MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy deklaracje polityków okażą się wiarygodne? Prom ma być. Nie dla PŻB, a dla PŻM. Stocznia Szczecińska wybuduje prom ro-pax

Marek Rudnicki
Stocznia Szczecińska wybuduje prom ro-pax. Prace rozpoczną się w tym roku. Takie zapewnienie padło wczoraj przed siedzibą firmy z ust Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej.

KTO WYBUDUJE PROM

Promu nie wybuduje kołobrzeski armator PŻB, jak dotąd utrzymywano, ale Polska Żegluga Morska.

- W piątek przesłaliśmy do ministerstwa prośbę o wydanie zgody na zakup projektu technicznego ro-paxa, czyli dostosowanego do konkretnej stoczni, który ma być budowany na pochylni Wulkan w Stoczni Szczecińskiej - mówi Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM.

Armator chce zamówić w stoczni dwie takie jednostki. Każdy o długości 237 m, linii ładunkowej 3,8 tys. m, przewożący około 700 pasażerów wraz z załogą. Projektantem jest firma duńska, której nazwy nie podano.

- Jest zgoda na zakup projektu promu - potwierdza minister Marek Gróbarczyk. - Za parę dni przedstawimy wszystkie szczegóły.

ZOBACZ TEŻ:

- Transakcja jest w toku, w tym roku zaczynamy już fizyczną budowę promu, pierwszego z ro-paxów - zapewnia w tym samym duchu Krzysztof Zaremba, wiceprzewodniczący sejmowej komisji gospodarki morskiej.

Wczoraj opublikowaliśmy artykuł o dramatycznym apelu komisarza PŻM, Pawła Brzezickiego do ministra i rządu w sprawie zaniechań w kwestii budowy planowanego promu dla PŻB.

PŻM i promy. Rozmowy na temat pozyskania funduszy

Opublikowany dwa miesiące temu w biuletynie PŻM „Bryza”, artykuł zarządcy komisarycznego firmy Pawła Brzezickiego, teraz dopiero ujrzał światło dzienne i od razu wywołał falę komentarzy.

Brzezicki ostrzega, że jeśli promy nie zaczną być już dziś budowane, to obcy armatorzy zdominują Bałtyk, rugując jednostki polskich armatorów.

- Pan Paweł Brzezicki jest specyficznym menadżerem, ale niezwykle skutecznym, w 100 procentach wierzę mu, jeśli chodzi o realizację tego projektu - komentuje słowa komisarza Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej na temat planowanej budowy promów dla PŻM. - Politycy PO nazywają go Wilkiem z Pazimu, no i może to były takie małe zęby Pawła Brzezickiego.

Komisarz w swoim artykule porusza kwestię finansowania budowy promów, dowodząc, że dysponujący tylko 200 mln zł Fundusz Rozwoju Spółek (którego jest prezesem), nie może sfinansować inwestycji promowych. Na rozruch i budowę potrzebne jest bowiem 2,1 mld zł.

- Jesteśmy w trakcie budowy biznes planu i realizacji całego projektu - wyjaśnia minister Gróbarczyk. - Przy udziale Agencji Rozwoju Przemysłu zostanie ustanowione finansowanie dłużne tej budowy. W ramach normalnych negocjacji, jakie prowadzi się przy pozyskiwaniu środków finansowych.

Dodaje też: - W grę wchodzi konsorcjum polskich banków, ale nie wykluczamy innych inwestorów.

ZOBACZ TEŻ:

KOMENTARZ

Dmuchamy na zimne patrząc na stępkę

Wczoraj opublikowaliśmy artykuł na temat dramatycznej wypowiedzi komisarza PŻM dotyczącej promów. Dziś jest odpowiedź ministra gospodarki morskiej, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji gospodarki morskiej i najświeższa informacja z samego PŻM. Wszystkie pozytywne.

I to cieszy. Prom powstanie, prace ruszą w tym roku. Pozostaje tylko, gdzieś w tyle głowy, niepokój, związany z 23 czerwca 2017 r., gdy na pochylni Wulkan w Stoczni Szczecińskiej ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki wbijał nity w stępkę zapowiadając: - Przyjechaliśmy tutaj, żeby dać nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej, dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na okręty i statki, które będą tutaj budowane.

A później okazało się, że sam pomysł budowy promu dla PŻB i zlecenie projektu jednostki firmie, która nie miała doświadczenia, jakby podważyły słowa premiera.

Teraz ma być inaczej, bo prom zbuduje PŻM. Jest już zgoda na zakup projektu i są zapewnienia ministra Marka Gróbarczyka, że będą pieniądze na wybudowanie jednostki. Ba, ale przed tym trzeba w stoczni odtworzyć ciąg spawania sekcji płaskich, który za poprzedniej władzy został wycięty, co też kosztuje. Na razie nie słychać, by stocznia otrzymała na to pieniądze. Wierzymy w zapewnienia polityków, ale gdy się człowiek raz sparzy...

Marek Rudnicki

ZOBACZ TEŻ:

Problemy z budową serii promów w Stoczni Szczecińskiej. Minister obiecuje, opozycja krytykuje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński