MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni miesiąc darmowego parkowania na starówce. Teraz kierowcy parkują tak jak chcą

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Strefa Płatnego Parkowania na szczecińskiej starówce zacznie działać od 1 lipca
Strefa Płatnego Parkowania na szczecińskiej starówce zacznie działać od 1 lipca Andrzej Szkocki
Trwają przygotowania do wprowadzenia na szczecińskiej starówce Strefy Płatnego Parkowania. Na razie na ulicach panuje wolna amerykanka.

SPP zacznie działać od 1 lipca, w dni powszednie w godz. 8-17.

- Organizacja ruchu jest już zatwierdzona, pojawią się nowe parkometry oraz pionowe i poziome oznakowanie - wylicza Wojciech Jachim z NiOL, miejskiej spółki zarządzającej komunalnymi strefami płatnego parkowania.

SPP pojawi się na ulicy Łaziebnej, Mariackiej, części Tkackiej (od Pl. Żołnierza Polskiego do ul. Grodzkiej), części Staromłyńskiej (od Pl. Żołnierza Polskiego do ul. Koński Kierat), części ulicy Koński Kierat (od ul. Mariackiej do ul. Farnej), części Staromiejskiej (od ul. Grodzkiej do ul. Wyszyńskiego).

Do 23 marca na tym obszarze obowiązywała Strefa Zamieszkania Stare Miasto. Po zakwestionowaniu jej przez sąd, parkowanie jest darmowe. Kierowcy się ucieszyli, ale nie na długo. Brak organizacji parkowania w tak newralgicznym miejscu oznacza bałagan i kłopoty.

Przekonują się o tym codziennie mieszkańcy dzielnicy, którzy mają problemy z wyjazdem z zakorkowanych ulic, bo kierowcy szukają darmowych miejsc do parkowania. Auta zaparkowane po obu strona jezdni utrudniają pracę firmie sprzątające pojemniki z odpadami.

- Kierowcy parkują, gdzie popadnie. Ludzie przychodzą do nas z płaczem, bo nie ma jak przejść, czy przejechać ulicą Tkacką, bo jest zastawiona autami, które niszczą chodniki. Przecież przy zmianach w obrębie starówki brało udział kilkaset osób. Ich wysiłek zmarnowano. Kto za to odpowie, kto będzie ukarany? Cofnęliśmy się o kilka lat - skarżył się jeden z działaczy Rady Osiedla Stare Miasto.

Aby uniknąć przynajmniej części tych problemów, radni w kwietniu zdecydowali o zorganizowaniu Strefy Płatnego Parkowania z podstrefą A.

- Jej organizacja będzie identyczna jak na pozostałych ulicach objętych SPP - dodaje Wojciech Jachim.

To oznacza m.in. bezpłatne pierwsze 15 minut, 3,60 zł za pierwszą godziną, 4,30 zł za drugą, 5,10 zł za trzecią i 3,60 zł za każdą kolejną.

SPP nie będzie jednak docelową strefą w tym miejscu. Anna Szotkowska zastępca prezydenta Szczecina zapowiedziała, że docelowo starówka ma być objęta Śródmiejską Strefą Parkowania. Jest bardziej restrykcyjna dla kierowców niż SPP. Pozwala m.in. na wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie. Wprowadzenie Śródmiejskiej Strefy wymaga jednak długich przygotowań, takich jak np. kilkumiesięcznej analizy w oparciu o SPP, która określi rotację parkujących aut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński