Dawny cmentarz przy ul. Ostrowskiej w Szczecinie zamieniają...

  Dawny cmentarz przy ul. Ostrowskiej w Szczecinie zamieniają w park [zdjęcia]

  Marek Rudnicki

  Głos Szczeciński

  Za prace dodatkowe, tj. remont zabytkowych schodów czy montaż odkopanych płyt nagrobnych (odnaleziono około 200), firma otrzyma prócz 596 tys. zł, dodatkowo
  1/14
  przejdź do galerii

  Za prace dodatkowe, tj. remont zabytkowych schodów czy montaż odkopanych płyt nagrobnych (odnaleziono około 200), firma otrzyma prócz 596 tys. zł, dodatkowo 36 tys. zł
  ©Sebastian Wołosz

  Wreszcie remontowany jest zapomniany cmentarz przy ul. Ostrowskiej. Zakończenie prac planowane w listopadzie.
  Żelechowa. Dzielnica mało znana, choć w historii miasta w XIX w. zyskała miano szczecińskiego Parnasu za sprawą mecenasów sztuki, Sophie Auguste Tilebein i jej męża Carla Gotthilfa. To tu, przy ul. Ostrowskiej, utworzono w XIX w. cmentarz na wzgórzu. Rozbudowany w 1905 r., funkcjonował do 1939 r.

  Nekropolia porównywana była do cmentarza Centralnego. Charakteryzowała się tarasową zabudową. We wschodniej części była kaplica pogrzebowa, która już nie istnieje.

  W latach siedemdziesiątych planowano utworzenie tu cmentarza komunalnego dla północnych dzielnic lub parku pocmentarnego, ale plany pozostały na papierze. W 2006 r. powstał projekt renowacji autorstwa Studia Architektury Krajobrazu „Ha-art”. Prace miały ruszyć w 2009 r., ale miasto nie przeznaczyło na nie pieniędzy. Nie pierwszy raz. Po wielu naszych artykułach, w 2008 r. Zakład Usług Komunalnych zrobił projekt renowacji całości, wyliczył koszty na 700 tys. zł, ale prezydent dał tylko 120 tys. zł, które w końcu przeznaczono na inne cele. Obecne prace mają kosztować 596 tys. zł, a wykonawcą jest firma Rosiek i Sobczyński. Renowacja wykonywana jest pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  Spod ziemi i warstwy zieleni wydobyto około 200 płyt nagrobnych. Odkopano schody, które wiodły w kierunku górnego tarasu zwieńczonego pomnikiem mieszkańców Żelechowej poległych w czasie I wojny światowej.

  Częściowo uporządkowano zieleń, wycinając samosiejki. Wytyczono też nowe alejki, wysypując je żwirem. Płyty nagrobne zostały posegregowane oraz ponownie zamontowane. Zakończenie całości prac przewidywane jest na listopad.

  Zobacz także: Nowy sprzęt w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Jeszcze precyzyjniej trafią w guza mózgu  Polecamy na gs24.pl:
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!