Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrycie pod Kamieniem Pomorskim. Pan Jacek trafił na podwójny szeląg ostatniego księcia z rodu Gryfitów

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia im. Św. Korduli, natrafił na srebrną monetę Księcia Pomorskiego Bogusława XIV
Jacek Ukowski, prezes Stowarzyszenia im. Św. Korduli, natrafił na srebrną monetę Księcia Pomorskiego Bogusława XIV MHZK
Kamień Pomorski odkryciami stoi! W polu pod miastem odnaleziono nowożytną monetę z 1628 roku. Trafiła do miejscowego muzeum.

- Podczas poszukiwań prowadzonych za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie na polu w okolicach Kamienia Pomorskiego, przy drodze nr 107 prowadzącej z miasta w kierunku Szczecina pan Jacek Ukowski - prezes Stowarzyszenia im. Św. Korduli, natrafił na srebrną monetę Księcia Pomorskiego Bogusława XIV datowaną na 1628 rok - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Ta moneta to podwójny szeląg (niem. Doppelschilling), duplex solidus (DS). Moneta była wybijana na terenie Pomorza pod koniec XVI i na początku XVII wieku. Na awersie monety znajduje się Gryf Pomorski skierowany w lewo, w szponach trzymający wzniesiony miecz, w otoku znajduje się tytulatura księcia: BVGSLAVS/DG/DVX/SP (BVLSLAVS D(EI) G(RATIA) DVX S(TETINENSIS) P (OMERANIAE), co należy przetłumaczyć: "Bogusław z Bożej Łaski Książę Szczecińsko - Pomorski".

Na awersie w centralnej części monogram DS, po bokach skrócona data 28, w legendzie - skrzyżowane haki i dewiza książęcą: DEVS/ADIVTOR/MEVS - "Bóg Moim Wspomożycielem".

- W Muzeum znajdują się już dwie podobne monety księcia Bogusława XIV odkryte podczas budowy kwartału dominikańskiego - dodaje Grzegorz Kurka.

Krótko o księciu Bogusławie XIV

Bogusław XIV zwany Towarzyskim (ur. 31 marca 1580 w Bardzie, zm. 10 marca 1637 w Szczecinie). Od najmłodszych lat był przygotowywany przez ojca do pełnienia rządów; brał udział w sejmach stanów pomorskich i poznawał ustawodawstwo kraju. W 1606 podróżował do Niemiec, Niderlandów, Anglii, Szkocji, Francji i Włoch. Po śmierci Bogusława XIII w 1606 zarządzał księstwem darłowskim, początkowo wraz z bratem Jerzym II, a od 1615 samodzielnie. Po bezpotomnej śmierci starszego brata, Franciszka, 28 listopada 1620 Bogusław przejął władzę nad księstwem szczecińskim.

Okres jego rządów przypadł na czasy wojny trzydziestoletniej okres bardzo trudny, gdyż wojska kwaterujące na Pomorzu doprowadzały kraj do ruiny (Pomorze ze Szczecinem było dogodnym terenem i bazą operacyjną dla wojsk szwedzkich). Mimo usilnych starań Bogusławowi nie udało się zachować neutralności księstwa. W kwietniu 1633 na skutek udaru (po którym nastąpiły kolejne) został dotknięty częściowym paraliżem; już nigdy nie powrócił do pełnego zdrowia. 10 marca 1637 roku zmarł na zamku w Szczecinie, jako ostatni władca Pomorza Zachodniego z rodu Gryfitów. Na mocy sporządzonego testamentu Brandenburczycy zostali wykluczeni z sukcesji, natomiast Pomorze miało przejść w ręce Szwedów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński