MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się zwołania sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Konferencja radnych PiS
Konferencja radnych PiS Leszek Wójcik
Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się zwołania sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Chcą dyskusji na trzy tematy: budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, działalności rafinerii w Schwedt oraz planów utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

Wniosek o zwołanie sesji Sejmiku radni PiS przekazali przewodniczącej Teresie Kalinie.

- Chcemy przyjęcia trzech stanowisk, dotyczących parku Doliny Dolna Odra, działalności rafinerii w Schwedt oraz poparcia dla budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu - twierdzi Rafał Niburski, przewodniczący klubu PiS w Sejmiku. - Mam nadzieję, że wszyscy radni jednogłośnie je przyjmą.

Na zwołanej w piątek przed gmachem Sejmiku konferencji prasowej, radni Zjednoczonej Prawicy podkreślali, jak ważna dla Polski i Pomorza Zachodniego jest budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu. Przypomnieli, że jego powstanie jest ich pomysłem.

- Słyszeliśmy od ministra Arkadiusza Marchewki, że ten projekt będzie realizowany ale wcześniej PO miało w tej sprawie wątpliwości - mówi Maciej Kopeć, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. - Dlatego apelujemy: ten port w Świnoujściu musi zacząć funkcjonować. Ma przecież spełniać m.in. funkcje militarno-obronne.

O rafinerii w Schwedt pisaliśmy już w "Głosie Szczecińskim". Pod koniec grudnia 2023 r. wygasło pozwolenie na emisję dwutlenku siarki przez zakład. Ostatnio jednak wystąpił o zgodę na możliwość zwiększenia mocy emisji.

- Brakuje reakcji włodarzy województwa w tej sprawie - twierdzi Agnieszka Kurzawa, radna Rady Miasta. - Naszym zdaniem marszałek województwa powinien zabrać głos.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska wciąż prowadzi ze stroną niemiecką rozmowy na ten temat. W sprawę włączyła się też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

- Naszym zdaniem niemrawie - twierdzi Leszek Dobrzyński, b. poseł, kandydat do Sejmiku w przyszłych wyborach samorządowych. - Trzeba się tym zająć, bo rafineria jest położona bardzo blisko granic naszego województwa i blisko Szczecina.

A powołanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry?

- Apelujemy, żeby się wsłuchać w głosy wszystkich. Bo są i tacy, którzy nie popierają jego powstania. Jest wręcz spora grupa przeciwników. A wielu jest zdezorientowanych z powodu niedoinformowania. Nie wiedzą, z czym się to wiąże.

Politycy przyznają, że odbywają się na ten temat różnego rodzaju konsultacje. Dodają jednak, że (ich zdaniem) niewystarczające.
Wszystkie poruszone na konferencji tematy radni uznali jako "ważne". Dlatego domagają się szerszej o nich dyskusji i reakcji lokalnych władz. Stąd wniosek o zwołanie sesji.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński