MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie z okazji 8-lecia powstania [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Centrum Dialogu Przełomy powstało w styczniu 2016 roku. Od tego czasu nadaje rytm debacie o najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego
Centrum Dialogu Przełomy powstało w styczniu 2016 roku. Od tego czasu nadaje rytm debacie o najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego Andrzej Szkocki
12 wydarzeń w ciągu niespełna tygodnia, w tym trzy nowe wystawy - tak będzie wyglądało świętowanie 8-lecia Centrum Dialogu Przełomy. Na wszystkie wydarzenia wstęp będzie wolny.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na wspólne świętowanie 8. rocznicy otwarcia. Instytucja powitała pierwszych zwiedzających w styczniu 2016 roku. Od tego czasu nadaje rytm debacie o najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego.

- Centrum Dialogu Przełomy działa niezwykle intensywnie od 8 lat. Co roku w styczniu świętujemy rocznicę jego otwarcia, nie inaczej będzie w tym roku - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - W tym budynku opowiadamy historię, która nie wydarzyłaby się, gdyby nie pewne wydarzenia w naszym mieście.

Obchody potrwają tydzień, muzealnicy zapraszają między 24 a 31 stycznia 2024 roku.

26 stycznia o godz. 17.00 muzeum zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Memento mori – motyw śmierci w zbiorach MNS–CDP”. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza śmierci, sposoby jej upamiętniania, a także lęk przed jej nadejściem. Pokazane będą formy utrwalenia w pamięci społeczeństwa śmierci bohaterów i męczenników narodu Polskiego, takich jak Marszałek Józef Piłsudski czy ks. Jerzy Popiełuszko.

W poniedziałek, 29 stycznia o godz. 17.00 będzie otwarcie wystawy plenerowej „Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych” na pl. Solidarności 1 – dachu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. To niezwykła podróż po Ziemiach Zachodnich i Północnych. Na wystawie będzie można zobaczyć to, co na tych ziemiach zastano, zajrzeć do walizek z rzeczami przywiezionymi. Widzowie będą mogli zapoznać się z tym, co tu wytworzono, ale też przyjrzeć się temu, co zostało utracone.

24 stycznia o godz. 17.00 i sobotę, 27 stycznia o godz. 12.00 będą pokazy filmu dokumentalnego pt. „Trzy dni w Szczecinie” w reżyserii Lesliego Woodheada. „Trzy dni w Szczecinie” to fabularyzowany dokument, opowiadający o strajku w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego.

- W 1971 roku po raz pierwszy przedstawiciel najwyższej władzy przyjechał rozmawiać z robotnikami, a całe spotkanie nagrano. Robotnicy nielegalnie zarejestrowali negocjacje. Stenogramy nagrań zostały przemycone na Zachód i stały się kanwą dla filmu, który powstał w 1976 r. w Manchesterze dla telewizji „Grenada” - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik MNS-CDP. - Scenariusz napisał przebywający na emigracji Bolesław Sulik, socjolog i dziennikarz m.in. Radia Wolna Europa. Film nakręcił Leslie Woodhead, brytyjski szpieg, w latach 50. zajmujący się w Berlinie Wschodnim obserwacją sowieckich pilotów. To doświadczenie spowodowało, że zainteresował się tym, co działo się za „żelazną kurtyną”. Konsultantem filmu był sam Edmund Bałuka, który kilka lat wcześniej, prześladowany przez komunistyczną władzę, uciekł z Polski.

27 stycznia o godz. 17.00 Agnieszka Kuchcińska-Kurcz zaprezentuje swoją książkę „Wieża Babel. Pomorze Zachodnie po 1945 r.”. Książka, zawierająca kilkadziesiąt historii osób, które mieszkały na Pomorzu Zachodnim w momencie zakończenia wojny albo sprowadziły się na te ziemie po 1945 r. stawia pytania, czy przez 80 lat udało się stworzyć w tym miejscu wspólnotę, czy też tutejsza społeczność to nadal tylko przypadkowy zbiór losów, niezwiązanych ze sobą osób.

25 stycznia o godz. 17.00 będzie promocja książki pt. „Konieczny na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze” autorstwa Piotra Kozaneckiego i Bartosza Patureja. W promocji weźmie też udział bohater publikacji, Robert Konieczny, autor projektu budynku, w którym mieści się MNS–CDP.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński