Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Jest już prawie cała elewacja. Jak ją oceniacie?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Andrzej Szkocki
Morskie Centrum Nauki staje się coraz bardziej interesującym obiektem do podziwiania na szczecińskiej Łasztowni. Widoczne z daleka poruszające się ramię dźwigu przy Trasie Zamkowej świadczy o tym, że trwają prace na budowie Morskiego Centrum Nauki.

Niedługo żuraw zakończy swoją działalność i zostanie zdemontowany. To będzie sygnał, że ekipy ERBUDU szykować się będą do zawieszenia wiechy – symbolu zakończenia prac konstrukcyjnych.

- Spacerując nabrzeżem na Łasztowni zauważyć można, że przybywa kolorowych płyt elewacyjnych. Po zakończeniu ich montażu na wierzchu zamocowana zostanie siatka, która zmieni wygląd elewacji - informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN. - Zgodnie z założeniami architekta Piotra Płaskowickiego ma to dać odpowiedni efekt wizualny. Wygląd budynku będzie zależał od położenia obserwatora. Inaczej bryła wyglądać ma z daleka, a inaczej z bliska. Podchodząc pod samą ścianę ujrzymy więcej barw, które widoczne będą przez ażurową siatkę. Z pewnością dużą rolę spełni odpowiednie oświetlenie budynku, które może zupełnie odmienić jego wygląd.

ZOBACZ TEŻ: Morskie Centrum Nauki w Szczecinie niedługo zawiesi wiechę na budynku. Zobacz nowe zdjęcia z placu budowy

Na najwyższym poziomie budynku ekipy pracują przy montażu pawilonu technicznego i świetlików. Trwają prace ciesielskie, zbrojarskie, spawalnicze i betoniarskie. Wewnątrz budynku montowane są schody ekspozycyjne, na których docelowo umieszczona będzie cześć wystawy stałej. W całym budynku montowane są instalacje elektryczne, sanitarne i teletechniczne oraz wentylacja.

Zakończenie prac konstrukcyjnych przewidziane jest w pierwszym kwartale 2021 roku, a oddanie budynku przez generalnego wykonawcę – firmę ERBUD S.A. powinno odbyć się w maju lub czerwcu.

ZOBACZ TAKŻE: Top 10. Łasztownia to wyspa z bogatą historią. Jak wyglądała dawniej?

To wyspa, która na stałe wpisała się w krajobraz Szczecina od średniowiecza. Dziś kojarzy się z wielkimi aspiracjami, imprezami na Dni Morza, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu tutaj tętniło życie. Ludzie mieszkali i pracowali na Łasztowni. To był przełom XIX i XX wieku. Zapotrzebowanie na mieszkania przyczyniło się do gęstej zabudowy Łasztowni domami czynszowymi dla robotników, przeplatanymi gmachami fabrycznymi i różnymi obiektami produkcyjno-usługowymi. Do największych należała cukrownia przy ul. Władysława IV (niem. Pommersche Provinzial-Zuckersiederei).  Cała niemal Łasztownia została zrujnowana podczas nalotów lotnictwa alianckiego w ostatniej wojnie, w 1942-1944 roku.

Top 10. Łasztownia to wyspa z bogatą historią. Jak wyglądała dawniej?

Zobacz nowe wizualizacje Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński