MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukces szczecińskiego autora kryminałów Przemysława Kowalewskiego

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Przemysław Kowalewski
Przemysław Kowalewski Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski
Szczeciński pisarz, Przemysław Kowalewski został laureatem Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2023. Jury doceniło jego debiutancką powieść "Kozioł".

W trakcie laudacji marszałek Ryszard Ćwirlej, przewodniczący jury, powiedział:

- Powieść laureata prowadzi nas na zachodnie rubieże powojennej Polski. Opisany przez niego Szczecin to miasto ruin, do którego przyjeżdżają wojenni ocaleńcy z różnych stron II Rzeczypospolitej. Wśród nich znajduje się Ugne Galant. Jednak zarówno przyszłość miasta, jak i jego mieszkańców jest naznaczona traumą wojny. Historia opowiedziana w książce Przemysława Kowalewskiego pokazuje, że zatrute ziarno dopiero zaczyna wydawać plony. "Kozioł", pełen historycznych wątków, jest jednocześnie dobrze skonstruowanym kryminałem z wiarygodnymi, pełnokrwistymi postaciami, które niosąc rany przeszłości, stają przed dramatycznymi wyborami w połowie lat pięćdziesiątych. Ich historia, skomplikowana i nieoczywista, stawia przed czytelnikami pytanie o podobieństwa między tym, co zostało opowiedziane przez Kowalewskiego w powieści, a współczesnością - mówił.

Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma wymierną wartość . Przemysław Kowalewski otrzymał 25 tys. złotych oraz pamiątkową statuetkę.

Do Ogólnopolskiego Konkursu na Kryminalny Debiut Roku 2023 zgłoszono 18 powieści. Jury nominowało do Nagrody trzy z nich:

  • "Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy" Andrzeja Graula,
  • "Kozioł" Przemysława Kowalewskiego,
  • "Oszustka" Aleksandry Śmigielskiej.

Zarówno konkurs jak i Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze odbywa się dzięki dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskie. Organizatorem oby wydarzeń jest Książnica Kopernikańska w Toruniu we współpracy z Fundacją Kult Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński