MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Lejemy wodę do głów i bidonów". Szczecińską wodę z kranu warto pić

OPRAC.: red.
Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia
Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia ZWiK Szczecin
Miejskie wydarzenia plenerowe to zawsze okazja do wsparcia organizatorów i promocji picia wody kranowej. "Staramy się być aktywni z naszymi mieszkańcami, wypatrujcie nas w mieście"! - mówi ZWiK Szczecin.

Festyny, pikniki, biegi – ZWiK stara się być wszędzie tam, gdzie aktywni są mieszkańcy. Wspierają osiedlowe inicjatywy, ale są także na dużych miejskich wydarzeniach. Wszystko po to, żeby aktywnie promować picie wody kranowej. Okazją do spotkań z najmłodszymi było nie tylko otwarcie Fabryki Wody, ale także festyn ekologiczny organizowany przez WFOŚiGW. Tam dzieci dowiedziały się o wartości wody w przyrodzie i dla organizmu oraz mogły ugasić pragnienie. Współpracują także ze szkołami i przedszkolami w zakresie edukacyjnym.

Napić się będzie można także podczas imprez na Różance, wydarzeń biegowych i kulturalnych na Bulwarach czy podczas festynów na prawobrzeżu, warszewie i tym organizowanym w najbliższy weekend przez DPS.

Z pewnością wody nie zabraknie także podczas zbliżającego się wielkimi krokami finału Regat The Tall Ships Races. Wypatrujcie poidełek i słojów z wodą i pijcie kranówkę śmiało, na zdrowie!

Skąd się bierze woda w kranach i poidełkach?

Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce, ma powierzchnię 3800 m2. Jego długość to 16,6 km, szerokość 3,2 km, a największa głębokość 43,5 m – to pokazuje wielkość zbiornika. Czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni.

W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?

  • dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
  • koagulacja,
  • sedymentacja,
  • filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
  • utlenianie pośrednie ozonem (O3),
  • filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
  • dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).

Po tych procesach, które zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys. m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.

Woda podlega ciągłej kontroli. Przy ujęciu mieści się laboratorium, w który codziennie badane są parametry fizykochemiczne i bakteriologiczne wody surowej, następnie w poszczególnych fazach produkcji, a na końcu sprawdzana jest woda czysta. Codziennie badanych jest 26 parametrów, pełna analiza miesięczna to ponad 60 analiz.

Wykwalifikowani pracownicy, w coraz większym zakresie korzystający z nowoczesnych systemów automatyki i monitoringu, dbają o prawidłowe działanie stacji uzdatniania, o utrzymywanie reżimów technologicznych oraz o nieprzerwaną dostawę wody do miasta. Praca odbywa się w systemie trzyzmianowym, 24-godzinnym, siedem dni w tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński