MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz nowe wizualizacje Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Znamy już wizualizacje Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie przygotowane przez pracownię Piotra Płaskowickiego – autora projektu, jednego z najlepszych polskich architektów.

Bryła w formie statku, elewacja przypominająca ponakładane na siebie kontenery, a wszystko stłumione specjalną siatką. Tak ma wyglądać Morskie Centrum Nauki i będzie się różnić od pierwotnego projektu, który ma już 10 lat. Inwestor - Samorząd Województwa zagwarantował sobie możliwość tzw. testowania elewacji. Wszystko po to, by ostateczny wygląd budynku spełniał oczekiwania zamawiającego, ale i architekta - autora koncepcji. Pierwsze testy rozczarowały.

- Projekt powstał 10 lat temu i zakładał, że elewacja będzie miała kolor stali cortenowskiej - mówi Piotr Płaskowicki. - Dużo się zmieniło, trendy są dziś inne. Odświeżyliśmy ten projekt, by jak najlepiej wpisać się w Łasztownię. Chcemy wykorzystać siatkę elewacyjną, szukamy unikatowości. Jesteśmy teraz w bardzo istotnym procesie poszukiwania ostatecznego materiału na elewację. To początek drogi. Nie odnośmy się do tego, co aktualnie widzimy. To nie ma nic wspólnego z docelowym projektem.

Zmianie ulegną także płyty tworzące elewację. Mają być bardziej matowe, mniej błyszczące. Firma ERBUD wykonała już blisko 30 procent prac budowlanych. Powstała płyta fundamentowa parteru, zbudowano ściany i słupy części podziemnej. Trwa wykańczanie słupów i ścian parteru. Ruszyło także zbrojenie i szalowanie ścian oraz słupów drugiego piętra.

Budowa Morskiego Centrum Nauki powinna się zakończyć w pierwszej połowie 2021 r.

Kolejnym etapem będzie zainstalowanie wystawy. Na wystawie stałej ma się znaleźć 213 stanowisk (eksponatów) interaktywnych o różnorodnym charakterze i sposobie interakcji (m.in. mechaniczne, robotyczne, multimedialne, wodne), treści multimedialne (prezentacje, aplikacje i inne) towarzyszące eksponatom oraz prezentowane samodzielnie, w oderwaniu od eksponatów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co z elewacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie? Internauci zaskoczeni. Architekt i wykonawca szukają rozwiązania

Co z elewacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie? Internau...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński