Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr gnieździ się w Muzeum Narodowym. Potrzebna scena dla Współczesnego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Aktorzy chcą mieć godne warunki pracy
Aktorzy chcą mieć godne warunki pracy Andrzej Szkocki
Propozycje są trzy: Łasztownia, tyły Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego i działka u zbiegu ul. Żółkiewskiego z al. Bohaterów Warszawy na Turzynie. To najprawdopodobniej w którymś z tych miejsc powstanie gmach szczecińskiego Teatru Współczesnego.

O potrzebie wybudowania nowej siedziby Teatru Współczesnego mówi się od lat. Teatr nie ma i nigdy nie miał swojego lokum. Pomieszczenia przy Wałach Chrobrego są mu jedynie użyczane przez Muzeum Narodowe. Ale muzeum chce się rozbudowywać. Teatr jako niechciany gość musi się koniecznie wyprowadzić. Dokąd?

- Są obecnie rozpatrywane trzy lokalizacje - mówi „Głosowi” Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Pierwsza to działka za Muzeum Narodowym przy ul. Jarowita. Druga jest na Łasztowni i kolejna - na Turzynie, u zbiegu ul. Żółkiewskiego i al. Bohaterów Warszawy. Jak się dowiedzieliśmy, realizacja tej ostatniej koncepcji wiązałaby się z koniecznością adaptacji dwóch bliźniaczych przedwojennych biurowców i zabudowy placu wewnątrz działki, która obecnie jest wykorzystywana jako parking. Budynki są w złym stanie technicznym. Są zabytkami i nie można ich wyburzyć - reprezentują modny w latach 20. XX w. modernizm. Zaprojektował je w 1923 r. najsłynniejszy szczeciński architekt z tamtego okresu Adolf Thesmacher, autor projektów m.in. pobliskiego kościoła pw. św. Andrzeja Boboli i... Teatru Polskiego.

- Połączenie starego z nowym mogłoby być ciekawym rozwiązaniem - przyznaje Przepiera.

Na razie nie wiadomo, która z proponowanych lokalizacji zostanie wybrana. O tym, w którym miejscu rozpocznie się budowa gmachu Teatru Współczesnego, dowiemy się jeszcze w tym półroczu.

- Analizy już trwają. Współpracujemy ściśle z dyrekcją placówki. Zależy nam na tym, by nowa siedziba teatru powstała przy pełnej akceptacji jego zespołu - mówi zastępca prezydenta miasta.

Po wyborze miejsca na teatr zostanie rozpisany międzynarodowy konkurs architektoniczny. Potem rozpoczną się prace projektowe, a także proces uzyskiwania uzgodnień i zgód administracyjnych.

Jak do tej pory nie została jeszcze dokonana analiza kosztów inwestycji, wstępne szacunki oscylują wokół kwoty rzędu 200 mln zł.
Prace realizować będzie spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Budowa Teatru Współczesnego z uwagi na jej koszt będzie wymagać pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania i to bez względu na to, czy teatr miałby funkcjonować w obiekcie współdzielonym z Muzeum Narodowym, czy też istnieć ma w samodzielnym budynku. Jednym z potencjalnych źródeł mogą być pieniądze z budżetu państwa.

- Prowadzimy też rozmowy z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, dotyczące ewentualnego wsparcia finansowego inwestycji - przyznaje Przepiera.

Jak się wydaje, najdroższą (ze względu na podmokły teren i potrzebę palowania) byłaby budowa na Łasztowni. Być może wpłynie to na wybór lokalizacji.

Zapytani przez „Głos” aktorzy Współczesnego przypominają, że o budowie siedziby ich teatru mówiło się już dwadzieścia lat temu. Gdyby wtedy się rozpoczęła, dziś już byłaby gotowa.

- Ale i tak cieszymy się z tego, że temat powrócił. Jest sens budowy. Szczecinianie tego potrzebują. Szczecin tego potrzebuje - podkreślają.

Przypomnijmy, że dotychczas były rozważane również inne lokalizacje: kwartał między ulicami Środową, Panieńską, Kłodną i Nabrzeże Wieleckie, część działki przy ul. Starzyńskiego (z tyłu budynku filharmonii), działka w rozwidleniu ul. Dworcowej i Rybackiej, kwartał przy ul. Bałuki (po dawnej szkole podstawowej) i przy ul. Mazurskiej - w miejscu, gdzie działa przedszkole. Obecnie są już nieaktualne.

Do rozstrzygnięcia jest jednak problem, gdzie miałby funkcjonować teatr do czasu wybudowania nowej siedziby w sytuacji, kiedy muzeum wcześniej rozpocznie rozbudowę swojego gmachu.

- Nie jest znany termin rozpoczęcia rozbudowy Muzeum Narodowego ani czas trwania inwestycji. Tym niemniej prowadzone są rozmowy na temat alternatywnej, tymczasowej lokalizacji teatru na wypadek konieczności wyprowadzenia instytucji z siedziby przy Wałach Chrobrego. Wybór miejsca będzie uzgadniany z dyrekcją i pracownikami instytucji - wyjaśnia Przepiera.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński