Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa zieleń, ograniczenie ruchu pojazdów do minimum i przestrzeń do rekreacji. Plac Orła Białego się zmieni [WIZUALIZACJE]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W ramach planowanej inwestycji przebudowane zostaną wszystkie nawierzchnie pl. Orła Białego, fragmenty ul. ul. Koński Kierat i Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy ul. Grodzkiej.
W ramach planowanej inwestycji przebudowane zostaną wszystkie nawierzchnie pl. Orła Białego, fragmenty ul. ul. Koński Kierat i Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy ul. Grodzkiej. Szczecińskie Inwestycje Miejskie
Choć pl. Orła Białego w Szczecinie nie jest już zatłoczonym parkingiem, to już wkrótce jeszcze bardziej się zmieni. Z nową zielenią i zminimalizowanym ruchem pojazdów stanie się przestrzenią do rekreacji i wydarzeń. Przetarg na realizację tej inwestycji właśnie ruszył.

W ramach planowanej inwestycji przebudowane zostaną wszystkie nawierzchnie pl. Orła Białego, fragmenty ul. ul. Koński Kierat i Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy ul. Grodzkiej. Wykonane też zostaną prace sieciowe związane z budową kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, gazociągu, linii zasilających i instalacji oświetlenia terenu. Będzie też monitoring.

Jak tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji, przebudowa placu ma na celu utworzenie atrakcyjnej, dostępnej przestrzeni publicznej wpisującej się w historyczny kontekst Starego Miasta i jednocześnie będącej zgodną z wolą mieszkańców - na temat przyszłości placu odbyły się już konsultacje społeczne pod nazwą "Nowe życie placu".

Co się zmieni?

Zgodnie z planem, na placu wykonana zostanie mała architektura i dosadzona zostanie zieleń. Plac będzie oświetlony przez 25 stylizowanych latarni w części utwardzonej oraz sześć latarni drewnianych w części zielonej. W miejscu dawnego młyna kieratowego urządzona zostanie mała scena służąca do organizacji kameralnych wydarzeń artystycznych. Na placu pojawią się też ogródki kawiarniane - bez podestów i trwałych ogrodzeń. Przebudowa zakłada zachowanie większości drzew (kilka z nich zostanie przesadzona poza teren inwestycji). Zasadzonych zostanie natomiast 14 nowych drzew. Pojawią się także wieloletnie byliny w barwach pastelowych, trawy, rabaty. Wzmocniona zostanie istniejąca murawa oraz pojawi się ogród deszczowy.

Nowy układ komunikacyjny zakłada ograniczenie do minimum ruchu pojazdów samochodowych. Dopuszczony będzie ruch dostaw do lokali gastronomicznych, dojazd do posesji dla osób posiadających parkingi w podwórkach wewnętrznych, okazjonalny dowóz sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia wydarzeń społecznych i kulturalnych na placu oraz dojazd odpowiednich służb. Zlikwidowane też zostaną bariery architektoniczne, pogrążone zostaną krawężniki, a ulice będą miały jeden poziom umożliwiając tym samym swobodny ruch pieszych czy rowerzystów.

Po przebudowie różne fragmenty nowego zagospodarowania miejskiej przestrzeni mają mieć różną funkcję. Utwardzoną część północną placu (na szerokość Pałacu pod Globusem z centralnym punktem w postaci fontanny) zapewniającą dogodne warunki na organizację wydarzeń społecznych i kulturalnych oraz obsługę lokali użytkowych w parterach, zieloną część południową w obrysie dawnego kwartału zabudowy – zapewniającą realizację funkcji ekologicznych, swobodną rekreację użytkowników a także część przejściową przed Pałacem Jońskim będącą strefą zmiękczającą granicę między reprezentacyjną częścią północną, a zieloną, rekreacyjną częścią południową.

Historyczna ul. Koński Kierat - zapewniająca obsługę lokali użytkowych w parterach, zostanie uzupełniona o nowe nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej oraz walor edukacyjny w postaci oznaczenia przebiegu dawnego wodociągu. Z kolei deptak we wschodniej części pl. Orła Białego, stanowiący przekształcony ciąg łączący dawne Rynki Koński i Węglowy - zapewni obsługę lokali użytkowych.

W ramach prac w nowy sposób zagospodarowany zostanie także posąg Flory oraz dwie wazy, które dawniej zdobiły fasadę Pałacu Grumbkowa (Pałacu pod Globusem), a dziś stoją na dziedzińcu Akademii Sztuki. W ten sposób rzeźby połączone zostaną ponownie w jeden układ, a każda osoba odwiedzająca plac będzie mogła je podziwiać razem z elewacją, na której kiedyś były zamontowane.

Zabytkowa fontanna pozostanie w obecnym miejscu, a na posadzce oznaczony zostanie przebieg wodociągu drewnianego, który w XVIII w. dostarczał wodę ze Wzgórz Warszewickich do Zamku.

Termin składania ofert mija 22 marca. Przyszły wykonawca będzie miał 18 miesięcy od dnia przekazania placu budowy na zrealizowanie zadania.

Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Park kieszonkowy Turzyn powstanie u zbiegu ulic Żółkiewskiego i Bohaterów Warszawy

Rozpoczęła się budowa parku kieszonkowego na Turzynie. Enkla...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński