MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze wydarzenia kulturalne na nadchodzący weekend w Szczecinie. Zobacz harmonogram imprez!

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Najciekawsze wydarzenia weekendu w Szczecinie. Zobacz, co przygotowano
Najciekawsze wydarzenia weekendu w Szczecinie. Zobacz, co przygotowano mat. prasowe
Wiele ciekawych spektakli, koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych czeka nas w ten weekend w Szczecinie.

"Opowieści babć szeptane córkom przez matki" Teatr Współczesny w Szczecinie

Doceniona przez krytyków gorzka opowieść, przeplatana czarnym humorem. Spektakl słynnej europejskiej reżyserki Gianiny Cărbunariu to międzypokoleniowa podróż, podczas której przyglądamy się czasom rumuńskiej dyktatury, obradom Okrągłego Stołu, a także współczesnej Polsce.

26, 27, 28 stycznia, godz. 19.00

"Kobieta, która zajęła się ogniem"- Teatr Mały w Szczecinie

Opowieść o artystce, która podejmuje się misji naprawy świata, choć ten ciężar ewidentnie ją przygniata. Maria chce wziąć na siebie wszystkie opisane przez kobiety problemy.

26 stycznia, godz. 20.00, 27 stycznia, godz. 17.00, 28 stycznia, godz. 19.30

"Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" Teatr Mały w Szczecinie

Nie bójmy się słowa recital, nie bójmy się słowa artystka. Wyśpiewa piosenki, przy których nasze mamy popłakiwały cicho w kuchni, waląc tłuczkiem w schabowego. Nawet w najbardziej niewygodnych butach, wystąpi tak, jakby się w nich urodziła.

28 stycznia, godz. 17.00

"Cabaret" Teatr Polski w Szczecin

Musical, autorstwa Johna Kandera i Freda Ebba o tym samym tytule, po raz pierwszy wystawiono na deskach nowojorskiego Broadwayu w 1966 roku. Pochodzą z niego tak znane utwory, jak „Mein Herr”, „Maybe This Time” czy „Money Money”. Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony – gwiazd kina, filmu i rewii oraz „gorączki jazzu” i mody na taniec, a z drugiej – rodzącego się faszyzmu.

26 stycznia, godz. 19, 27 stycznia, godz. 15 i 19, 28 stycznia, godz. 15

"Aleja Zasłużonych" Teatr Polski w Szczecin

Opowieść o małżeństwie, które dochodzi do wniosku, że może być problem z ich pochówkiem. Dlaczego? Nie posiadają bowiem pieniędzy na to, by opłacić własny pogrzeb. Ale - z racji, że ona jest poetką, zasłużoną dla literatury, nagradzaną i docenianą – para stwierdza, iż musi załatwić sobie grób i pogrzeb za darmo od państwa, w Alei Zasłużonych. Autor sztuki tak pisze o swoim tekście: „To nie jest rzecz tylko o poetach, artystach. To tekst o kuglarskim wymiarze życia, w którym żyjemy. O aspiracji wzniosłości, która okazuje się stopniową akceptacją losu, jaki jest poza tym snem. O rozpaczy, na którą, nawet jeśli jesteś poetą, nie znajdujesz słów innych niż przekleństwa".

28 stycznia, godz. 19.00

"Pornograf" Teatr Polski w Szczecin

Program składający się z piosenek znanego francuskiego artysty Georgesa Brassensa. Pisane przez niego teksty dotyczyły różnych tematów. Można wśród nich znaleźć zarówno nostalgiczne, z nutką zadumy, jak i skoczne, soczystym, często frywolnym językiem opisujące sprawy życia codziennego, od ulicy do alkowy. Teksty te łączy odwaga w mówieniu prawdy i nazywanie rzeczy po imieniu, przez co często odbierane są one jako prowokujące.

26, 27 stycznia, godz. 21.45

"Nieżychowski" Opera na Zamku w Szczecinie

Wyreżyserowany przez Adama Opatowicza, Koncert Jubileuszowy z okazji stu lat urodzin tego niezwykłego szczecinianina. Równie barwny i bogaty w niespodzianki, jak życiorys Jacka Nieżychowskiego. Na scenie Opery na Zamku usłyszeć będzie można ulubione arie i piosenki Jubilata – pamiętane z operetek, od których zaczynał się muzyczny Szczecin, a także te... śpiewane przezeń przy goleniu. Usłyszymy też premierowo nowe wersje wielkich operowych przebojów opracowane specjalnie z pamięcią o Jubilacie.

27 stycznia, godz. 19.00, 28 stycznia, godz. 18.00

"Don Juan, czyli..." Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

W jego brawurowych przygodach znajdziemy coś więcej niż zajmującą historię z przewidywalnym morałem. Zagadka Don Juana zmusza do odpowiedzi na pytania, w co wierzymy, czego się lękamy oraz jak daleko sięgają granice naszej pozornie nieograniczonej wolności...
26 stycznia, godz. 19.00

"Fujka i ocean" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Na początku nie musiała mieć żadnego planu na życie. Czas upływał jej na spokojnym dryfowaniu pośród podwodnych stworzeń. Ale pewnego dnia ocean, który nadawał jej życiu łagodny, bezpieczny rytm… wyrzucił ją na brzeg. I tu zaczyna się zupełnie inna historia. Nie można przecież tak bezczynnie leżeć! Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i… no właśnie, co?
26 stycznia, godz. 10.00

"Tuligranie na dywanie" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Najmłodsi widzowie mogą badać wybrany element scenografii, swoich opiekunów, innych widzów lub podążać za działaniem aktorek, które będą delikatnie i spokojnie angażować ich uwagę. Pamiętając, że naturalną potrzebą małych dzieci jest bliskość, wspieramy rodziny w uważnym i spokojnym byciu razem. Staramy się, by stale towarzyszący dzieciom dorośli, odbierając spektakl wspólnie, a dzięki temu podobnie do swoich pociech, mogli przez chwilę odpocząć.

27 stycznia, godz. 17.00, 28 stycznia, godz. 13.30

"Teatr niewidzialnych dzieci" Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

"Teatr niewidzialnych dzieci" to historia dziesięcioletniego Michała i jego przyjaciół – wychowanków domu dziecka. I choć rzecz się dzieje w szarej rzeczywistości lat 80., niezwykła atmosfera miejsca, do którego trafia główny bohater, budowana przez wychowawców z powołaniem oraz kreatywne, wrażliwe i pewne zapału dzieci sprawia, że życie chłopca nabiera widoków na przyszłość.

28 stycznia, godz. 11.00

„Apetyt na czereśnie” Teatr Kameralny w Szczecinie

Perypetie małżeńskie – z cyklu polska literatura dramatyczna w Teatrze Kameralnym. Mężczyzna i Kobieta. Oboje po przejściach. Spotykają się w przedziale pociągu i skazani na wspólną podróż wspominają dobre i złe chwile swoich zakończonych związków, wcielając się w postaci z przeszłości.

26 stycznia, godz. 19:00, 28 stycznia, godz. 16.00

"Projekt: Matka" Teatr Kana w Szczecinie

W "Projekcie: MATKA" trójgłos aktorek śmiało konfrontuje mit z rzeczywistością, ukazując bezradność, gniew, zamknięcie w czterech ścianach dziecięcego pokoju samotności. Przekraczając granice konwencji, spektakl odważnie porusza tematy zwykle milczące w kontekście rodzicielstwa, tworząc opowieść o "macierzyństwie bez lukru".
27 stycznia, godz. 19.00

"Niecierpki" Teatr Kana w Szczecinie

Z kolei "Niecierpki" zapraszają do świata przewrotnego i ironicznego spojrzenia na granice ludzkiej psychiki. Historie, pełne chronicznej nadwrażliwości, budują atmosferę subtelności, czarnego humoru i teatralnej magii. W tym spektaklu każdy gest, każde słowo, przybliża nas do punktu krytycznego, w którym zaczynają się rozgrywać nieoczekiwane wydarzenia.

28 stycznia, godz. 18.00

"Misiaczek" Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca do 6 lat na podstawie materiału literackiego Marty Guśniowskiej. W lesie jakich wiele, mieszkał sobie zwykły niedźwiadek. Miał kochającą Mamusię i oddanych przyjaciół. Ale pewnego dnia coś się zmieniło. Co się dzieje z Misiaczkiem? Miłość, przyjaźń, kłopoty. Misiaczek – nieznana historia.

27, 28 stycznia, godz. 9:30

"Burmistrz" Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie

„Burmistrz” Teatru Piwnica przy Krypcie to pełen anegdot i przebojów monodram w wykonaniu znakomitego Adama Dzieciniaka na podstawie tekstu Tomasza Jachimka, artysty kabaretowego, konferansjera, publicysty i tekściarza. Reżyserem jest Waldemar Patlewicz, którego widzowie zamkowego teatru znają już z cenionego (kilkanaście lat na afiszu) spektaklu „Kolega Mela Gibsona”.

27 stycznia, godz. 17.00

"Gdy się tedy narodził" - Teatr Piwnica przy Krypcie w Szczecinie

Widowisko przygotowane w oparciu o fragmenty tekstów Ewangelii Świętej, kolęd i pastorałek, hymnu anielskiego oraz wierszy „Kolęda” Jana Lechonia, „Z pastorałki” (fragm.) Kazimiery Iłłakowiczówny, „Pieśń o słońcu niewyczerpanym” (fragm.) Karola Wojtyły, „Gwiazda Trzech Króli” Emilii Berndsen, „Święto Trzech Króli” (fragm.) Leopolda Staffa oraz „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego.

28 stycznia, godz. 18.00

"Viva Mozart" - Filharmonia im. Karłowicza w Szczecinie

Urodziny jednego z największych kompozytorów wszech czasów – Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791). Mozart urodził się dokładnie 267 lat temu, 27 stycznia w Salzburgu. Przypadek to, a może i nie, że także 27 stycznia swoje urodziny obchodzi dyrektor artystyczny i główny dyrygent szczecińskich filharmoników – maestro Rune Bergmann. I to właśnie pod jego batutą zagrają oni dla Państwa tego wieczoru.

26 stycznia, godz. 19.00

Titanic Sea Moon w winyle.fm

Najbliższy koncert Titanic Sea Moon to propozycja dla lubiących (i otwartych na polubienie) muzykę transową, a nawet kosmiczną. Internety piszą, że twórczość Titanic Sea Moon przenosi słuchaczy w inny wymiar. Zespół promuje właśnie swoją drugą płytę wydaną również przez Fonoradar Records oraz przygotowuje nowy materiał w poszerzonym, czteroosobowym składzie, wraz z Pawłem Nałysnikiem (m.in. Parampampampam Trio oraz HAUST/GHASP).

Piątek, 26 stycznia 2024, godz. 20.00, winyle.fm, Jagiellońska 86, Szczecin.

Jazz Camp for Girls - Koncert finałowy

JazzCamp for Girls jest przeznaczony dla dziewczynek w wieku 10-16 lat, które chcą uczyć się jazzu i improwizacji oraz pograć z innymi. Pomysł powstał w Danii we współpracy organizacji JazzDanmark i Copenhagen Jazz Festival, a projekt pilotażowy w Szczecinie odbył się w czerwcu 2023. Kolejna szczecińska odsłona projektu odbędzie się w dniach 22-25 stycznia 2024 i zakończy się finałowym koncertem 26 stycznia. Warsztaty po raz kolejny poprowadzą muzycy związani z polsko-duńskim stowarzyszeniem PolishDanish Jazz Days.

26 stycznia, godz. 17, filharmonia.

8. rocznica działalności Centrum Dialogu Przełomy MNS

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na wspólne świętowanie 8. rocznicy otwarcia. Instytucja powitała pierwszych zwiedzających w styczniu 2016 roku. Od tego czasu nadaje rytm debacie o najnowszej historii Szczecina i Pomorza Zachodniego. To wystawa stała „Miasto sprzeciwu – miasto protestu” wraz z kreatywnymi interwencjami kuratorskimi, ekspozycje czasowe, wystawy plenerowe i poświęcone im publikacje tworzące unikatową tematyczny księgozbiór. To spotkania ze świadkami historii, debaty, wykłady, prezentacje, a także działalnie edukacyjne – lekcje muzealne, warsztaty, konkursy czy projekty specjalne.

26-31 stycznia, Centrum Dialogu Przełomy.

Misterium kolędowe w Bazylice Archikatedralnej

W ostatnią sobotę stycznia (27.01.2024 r.) w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie odbędzie się wielki koncert kolęd w wykonaniu wybitnych szczecińskich artystów. W koncercie weźmie udział ponad 100 muzyków, w tym dwa chóry Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Partie solowe zaśpiewa znakomita wokalistka jazzowa - Jola Szczepaniak, a recytacje wykona aktor Teatru Współczesnego - Przemysław Walich.

Koncert o godz. 19.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński