MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe otrzymało pieniądze na modernizację budynku przy Wałach Chrobrego

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie Andrzej Szkocki
Muzeum Narodowe w Szczecinie otrzymało ponad 15 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie projektu „Imago Mundi – przebudowa i remont zabytkowego budynku Muzeum Narodowego w Szczecinie”.

Celem planowanej inwestycji w zabytkowym gmachu usytuowanym w reprezentacyjnej części Wałów Chrobrego, jest powstrzymanie degradacji i wykluczania w związku z nowymi przepisami bezpieczeństwa oraz zwiększenie jego potencjału i możliwości eksploatacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem funkcji edukacyjnych oraz dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami. Rezultatem będzie przedłużenie żywotności obiektu oraz udostępnienie przestrzeni dotychczas niedostępnych dla odwiedzających, a także wzmocnienie dotychczasowej i wprowadzenie nowej oferty dla odwiedzających Muzeum.

- Możliwość realizacji zadań zawartych w projekcie „Imago Mundi” to dla muzeum szansa na polepszenie warunków pracy oraz rozszerzenie oferty, szczególnie edukacyjnej. Zmiany jakie czekają przestrzeń edukacyjną oraz wszelkie ciągi komunikacyjne doń prowadzące, znacznie poprawią komfort organizacji wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Pozwolą na większą elastyczność, choćby prowadzenie przedsięwzięć popularyzatorskich poza godzinami otwarcia muzeum, już bez oglądania się na restrykcyjne przepisy związane z bezpieczeństwem i ochroną zbiorów. Idąc np. na koncert nie będzie już trzeba przechodzić przez sale wystawowe. Zatem zmiany odczują nie tylko pracownicy muzeum, ale przede wszystkim adresaci naszej oferty, czyli widzowie. Realizacja projektu to dla nas także swoisty wstęp do znaczenie szerszego projektu – rozbudowy gmachu o skrzydło od strony placu Mickiewicza. Ale to kolejny rozdział z historii Muzeum…

W ramach projektu planowany jest remont dachu wraz z ociepleniem – stan poszycia dachowego wymaga wymiany i naprawy, która zostanie połączona z termomodernizacją dachu. Ponadto przebudowa poddasza pod magazyn studyjny zbiorów, które aktualnie nie są eksponowane z możliwością prowadzenia w nim prac-badawczych, ale także udostępnianego odwiedzającym wraz z nową oferta edukacyjną. Ważnym elementem jest utworzenie strefy edukacyjno-konferencyjnej z niezależnym wejściem od ul. Szczerbcowej wolnej od barier architektonicznych, z uwzględnieniem możliwości włączenia nowych elementów do oferty edukacyjnej oraz poprawą dostępności oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami (w obszarze psychicznym, intelektualnym, układu ruchu, narządu wzroku i słuchu); udostępnienie klatek schodowych w bocznych skrzydłach dla zwiedzających, udostępnienie zwiedzającym tarasu nad portykiem z widokiem na Odrę wraz z prowadzącymi na taras i na wieżę klatkami schodowymi.

Pokłosiem zmian ma być wprowadzenie nowej oferty kulturalno-edukacyjnej dla dzieci i młodzieży, seniorów oraz mniejszości narodowych w oparciu o przebudowane i wyremontowane pomieszczenia oraz zakupiony sprzęt i wyposażenie.

W budynku tym prowadzi działalność Teatr Współczesny, który ma umowę dzierżawy do 31 grudnia 2026 roku. Zaplanowane prace nie obejmują najmowanych umową przez teatr pomieszczeń, natomiast obejmują przestrzeń wykorzystywaną na potrzeby kasy teatru. W związku z tym muzeum chce współpracować z teatrem podczas realizacji projektu i przedstawić harmonogram prac przed ich rozpoczęciem. Prace remontowe będą prowadzone umożliwiając dotychczasową aktywność Muzeum Narodowego oraz najemców, ponieważ nie obejmują pomieszczeń najmowanych, sal wystawowych, holu głównego, głównej komunikacji dla odbiorców oferty kulturalnej świadczonej w obiekcie przez obie instytucje.

Muzeum otrzymało decyzję o dofinansowaniu w wysokości 15 500 000 zł. Wartość całości projektu przekracza 20 000 000 zł. Wkład własny to środki z budżetów Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński