MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZWiK znów sprawdzi co robimy w przerwie meczu. Będzie rekord zużycia wody?

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
W niedzielę około godziny 15 standardowy przepływ wody w przepompowni na Pomorzanach to 1700 m3/h. W ubiegłą niedzielę widoczna była anomalia
W niedzielę około godziny 15 standardowy przepływ wody w przepompowni na Pomorzanach to 1700 m3/h. W ubiegłą niedzielę widoczna była anomalia archiwum
- Dzisiaj też sprawdzimy, czy mieszkańcy Szczecina będą trzymać ciśnienie przez całą pierwszą połowę meczu. Nie potrzebujemy sprzętu szpiegowskiego, żeby wiedzieć, jak wygląda cykl dobowy i przyzwyczajenia toaletowe szczecinian. Dowiemy się też, czy w piątek kibicowali polskim piłkarzom - zapowiada Hanna Pieczyńska z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Na wykresach poboru wody widać doskonale kiedy wstajemy lub kiedy przygotowujemy się do snu. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że wiele osób oglądało niedzielny mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej.

W niedzielę około godziny 15 standardowy przepływ wody w przepompowni na Pomorzanach to 1700 m3/h. W ubiegłą niedzielę widoczna była anomalia. Skąd wiemy, że mieszkańcy siedzieli przed telewizorami, a w przerwie ruszyli do kuchni i toalet? Bo około 15:45 woda popłynęła strumieniami.

Woda pompowana jest do magistral dla prawobrzeża między innymi z przepompowni Kijewo, a dla lewobrzeża jedną przepompowni jest ta na Pomorzanach.

Pompownia Pomorzany - w czasie trwania meczu widać obniżenie poboru wody o 112 m3/h, w przerwie meczu skok w górę o 253 m3/h i spadek po przerwie o 252 m3/h.

W pompowni Kijewo wzrost przepływu wody podczas przerwy w spotkaniu wzrósł o 88 m3/h w ciągu jednej minuty.

Czy dzisiaj pobijemy te statystyki? Mecz Polska-Austria o godz. 18. Co pokażą urządzenia ZWIK ok. godz. 18.46?

Skąd bierze się woda w naszych domach?

Blisko 90% wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest piątym co do wielkości jeziorem w Polsce. Czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18 m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5 km od pompowni.

W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?

  • dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
  • koagulacja,
  • sedymentacja,
  • filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
  • utlenianie pośrednie ozonem (O3),
  • filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
  • dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).

Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys. m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński