MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Polbud-Pomorze domaga się pieniędzy. Przestali budować drogi S3 i S6

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Jeszcze w połowie lutego na obwodnicy Koszalina trwały intensywne prace wykończeniowe
Jeszcze w połowie lutego na obwodnicy Koszalina trwały intensywne prace wykończeniowe Radosław Brzostek
1 marca zostały wstrzymane prace na odcinku Dargobądz-Troszyn na S3. Podobnie jest na budowie obwodnicy Koszalina. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że faktury są opłacane na bieżąco, a do 15 marca jest przerwa zimowa, podczas której nie prowadzi się prac budowlanych.

Wykonawca prac, firma Polbud-Pomorze zapewnia, że na razie nie ma mowy o porzuceniu inwestycji. Przedstawiciele spółki w rozmowie z „Głosem” zapewniają, że dają Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dwa tygodnie na odpowiedź.

- Już dwa razy wzywaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o mediację ze Skarbem Państwa. Finansujemy budowę z własnych pieniędzy. Dla średnich firm, jakie wchodzą w skład konsorcjum to spory ciężar. Wydaliśmy już 43 miliony złotych, a występujemy o 108 mln zł - mówi Ryszard Kaptur, prezes firmy Polbud-Pomorze. - Nasze działanie nie jest czymś wyjątkowym, stosujemy to, co dopuszcza prawo. W tym tygodniu mają rozpocząć się rozmowy z GDDKiA.

Przypomnijmy, że drogę ekspresową S3 na odcinku Dargobądz-Troszyn o długości 16 km realizuje konsorcjum firm Polbud-Pomorze, INTOP Szczecin, PRD Nowogard. Wartość tego kontraktu to 679,3 mln zł.

Ponad 108 milionów złotych, o które zabiega wspomniane konsorcjum, to prognozowana kwota waloryzacji kontraktowej. Jednocześnie wykonawca wstąpił o ponad 6 mln 690 tys. z tytułu wynagrodzenia za konieczność przebudowy gazociągów na terenie inwestycji. Jak czytamy w informacji do GDDKiA, wykonawca na etapie przetargu nie wiedział o kolizji w terenie. A można to było przewidzieć już w ofercie przetargowej.

Polbud-Pomorze wezwał także do zmiany kontraktu „Budowa Obwodnicy Koszalina i Sianowa na S6 wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód”. W piśmie do GDDKiA wzywa m.in. o waloryzację kontraktu o ponad 46 mln 607 tys. zł Kontrakt o wartości 448,87 mln zł realizuje konsorcjum firm Polbud- Pomorze(lider), Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów oraz Wibra Infrastruktura. Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 ma łączną długość 21,1 km. Od jesieni 2019 roku dostępne dla kierowców są trzy odcinki tej trasy: od węzła Bielice do węzła Koszalin Wschód, połączenie z ulicą Szczecińską (S11) oraz końcowy fragment obwodnicy od węzła Sianów Wschód. To w sumie 13,2 km obwodnicy. Rozprowadzają one ruch z nowej drogi S6, jednak nie dają możliwości ominięcia Koszalina i Sianowa przez ruch tranzytowy. Dlatego konieczne jest dokończenie odcinka od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód, tak aby spiąć ze sobą całą obwodnicę.

Zakończenie realizacji robót na S3 jest planowane w II kwartale 2024 roku. Poseł Jarosława Rzepa martwi się, że wstrzymanie prac wpłynie na termin. W rozmowie z „Głosem” parlamentarzysta potwierdza, że monitoruje sprawę.

- Jestem w kontakcie z GDDKiA, ministrem infrastruktury i wykonawcą - mówi polityk PSL. - Zależy mi, żeby prace jak najszybciej zostały wznowione.

- Nie ma żadnych zaległości płatniczych GDDKiA wobec wykonawcy. Realizujemy je w terminach wcześniejszych, niż wynika to z umowy. Zwykle w ciągu dwóch tygodni od złożenia faktury - zapewniają przedstawiciele GDDKiA. - Obecnie mamy okres przerwy zimowej - wyłączony z czasu prowadzenia robót budowlanych, który trwa do 15 marca. W sytuacji działań wykonawcy sprzecznych z kontraktem GDDKiA będzie postępować zgodnie z warunkami kontraktu.

GDDKiA podkreśla, że na inwestycjach drogowych GDDKiA, w tym również na budowie drogi S3 był podnoszony limit waloryzacji – do 15 proc. (pierwotnie było to 5 proc.) w związku z wojną na Ukrainie i COVID i będącego skutkiem tych okoliczności wzrostu cen.

Wykonawca inwestycji – Polbud Pomorze występował o dodatkowe zwiększenie finansowania niewynikające z umowy łączącej obie strony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński