MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co robiliśmy w przerwie meczu Polska - Holandia? Tajemnicę odkrył szczeciński ZWiK

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pompownia Pomorzany - w czasie trwania meczu widać obniżenie poboru wody o 112 m3/h, w przerwie meczu skok w górę o 253 m3/h i spadek po przerwie o 252 m3/h.
Pompownia Pomorzany - w czasie trwania meczu widać obniżenie poboru wody o 112 m3/h, w przerwie meczu skok w górę o 253 m3/h i spadek po przerwie o 252 m3/h. ZWiK
W przerwie meczu Polska - Holandia szczecinianie masowo ruszyli do... kuchni i toalet. Anomalię w zużyciu wody zanotowały urządzenia miejskich wodociągów.

Statystki przybliża Hanna Pieczyńska z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

- W niedzielę około godziny 15 standardowy przepływ wody w przepompowni na Pomorzanach to 1700 metrów sześciennych na godzinę. W ubiegłą niedzielę widoczna była anomalia. Nie potrzebujemy sprzętu szpiegowskiego, żeby wiedzieć co robili mieszkańcy Szczecina. Skąd wiemy, że siedzieli przed telewizorami, a w przerwie ruszyli do kuchni i toalet? Bo około 15.45 woda popłynęła strumieniami - wyjaśnia.

Woda pompowana jest do magistral dla prawobrzeża między innymi z przepompowni Kijewo, a dla lewobrzeża jedną z przepompowni jest ta na Pomorzanach.

W przepompowni Pomorzany w trakcie I połowy pobór wody spadł o 112 m. sześć/h, by w przerwie skoczyć w jednej minucie o 253 m. sześć./h. Tuż przed II połową ponownie spadł o 252 m. sześć/h. W pompowni Kijewo pobór w przerwie wzrósł w minutę o 88 m. sześć/h.

Skąd bierze się woda w naszych domach?

Blisko 90 procent wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest piątym co do wielkości jeziorem w Polsce. Nasza czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby, rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni. W stacji uzdatniania wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina, nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?

  • dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
  • koagulacja,
  • sedymentacja,
  • filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
  • utlenianie pośrednie ozonem (O3),
  • filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
  • dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).

- Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina - dodaje Hanna Pieczyńska.

„Wodna” część ZWiKu w liczbach:

  • ponad 1300 km sieci wodociągowej,
  • 6 zakładów produkcji wody,
  • 9 przepompowni wodociągowych,
  • Roczna produkcji wody wynosi ok. 23 000 000 m3
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński