MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tablica ku czci Janiny Trojanowskiej odsłonięta w jednym z kościołów w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Janinę Trojanowską ("Janeczkę") – opozycjonistkę w czasach PRL, współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy odbyła się w kościele pw. Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Janinę Trojanowską ("Janeczkę") – opozycjonistkę w czasach PRL, współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy odbyła się w kościele pw. Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie Andrzej Szkocki
Tablicę upamiętniającą Janinę Trojanowską, współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy, odsłonięto w kościele pw. św. Stanisława Kostki przy pl. Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie. W uroczystości wziął udział m.in. syn "Janeczki", Jacek Trojanowski.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Janinę Trojanowską ("Janeczkę") – opozycjonistkę w czasach PRL, współzałożycielkę szczecińskiego Duszpasterstwa Ludzi Pracy odbyła się w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie. Nie przypadkowo. W tej świątyni 13 stycznia 1985 r. DLP zainaugurowało swoją działalność. Dlaczego tam? Granice parafii obejmowały m.in. teren szczecińskiej stoczni.

Szczecińskie środowisko Duszpasterstwa Ludzi Pracy gromadziło między innymi osoby związane z regionalną "Solidarnością". Kluczowe spośród podejmowanych przez nie haseł dotyczyły wartości i etyki pracy oraz roli, jaką praca odgrywa w życiu każdego człowieka. Poszukiwaniom odpowiedzi na pytania o to jak żyć i kim być w dobie gospodarczego kryzysu PRL lat osiemdziesiątych służyć miały cyklicznie odprawiane Msze św. i spotkania robocze.

- Janeczka była współorganizatorką naszego Duszpasterstwa i to ona zaproponowała jako patrona księdza Jerzego Popiełuszkę - przypomniał ks. prałat Andrzej Steckiewicz.

W uroczystości zorganizowanej przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczył m.in. Stanisław Wądołowski (opozycjonista, związkowiec, polityk) i syn Janiny Trojanowskiej, Jacek, który podziękował za uczczenie jego mamy.

- Która zawsze uczyła nas, by zło dobrem zwyciężać - podkreślił Jacek Trojanowski.

Janina Trojanowska urodziła się w 1921 r. w Poznaniu. Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej. Po wojnie włączyła się w działalność opozycyjną - uczestniczyła w szczecińskich strajkach 1970 r., 1971 r., 1980 r. i 1981 r. Internowana, wielokrotnie zatrzymywana, zwalniana z pracy. Po śmierci w 1998 r. odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.

Tablicę upamiętniającą Janinę Trojanowską odsłonili wspólnie Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego IPN, Jacek Trojanowski, Stanisław Wądołowski oraz ks. Andrzej Steckiewicz, wieloletni opiekun Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Tablica została ufundowana przez szczeciński Oddział IPN. Jest wykonana w brązie, o wymiarach 60 na 45 cm. To płaskorzeźba z wizerunkiem Janiny Trojanowskiej oraz najważniejszymi faktami z jej życia. Znajduje się na elewacji kościoła pw. św. Stanisława Kostki obok pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński