Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura wyszła w plener. Wydarzenia w Szczecinie na świeżym powietrzu

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Latem jest mniej chętnych, aby spędzać czas w zamkniętej i często dusznej sali na przedstawieniu, projekcji filmu czy nawet wystawie. Po co dusić się w pomieszczeniach - wyjdźcie w plener.

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów zadebiutował Taras Książęcy na Zamku Książąt Pomorskich.

Taras Książęcy

Taras Książęcy stanowi niezwykłą atrakcję również dla miłośników sztuki; w okresie letnim istnieje możliwość organizacji wydarzeń kameralnych, m.in. koncertów i spektakli.

Inspiracją dla utworzenia platformy widokowej (w ramach modernizacji skrzydła północnego Zamku) była rycina Matthaeusa Meriana wg rysunku Carla Henrika Ostena z 1652 r. przedstawiająca widok zamku książęcego w Szczecinie z postaciami spacerującymi na tarasie znajdującym się na jego skrzydle północnym.

W ramach inauguracji sceny na Tarasie Książęcym w wyjątkowej atmosferze obejrzeć będzie można monodram „Kolega Mela Gibsona” w wykonaniu Adama Dzieciniaka w dniach 9 i 16 lipca.

Ponadto 29 lipca wystąpi tam Ewa Kabsa w recitalu „Madame”. Towarzyszyć jej będą: Krzysztof Baranowski - instrumenty klawiszowe i Roman Rydz - akordeon.

Recital „Madame” to podróż po świecie, który powoli odchodzi w przeszłość. Piosenki Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Jacquesa Brela, Juliette Greco, Serga Reggianiego, choć prowadzą w świat zapomniany, w niejednym z nas obudzą lekko zagłuszoną, ale wciąż żywą nutkę nostalgii za wrażliwą melodią i sensownym tekstem pięknej piosenki.

Galerie wystaw oraz Taras Książęcy czynne będą od wtorku do niedzieli w godzinach: 11 - 18. W poniedziałki galerie i Taras pozostaną nieczynne.

Zamkowe Noce Filmowe

W okresie letnim na Zamku Książąt Pomorskich cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa. Już od 2008 r. w urokliwej scenerii dziedzińców zamkowych realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

W lipcu i sierpniu w programie znajdą się przede wszystkim hity polskiego i europejskiego kina.

Nie zabraknie projekcji filmów koprodukowanych przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”. W programie przewidziany jest także przegląd filmów dokumentalnych - prezentacja zeszłorocznej edycji Szczecin European Film Festival (pokazy realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem OFFicyna).

Specjalną propozycją planowaną na 5 lipca jest projekcja filmu dokumentalnego pt. „Janis” o życiu i twórczości owkalistki Janis Joplin, zapowiadająca „Buried Alive in the Blues”, koncert poświęcony twórczości Janis Joplin - w wykonaniu Natalii Sikory z zespołem.

Wakacje na placu

Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy zaprasza dzieci i rodziców na inaugurację wakacji letnich 2016. 24 czerwca, w godzinach od 12 do 15 na placu Solidarności przed gmachem CDP, ponownie zostanie stworzony plac zabaw. Animatorami wspólnej zabawy będą wolontariusze z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej.

Podczas 11. Europejskiej Nocy Muzeów kilkaset osób wspaniale bawiło się w tym miejscu. Staromodna skakanka, gra w kapsle czy gra w klasy odrodziły się w nowoczesnej aranżacji jednej z centralnych przestrzeni naszego miasta. Dzieci i rodzice przeżywali radość wspólnej, nieskrępowanej zabawy. To będzie ponowne spotkać z uczniami i ich opiekunami z okazji zakończenia roku szkolnego. Po wspólnej zabawie, zaopatrzeni w znaczek CDP uczestnicy imprezy będą mogli nieodpłatnie zwiedzić ekspozycję Centrum Dialogu Przełomy.

Letni taras OK Super

Zapraszamy także na taras znajdujący się na dachu TRAFO, z którego rozpościera się przepiękny widok na gotycki kościół Św. Jana Ewangelisty i panoramę Szczecina. Odpoczywając na leżakach można napić się orzeźwiających lemoniad, mrożonej kawy na toniku, lokalnego piwa albo wina dostępnych w kawiarni na dole. Planowane są takie wydarzenia jak degustacja win, spotkania autorskie i kameralne sety DJ-ów. Na taras TRAFO zaprasza w każdy weekend w godzinach otwarcia instytucji, czyli od wtorku do niedzieli w godz. 11-19.

Sąsiedzki Ogród Kultury

Tuż obok budynku TRAFO powstał ogród społeczny, którego inicjatorami jest fundacja Na Odrze z udziałem zespołu TRAFO. Na przestrzeni najbliższych miesięcy ogród będzie rozwijał swoje funkcje, prezentując wydarzenia o różnorodnej tematyce. Na terenie pojawią się grządki warzywne, rabaty kwiatowe, altany i hamaki. Oprócz codziennej możliwości odpoczynku, będzie można skorzystać z warsztatów kulinarnych czy jogi na świeżym powietrzu, posłuchać akustycznych koncertów i obejrzeć filmy wyświetlane na ścianie Trafostacji.

Różany Ogród Sztuki

Do 28 sierpnia w każdy weekend w Ogrodzie Różanym czekają nas atrakcje. W programie: koncerty muzyki kameralnej - podczas których zaprezentują się uczniowie i studenci szczecińskich szkół artystycznych oraz artyści lokalnej sceny muzycznej.

Wieczorne koncerty - w tym roku czeka nas m.in. koncert Kapeli Czerniakowskiej oraz znakomitego projektu Magdy Navarette „Caravana Banda”, koncerty jazzowe w ramach „Letniej Fiesty Jazzowej” oraz koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra).

Różana Czytelnia - projekt, który jest częścią ogólnopolskiej akcji „uwalniania książek” promujących czytelnictwo.

Różanka Dzieciom - cykl rodzinnych warsztatów twórczych. W tym roku na uczestników czeka mnóstwo atrakcji: warsztaty i spektakle teatralne, warsztaty ceramiczne, plastyczne, projektowanie scenografii i kostiumów, tworzenie pacynek, warsztaty muzyczne, wokalne, taneczne, interaktywne czytanki i warsztaty twórcze z elementami literatury i wiele innych. Zajęcia odbywają się w każdą sobotę,w godz. 11 -14.

Różankowa potańcówka - w ostatnią sobotę każdego miesiąca różankowa polana zamieni się w plenerowy, klimatyczny parkiet z muzyką na żywoi animatorami zachęcającymi do tańca. Na pierwszą plenerową potańcówkę zapraszamy już od jutra - 25 czerwca, którą poprowadzi Białoruski Teatr Muzyczny Rada.

Dąbskie Wieczory Filmowe

Dąbskie Wieczory Filmowe to prezentacje i spotkania filmowe w wakacyjnych warunkach, na plaży nad czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce. Takie połączenie sprzyja budowaniu wyjątkowej atmosfery, a światła miasta po drugiej stronie jeziora stwarzają dodatkowe poczucie oderwania od codzienności.

W ciągu kilku lat istnienia DWF uzyskały rangę jednego z najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych Szczecina i na stałe wpisało się w jego letnią ofertę adresowaną do mieszkańców i turystów.

W tym roku Dąbskie Wieczory Filmowe odbędą się w dniach 25-31 lipca.

Pyromagic 2016

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Pokazów Pirotechnicznych odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia. Pokazy pirotechniczne przy Wałach Chrobrego w Szczecinie dotychczas zaprezentowało 20 firm z 19 krajów. Jak co roku od 2008 roku w drugi weekend sierpnia zapraszamy na pyro muzykalne show, a rok 2016 to kolejne dwa dni i cztery pokazy pirotechniczne wzbudzające emocje publiczności. Tym razem zaprezentują się: GOTEBORG FIREWORKS FACTORY - Szwecja, DANANG TEAM - Wietnam, SUGYP - Szwajcaria.

Każda ekipa swój pokaz pirotechniczny wykonuje w dwóch etapach, a pokazy ocenia profesjonalne jury.

Zobacz też:
Wideo: Fajerwerki na Dni Morza 2016 w Szczecinie

Polecamy na gs24.pl:

Rowerkowe szaleństwo na Jasnych Błoniach [wideo, zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński