MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi klarneciści rozpoczynają zmagania konkursowe [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
XI edycja Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego 2024
XI edycja Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego 2024 Andrzej Szkocki
Wystartowała XI edycja Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Biorą w niej udział klarneciści ze szkół muzycznych I i II stopnia oraz studenci uczelni artystycznych.

Festiwal skierowany jest do uczniów polskich szkół muzycznych I i II st. oraz studentów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznych oraz Uniwersytetów Muzycznych z Polski i zagranicy.

Założycielem Festiwalu i dyrektorem artystycznym jest szczeciński klarnecista Piotr Piechocki – wieloletni muzyk Filharmonii Szczecińskiej oraz dyrektor naczelny Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.

- To wydarzenie wpisało się w mapę kulturalna miasta - mówi Piotr Piechocki. - To jeden z największych festiwali klarnetowych w Polsce, który stwarza okazję do spotkań uczniów, studentów oraz wszystkich miłośników muzyki klarnetowej. Można powiedzieć, że festiwal to święto klarnetu. W tym roku weźmie w nich udział 140 solistów i 15 zespołów kameralnych. Oceniać ich będzie jury ogólnopolskie oraz międzynarodowe.

Podczas Festiwalu odbędą się lekcje mistrzowskie oraz warsztaty klarnetowe dla uczniów, studentów i nauczycieli klas klarnetu prowadzone przez znakomitych solistów i uznanych pedagogów z Polski i zagranicy.

W ramach Festiwalu odbędą się również koncerty towarzyszące z udziałem orkiestry Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz pianistów i kameralistów. Pierwszego można było posłuchać już podczas inauguracji festiwalu. Wystąpił duet: Barbara Borowicz - klarnet i Bartosz Sałdan - perkusja.

Po inauguracji rozpoczęły się pierwsze przesłuchania konkursowe.

- Na klarnecie gram od dwóch lat. Wydaje mi się, że nie jest taki trudny. Brałem już udział w konkursach, ale w takim dużym festiwalu wezmę udział pierwszy raz. Trochę się stresuję, ale ogólnie jest fajnie - mówi 10-letni Igor Chodań z Prywatnej Szkoły Muzycznej Cantilena w Szczecinie.

Festiwal zakończy się w sobotę koncertem laureatów.

Organizatorem Festiwalu jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, współorganizatorem XI edycji Festiwalu jest Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Akademia Sztuki w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński