MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugi gazowiec z floty PKN Orlen płynie do Świnoujścia

Bogna Skarul
Gazowiec "Grażyna Gęsicka" zaraz po wydokowaniu w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan
Gazowiec "Grażyna Gęsicka" zaraz po wydokowaniu w stoczni Hyundai Heavy Industries w Ulsan Knutsen Group
Do terminala w Świnoujściu wyruszył drugi gazowiec czarterowany przez grupę PKN Orlen. Statek noszący miano Grażyna Gęsicka do gazoportu zawinie pod koniec czerwca, a dokładnie w czwartek 29 czerwca o godzinie 14. Dostarczy on w czerwcu ok. 65 tys. ton LNG do Polski (około 100 mln m3 gazu ziemnego).

- Gazowiec o imieniu „Grażyna Gęsicka” wyruszył 17 czerwca w swój pierwszy rejs do Polski z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jednostka dotrze do terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod koniec czerwca br. i dostarczy do Polski ładunek o wolumenie około 65 tys. ton LNG - podała Grupa Orlen. - Gazowiec został załadowany w terminalu Freeport w Stanach Zjednoczonych.

Jak podaje portal marinetraffic.com, statek spodziewany jest w Świnoujściu w czwartek, 29 czerwca o godzinie 14.

- Orlen zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski poprzez dywersyfikację kierunków i źródeł pozyskania gazu. W tym procesie kluczową rolę odgrywa LNG dostarczane statkami. Stąd tak ważne jest zapewnienie stabilności transportu morskiego, czego gwarantem jest flota nowoczesnych gazowców budowanych na zamówienie Grupy Orlen. Dzięki tym jednostkom nie tylko zwiększamy możliwość pozyskania gazu, ale też zyskujemy dużą elastyczność w zakresie szybkiego reagowania na zmiany zapotrzebowania ze strony naszych odbiorców. Jednocześnie umacniamy pozycję koncernu na globalnym rynku LNG – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Gazowiec „Grażyna Gęsicka” jest drugą jednostką we flocie Grupy Orlen. Pierwszy, o imieniu „Lech Kaczyński”, pełni służbę od lutego br. Obie jednostki zbudowane zostały w koreańskim Ulsan. Do tej pory dostarczył do Polski trzy ładunki LNG. Ostatni z nich dotarł do Świnoujścia 8 czerwca.

Jak podaje Grupa Orlen, jej flota gazowców będzie liczyć łącznie osiem statków. Każdy może przetransportować ładunek LNG, który odpowiada ok. 105 mln m sześc. gazu ziemnego w stanie lotnym. Rozmiar gazowców został tak wybrany, aby zapewnić im odpowiednio dużą ładowność, a jednocześnie możliwość zawijania do niemal wszystkich terminali skraplających i regazyfikacyjnych na świecie.

Gazowce będą wykorzystywane do obsługi kontraktów długoterminowych Grupy Orlen na dostawy LNG z USA, ale też do przewożenia ładunków zakupionych na rynku spotowym. Własna flota statków pozwala Grupie w optymalny sposób zarządzać tymi transakcjami – w zależności od sytuacji na rynku ładunki LNG mogą być dostarczane do Polski, bądź przekierowane do innego kraju.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego (około 100 mln m3).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński