Beethovena i Mozarta. Orkiestrę poprowadzi znakomity amerykański dyrygent Case Scaglione, a jako solista wystąpi klarnecista Reto Bieri.
12 kwietnia, godz. 19.00

Polsko-ukraiński spacer po najstarszej części Cmentarza Centralnego

Szczecińska nekropolia to największy cmentarz w Polsce i trzeci największy w Europie. Trudno przejść cały podczas jednego spaceru, dlatego Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” zaprasza na przechadzkę alejkami jego najstarszej części. Spacer odbędzie się w języku polskim z tłumaczeniem na ukraiński.
Start: niedziela 14 kwietnia, o godz. 11.00 Miejsce rozpoczęcia: Brama Główna Cmentarza od ul. Ku Słońcu.

Wernisaż „Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu

Else Mögelin należała do najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem. Jako absolwentka słynnego już wówczas Bauhausu przeniosła na Pomorze innowacyjne metody twórcze i dydaktyczne. W latach 1927–1942 prowadziła pracownię tkaniny w szczecińskiej Miejskiej Szkole Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego, przemianowanej w 1930 roku na Praktyczną Szkołę Pracy Projektowej. Na wystawie zgromadzono ponad 100 obiektów reprezentujących różne media i techniki, pochodzących z kolekcji instytucjonalnych i prywatnych. Niemal wszystkie dzieła pokazywane są po raz pierwszy w Polsce, część z nich ma swoją międzynarodową premierę.
11 kwietnia, godz. 18.00, Muzeum Narodowe w Szczecinie, wstęp wolny.

Trio akordeonowe na Zamku

To prawdziwa uczta muzyczna dla wszystkich miłośników akordeonu. Podczas koncertu na Zamku zespół TriOssia zagra utwory takich kompozytorów jak Bach, Grieg czy Penderecki. Koncert już w tę sobotę 13 kwietnia o godz. 18:00.

Raphael Rogiński w winyle.fm

Raphael Rogiński to postać doskonale znana na polskiej i międzynarodowej scenie. Współtwórca tria Shofar (Z Mikolajem Trzaską i Maciem Morettim), lider zespołów Cukunft i Wovoka oraz wielu innych autorskich projektów. Jednym z jego ostatnich dzieł jest płyta "Talan", która znalazła się w czołówkach światowych zestewień najlepszych płyt 2023 roku.
12 kwietnia 2024, godz. 20.00, winyle.fm, Jagiellońska 86.

Crazy guitars - dwie gitary, dwa głosy

To muzyczny projekt Vitaliia Bondara oraz Mitra Dymitriadisa. Niesamowita wirtuozeria gitary Vitaliia oraz akustyczne brzmienie Mitra, a także ich głosy, tworzą niepowtarzalny klimat ich występów. W repertuarze duetu znajdziemy nieśmiertelne przeboje: od Stinga, The Police, Michaela Jacksona, Pink Floyd, poprzez polskie evergreeny: Niemena, Rodowicz, Stare Dobre Małżeństwo czy Rynkowskiego.
12 kwietnia, godz. 19, 13 Muz.

Koncert z cyklu „Harmonie”

Wykonawcami będą soliści i kameraliści Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.
W programie koncertu muzyka kompozytorów różnych epok.
14 kwietnia, godz. 17.00, 13 Muz.

Namaluj swoją magnolię

Kochasz Szczecin i szczecińskie magnolie? Przyjdź na plener, na którym nauczysz się jak stworzyć akwarelowy obrazek z magnolią w roli głównej. Anna Kwiecień, założycielka i prowadząca szczecińską pracownię Radocha, zaprasza na pierwszy w tym sezonie plener malarski. Tematem spotkania będą szczecińskie magnolię.

- Aby wziąć udział w plenerze nie trzeba mieć żadnych doświadczeń malarskich - zapewnia akwarelista. - Poprowadzę uczestników zajęć za rękę i pokażę jak krok po kroku namalować jeden z symboli naszego miasta, czyli piękną magnolię.

Zajęcia potrwają dwie godziny. W tym czasie będzie można poznać podstawy techniki akwarelowej i namalować kwiat magnolii.
Plener odbędzie się w piątek, 12.04, o godz. 18 na pl. Lotników. Koszt udziału w zajęciach to 80 zł. W cenie organizatorka zapełnią wszystkie materiały. Zapisy pod mailem: [email protected]. Liczba miejsc ograniczona.

Koncert LOTTO w TRAFO

LOTTO tworzą: Łukasz Rychlicki (Kristen), Mike Majkowski (Hailu Mergia Trio, Oren Ambarchi Hubris) i Paweł Szpura (Hera, Wovoka). Dotychczas zespół był znany z grania ekstremalnych dźwięków, instrumentarium było elektryczne. W TRAFO zagrają akustyczny materiał z płyty „Summer” nagranej w ubiegłym roku w Szczecinie, podczas ekstremalnych upałów, kiedy ani noc, ani ranek nie dawały wytchnienia. Miasto uśpione, stojące, z duszną i niepokojącą atmosferą, jakby za chwilę miało się wydarzyć coś dziwnego. Taka jest muzyka ostatniej płyty. Za jej miks i mastering odpowiedzialny jest Joe Talia, znany ze współpracy z takimi muzykami jak Oren Ambarchi czy Jim O’Rourke.
13.04.2024. godz. 20:00.

Dziedziczę To, Co Utraciłeś / I Inherit What You Lost - wystawa / spotkania / projekcja filmu

Program szczecińskiej wystawy oraz cyklu spotkań zainspirowany został odpowiedzią na zaproszenie młodych twórców z krajów Partnerstwa Wschodniego i Azji Środkowej do podjęcia tematu dziedziczenia i utraty. Dziedzictwo bowiem to zarówno element przestrzeni fizycznej, jak i mechanizm polityczny, zarówno zasób, jak i trauma. Jednostkowe, indywidualne narracje wchodzą w dialog z oficjalną historią i ustaloną geografią. Oddając głos artystom tych regionów, projekt otwiera się na obecność różnych ujęć.
13-14.04. / Teatr Kana.

TURBO - Trasa 40-lecie płyty "Dorosłe dzieci"

"DOROSŁE DZIECI" - pierwsza płyta zespołu TURBO ukazała się w 1983 roku. Z okazji 40-lecia wydania tego albumu TURBO rusza w trasę koncertową po Polsce. Koncert odbędzie się w tradycyjnej formule elektrycznej. TURBO zagra cały materiał z płyty "DOROSŁE DZIECI", a oprócz tego nie zabraknie też najbardziej znanych utworów zespołu.
13 kwietnia, godz. 19. Słowianin.

Tomasz Makowiecki - „Bailando”

Tomasz Makowiecki to muzyk, wokalista, producent i autor tekstów obecny na polskiej scenie od 2001 roku. Artysta ma na koncie pięć albumów studyjnych, w tym dwa nagrane z Makowiecki Band i trzy solowe. Makowiecki był wielokrotnie nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk oraz Paszportu Polityki.
13 kwietnia, godz. 19, DK Krzemień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński