Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś startuje 56. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
KONTRAPUNKT - Przegląd Teatrów Małych Form
56. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie już od 21 do 29 kwietnia 2022 roku. To jeden z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych.

W programie znalazło się blisko 50 wydarzeń. Spoiwem dla wszystkich propozycji jest motto: dobro.

W pierwszy dzień KONTAPUNKTU czeka nas:

  • Godz. 17.00 w Teatrze Kana spektakl konkursowy Robot
  • Godz.18.30 w Galerii Jagiellońska 86 Wystawa Dobro
  • Godz. 20.00 w Teatrze Kana spektakl konkursowy Robot
  • Godz. 21.00 w Piwnicy Kany nieformalne rozmowy teatralne (w formule long table) i klub festiwalowy

O prestiżowe laury Kontrapunktu (pula nagród to blisko 40 000 zł) powalczy jedenaście produkcji.

  • „IV RP Snów” Sztuki Nowej to oryginalny projekt stworzony na podstawie badań nad marzeniami sennymi Polaków.
  • Spektakl „a.y.l.a.n.” w wykonaniu Teatri i Qytetit - Gjilan z Kosowa to nieco ironiczne spojrzenie na poważny problem uchodźczy.
  • Głośna „Biblia: Próba” Teatru im. W. Horzycy w Toruniu to z kolei nowe spojrzenie na pytania zadawane od tysięcy lat, szczególnie w niespokojnych czasach.
  • Świeżo po premierze publiczność zobaczy monodram Roberta Talarczyka „Byk” na podstawie tekstu Szczepana Twardocha i we współreżyserii z nim. Bohaterem jest Robert Mamok, który w dwóch językach, po polsku i po śląsku, zmaga się z własną tożsamością klasową i etniczną.
  • Ciekawie zapowiadają się spektakle tzw. nurtu „włączającego” - „Grimm” poznańskiego Teatru pod Fontanną oraz „Rewolucja, której nie było” Teatru 21 i Biennale Warszawa. Ten pierwszy to zaskakujące interpretacje znanych baśni, zaś drugi to opowieść na faktach - inspirowana protestem osób niepełnosprawnych i ich rodzin w Sejmie w 2018 roku.
  • Propozycja Teatru Collegium Nobilium w koprodukcji z TR Warszawa „Klub” nie tylko porusza bardzo ważny i aktualny problem (#metoo), ale także poprzez nowatorskie metody pracy nad spektaklem pokazuje „inną drogę”. „Kobieta i życie” Wrocławskiego Teatru Współczesnego na podstawie tekstu ubiegłorocznej jurorki Kontrapunktu - Maliny Prześlugi - to także aktualny kobiecy manifest, inspirowany głośnymi protestami.
  • Tytułowa „Maszyna” z bydgoskiego Teatru Polskiego to potężna metafora otwierająca drogę do wielu odczytań łączących się w namyśle nad relacjami władzy, podległością, wyzyskiem, historią dyscyplinowania i nadzoru.
  • Lalkowy „Robot” Unii Teatr Niemożliwy to kameralna opowieść nie tylko o sztucznej inteligencji. To rzecz niekoniecznie dziejąca się w przyszłości… „Epitafium Błazna” Kolektywu Kejos to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią szekspirowskiego błazna.

Grand Prix przyznaje w glosowaniu publiczność, kolejne nagrody - Jury w składzie: Joanna Klass, Aleksandra Łukaszewicz oraz Tamara Turnowa.

Bilety na poszczególne wydarzenia są dostępne na platformie bilety.fm oraz - CiT w Alei Kwiatowej.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński