MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policyjni nurkowie w akcji. W szczecińskiej Rusałce poszukiwali rzeźby [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Rzeźba jest własnością Gminy Miasto Szczecin, stanowiła część zespołu amfiteatru w Parku Kasprowicza
Rzeźba jest własnością Gminy Miasto Szczecin, stanowiła część zespołu amfiteatru w Parku Kasprowicza Zachodniopomorska Policja
Policjanci byli na tropie zaginionej rzeźby, która w połowie lat 70. ubiegłego wieku stała w parku Kasprowicza. Poszukiwań w akwenie podjął się policjant z KWP w Szczecinie nadkomisarz dr Marek Łuczak wraz z Pomorskim Towarzystwem Historycznym.

- W połowie lat 70. XX wieku, gdy rozpoczęła się budowa Teatru Letniego w Parku Kasprowicza, projektant obiektu Zbigniew Abrahamowicz zaproponował rzeźbiarce Annie Paszkiewicz wykonanie rzeźby plenerowej na Jeziorze Rusałka. Pomnik ze sztucznego kamienia - Czaple, ustawiono na przełomie 1975/1976 pomiędzy sztuczną wyspą a mostem japońskim. Rzeźba prawdopodobnie zaginęła już w 1976 roku - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Marek Łuczak, pisząc tekst do nowego wydania swojej książki o dzielnicach Szczecina - Pogodno, Łękno i widząc zdjęcie ocenił, że waga rzeźby to 350 kg. Anna Paszkiewicz - autorka rzeźby twierdzi, że waga rzeźby to 450-500 kg, gdyż użyto mocnych zbrojeń́ i ciężkiej podstawy, by wyważyć rzeźbę. Oznaczało to jednak, że przy tej wadze raczej nikt jej nie ukradł. Stała przy samym brzegu, a że mierzyła 2,5 metra wysokości wystarczyło ją przechylić i wrzucić do wody, gdzie przy tym ciężarze poszła od razu na dno.

Po załatwieniu wszystkich formalności - zgody Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie wystąpiono o zgodę do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie o wykorzystanie zespołu nurków z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Szczecinie. Dla policjantów była to możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w realnych warunkach przy poszukiwaniu zaginionej rzeźby. Zgoda urzędu konserwatora zabytków była konieczna, gdyż Park Kasprowicza wraz z Jeziorem Rusałka został wpisany 13 grudnia 1994 do rejestru zabytków.

Analizie poddano nieliczne zachowane zdjęcia pomnika, rozkład cieni latarni na wodzie uwzględniając porę dnia i roku, i wytypowano miejsce, gdzie mogła stać rzeźba. Następnie brzeg jeziora Pomorskie Towarzystwo Historyczne sprawdziło dronem. W wodzie przy brzegu widoczne były bloki kamieni, cegły i warstwy śmieci. Wytypowano wówczas kamienne elementy widoczne w wodzie.

Następnie rozpoczęto poszukiwania z udziałem nurków, którzy sprawdzili spad przy brzegu jeziora na odcinku 100 metrów. Jezioro zostało sztucznie utworzone w 1885 roku, po pogłębieniu bagiennego terenu przy jeziorze Rusałka i spiętrzeniu wód strumienia Osówka. Jezioro liczy ok. 670 metrów długości i ok. 70 metrów szerokości, nieznana była jednak głębokość jeziora. Okazało się, że jest to dość płytki zbiornik o głębokości 1,5 metra w odległości 10 metrów od brzegu jeziora. Podczas prac sprawdzono pas południowego skraju jeziora o szerokości 10 metrów w głąb jeziora i długości 100 m. Oprócz elementów ławek, betonowych śmietników i płyt, którymi umacniano nabrzeże, rzeźby nie odnaleziono. Prawdopodobnie albo została skradziona, albo została przeniesiona w inną lokalizację jeziora.

Rzeźba jest własnością Gminy Miasto Szczecin, stanowiła część zespołu amfiteatru w Parku Kasprowicza. Jeżeli ktoś zna losy „Czapli” zaginionych 50 lat temu proszony jest o przekazanie informacji do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński