Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszewski słoń raczej nie będzie już fontanną jak kiedyś. Konstrukcja rzeźby jest za słaba

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Słoń był głównym elementem fontanny autorstwa Kurta Schwerdtfegera stworzonej w 1934 r. na skwerze przy ulicy Szczecińskiej
Słoń był głównym elementem fontanny autorstwa Kurta Schwerdtfegera stworzonej w 1934 r. na skwerze przy ulicy Szczecińskiej Andrzej Szkocki
Zastępca prezydenta Szczecina rozwiewa nadzieje na przywrócenie historycznej funkcji słonia, symbolu Warszewa. Przedwojenna rzeźba ma za słabą konstrukcję, aby znów była fontanną.

Słoń był głównym elementem fontanny autorstwa Kurta Schwerdtfegera stworzonej w 1934 r. na skwerze przy ulicy Szczecińskiej. Po wojnie rzeźba była poddawana wielokrotnym remontom i przeróbkom. W 2004 r. cały skwer przeszedł renowację, usunięto betonowy basen dawnej fontanny, wcześniej zasypany piachem. Ostatnie prace konserwatorskie rzeźby słonia polegające na oczyszczeniu i zabezpieczeniu rzeźby, zostały przeprowadzone w 2016 r. Od tamtego czasu pojawiły się już pęknięcia. Mieszkańcy zabiegają o przywrócenie przedwojennej funkcji słonia, czyli fontanny.

- Nie ma przeciwwskazań ze stanowiska konserwatorskiego do przywrócenia pierwotnej funkcji i formy fontanny, po uprzednim sporządzeniu ekspertyzy konserwatorskiej dotyczącej stanu technicznego rzeźby. Obecnie trwa nabór w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Czy istnieje możliwość zgłoszenia do naboru zadania związanego z przywrócenia pierwotnej funkcji i formy fontanny i renowacją samej rzeźby słonia? - pyta miejskich urzędników radny Łukasz Kadłubowski.

Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina nie ma dobrych informacji. Ekspertyza wykazała, że woda słoniowi nie służy.

- Zgodnie z ekspertyzą konserwatorską z 2019 roku na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków dotyczącą stanu zachowania i programu prac konserwatorskich rzeźby-fontanny ze słoniem, przywrócenie wody w rzeźbie słonia budzi wątpliwości ze względu na ryzyko uszkodzenia mechanicznego rzeźby wykonanej w technice odlewu betonowego i konserwowanej silną zaprawą cementową - wyjaśnia prezydent.

Nie wyklucza jednak, że mogłaby powstać fontanna wokół słonia.

- Program prac konserwatorskich zaleca rekonstrukcję brakującego fragmentu trąby słonia oraz konserwację techniczną i estetyczną rzeźby, z możliwością odtworzenia niecki basenu fontanny oraz instalacji nawadniającej z dyszami fontanny, usytuowanymi poza obrębem rzeźby - dodaje.

Rzeźba nie jest wpisana do rejestru zabytków, ani nie jest ujęta w ewidencji zabytków, co zgodnie z regulaminem naboru wniosków o dofinansowanie z rządowego programu odbudowy zabytków jest warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku.

- Tym samym projekt polegający na przywróceniu pierwotnej funkcji formy fontanny z pracami restauratorskimi dotyczącymi rzeźby słonia nie może zostać zgłoszony do tego programu - mówi Daniel Wacinkiewicz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński