MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Willa przy ul. Wawrzyniaka w Szczecinie czeka na remont

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Willa stojąca na skrzyżowaniu ul. Wawrzyniaka i Królowej Korony Polskiej doczeka się remontu
Willa stojąca na skrzyżowaniu ul. Wawrzyniaka i Królowej Korony Polskiej doczeka się remontu Andrzej Szkocki
Kiedy ruszy remont zabytkowej willi przy ul. Wawrzyniaka w Szczecinie? Nie prędko. Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentacji i pozwoleń. Aktualnie został rozstrzygnięty przetarg na uzupełnienie dokumentacji.

O tym, że XIX w. willa stojąca na skrzyżowaniu ul. Wawrzyniaka i Królowej Korony Polskiej doczeka się remontu, mówi się od momentu pozyskania dofinansowania dla sześciu szczecińskich zabytków. Promesy wstępne z Banku Gospodarstwa Krajowego pozyskane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dotyczą pięciu obiektów sakralnych i jednej willi. We wszystkich przypadkach zastrzyk finansowy umożliwi przeprowadzenie "pilnych prac ratunkowych".

Zgodnie z projektem, przygotowywane prace mają na celu przywrócenie budynkowi jego dawnej świetności i zachowanie historycznego charakteru. W ramach remontu planuje się m.in. wymianę pokrycia dachowego budynku i werandy 9i jej muru pruskiego) oraz renowację elewacji z zachowaniem historycznego wyglądu. Dodatkowo przewidziano naprawę schodów zewnętrznych oraz odtworzenie brakujących detali architektonicznych. Planuje się również remont ogrodzenia wraz z budową nowego, stylizowanego na historyczne.

W ramach remontu planowane jest także odnowienie zegara z motywem bazyliszka znajdującego się niegdyś na szczycie zachodniej elewacji - dziś już go nie ma; budynek jest prawie pozbawiony tynku. Całość prac ma jednak przywrócić willi jej pierwotny blask. Co ważne, prace będą realizowane w uzgodnieniu z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Kiedy ruszą prace?

- Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentacji i pozwoleń - tłumaczy Tomasz Klek - rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Aktualnie został rozstrzygnięty przetarg na uzupełnienie dokumentacji.

Jak się dowiedzieliśmy, przewidywany czas robót wynosi 300 dni (licząc od daty podpisania umowy z wykonawcą).
Ze względu na trwające prace dotyczące szacowania kosztów jak i fakt, że informacja o wartości zamówienia jest informacją wrażliwą w procesie zamówień publicznych, podanie obecnie kosztów remontu nie jest możliwe.

Przypomnijmy, że willa powstała w 1872 r. (rozbudowywana i przekształcana w 1897 i 1910 r.). Co ciekawe zachował się historyczny kształt parceli, oryginalna bryła, wykończenie elewacji, resztki dekoracji architektonicznej, wykończenie okapów i werandy, a także oryginalne ogrodzenie z przęsłami metalowymi oraz tablicą adresową.

Na razie ZBiLK nie podaje terminu przetargu na wykonawcę remontu. Wiemy, że miasto otrzymało na ten cel 3,571 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński