MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Za tydzień premiera baletu "Don Kichot" w Operze na Zamku w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
"Don Kichot" to jeden z najsłynniejszych baletów klasycznych przepełniony dowcipem, dynamiką i hiszpańską werwą. Ekspresyjna muzyka, różnorodność scen, w tym również pantomimicznych oraz ognistych tańców, mnóstwo ciekawych charakterów.
"Don Kichot" to jeden z najsłynniejszych baletów klasycznych przepełniony dowcipem, dynamiką i hiszpańską werwą. Ekspresyjna muzyka, różnorodność scen, w tym również pantomimicznych oraz ognistych tańców, mnóstwo ciekawych charakterów. Andrzej Szkocki
"Don Kichot" to spektakl inspirowany legendarną powieścią Miguela Cervantesa. Szczecińscy realizatorzy w Operze na Zamku stworzyli kameralny balet, który wielu widzów zabierze w świat baśni i podniesie na duchu.

Już za tydzień widzowie Opery na Zamku będą mogli obejrzeć przygody błędnego rycerza Don Kichota i jego wiernego giermka Sancho Pansy w pełnym humoru balecie inspirowanym legendarną powieścią Miguela Cervantesa. "Don Kichot" to jeden z najsłynniejszych baletów klasycznych przepełniony dowcipem, dynamiką i hiszpańską werwą. Ekspresyjna muzyka, różnorodność scen, w tym również pantomimicznych oraz ognistych tańców, mnóstwo ciekawych charakterów.

- Jest takie piękne określenie jak donkiszoteria, oznaczające człowieka, który walczy z wiatrakami. Jest to symbol pewnej postawy człowieka, który podejmuje wyzwanie często skazane na porażkę. Uwielbiamy ludzi, którzy są sami przeciwko wszystkim, podejmują walkę i przynajmniej częściowo ją wygrywają. Ta walka o ideały, o piękno, to jest to, co my robimy. Walka o ideały sztuki - mówi Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Zabawne perypetie bohaterów przemierzających południowe krainy w marzycielskiej wizji ratowania świata, stają się impulsem do zaprezentowania wirtuozerii tańca klasycznego wzbogaconego hiszpańską energią i temperamentem. Pierwszą wersję choreograficzną "Don Kichota" do melodyjnej muzyki Minkusa stworzył Marius Petipa, ojciec XIX-wiecznego baletu rosyjskiego. Libretto i choreografia przygotowała Anna Hop na podstawie Mariusa Petipy na motywach powieści Miguela Cervantesa.

- Jest to nasza autorska wersja baletu - mówi Anna Hop. - Możecie się spodziewać wariacji na temat tej historii. Humor jest elementem, który często towarzyszy mi w mojej twórczości i tego elementu nie zabraknie. Ważna będzie również warstwa wizualna spektaklu.

W spektaklu wykorzystano orkiestrację Johna Lanchbery.

- Istnieje wiele wersji "Don Kichota", my korzystamy z orkiestracji Lanchbery'ego, która była robiona dla Nuriejewa. Myślę, że jest ona najciekawsza. Muzyka baletowa musi nieść tancerzy i pomagać im, żeby istniała symbioza między nimi - mówi Jerzy Wołosiuk, kierownik muzyczny.

Premiera 28 października w Operze na Zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński