Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecińskie Centrum Biorecyklingu coraz bliżej. Jednak lokalizacja budzi kontrowersje

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma powstać przy ulicy Gdańskiej 12. Obecnie działa tam kilkadziesiąt firm z różnych branży. Dostały już wypowiedzenia i propozycje nowych lokalizacji, ale te nie wszystkich satysfakcjonują.
Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma powstać przy ulicy Gdańskiej 12. Obecnie działa tam kilkadziesiąt firm z różnych branży. Dostały już wypowiedzenia i propozycje nowych lokalizacji, ale te nie wszystkich satysfakcjonują. Andrzej Szkocki, Mariusz Parkitny
Po nowoczesnej spalarni odpadów Szczecin idzie krok dalej. Wspólnie z Remondisem chce zbudować zakład zmieniający bioodpady w kompost. Lokalizacja wzbudza jednak kontrowersje, szczególnie wśród najemców i działkowców.

Szczecińskie Centrum Biorecyklingu ma powstać przy ulicy Gdańskiej 16. Obecnie działa tam kilkadziesiąt firm z różnych branży. Dostały już wypowiedzenia i propozycje nowych lokalizacji, ale te nie wszystkich satysfakcjonują.

- Nie mam nic przeciwko takiej inwestycji. Ale jak mamy się przenieść w dwa miesiące skoro mamy hale magazynowe i nie mamy nawet nowego miejsca? Te wskazane przez miasto są za małe - mówił dzisiaj jednej z przedsiębiorców i ocenił, że przeprowadzka zajęłaby jego firmie około roku.

- A my obawiamy się, że zapachy z tej kompostowni nie będą zbyt przyjemne - wtórował mu przedstawiciel ogrodów działkowych, które otaczają działkę przy Gdańskiej 12.

Obaj panowie pojawili się nieoczekiwanie na konferencji prasowej przed szczecińskim magistratem, którą we wtorek zorganizowała wiceprezydent Szczecina Anna Szotkowska i Ronald Laska, szef Remondis Szczecin. Oboje przekonywali rozmówców, że ich obawy są nieuzasadnione.

- Prawdą jest, że nie mamy wielu terenów, gdzie można prowadzić działalność magazynowa. Dlatego chcą pomoc przedsiębiorcom i jesteśmy pośrednikiem w rozmowach z portem, który takimi terenami dysponuje - mówiła Anna Szotkowska.

ZOBACZ TEŻ:

- To będzie zakład tak nowoczesny, że żadne nieprzyjemne zapachy nie będą się wydostawać na zewnątrz. Jeśli już jakiś będzie, to raczej drewna - obiecywał działkowcom Ronald Laska.

Po co Szczecinowi inwestycja warta ok. 70 mln zł? Głównie z powodu kosztów. Obecnie Szczecin korzysta z dwóch dość niewielkich biokompostowni pod Policami i i Stargardem, które za jakiś czas będą musiały być modernizowane. A szczecinianie produkują z roku na rok coraz więcej bioodpadów (ok. 20 tys. ton). Nowy zakład mógłby ich przyjąć nawet 40 tys. ton.

- Pamiętajmy, że oprócz bioodpadów od mieszkańców odbieramy je także od firm, jak choć restauracje, bary itp - wyliczał prezes Remondisu.

Spółka część bioodpadów, wywozi do Bydgoszczy. Do niedawna tona przewiezienia tony odpadów kosztował 90 zł. Obecnie 150 zł.

- Posiadanie własnej instalacji to stabilność procesu kompostowania, obniży koszty związane z wywozem i zagospodarowaniem odpadów. Od dłuższego czasu szukaliśmy odpowiedniego miejsca na taką działalność. Działka przy ulicy Gdańskiej jest optymalna- dodaje Anna Szotkowska.

Miasto i Remondis podpisały już list intencyjny. Gmina ma wnieść działkę, a spółka zapewnić finansowanie (m.in. z funduszu ochrony środowiska, kredytów). Prace miałyby się rozpocząć w przyszłym roku.

Dla mieszkańców zasady segregacji się nie zmienią. Do brązowych pojemników nadal mają trafiać odpady zielone (trawa, liście) i kuchenne.

Produktem końcowym będzie kompost. - Całość od rozładunku, poprzez kompostowanie, dojrzewanie będzie w zamkniętych obiektach, a powietrze oczyszczane - mówił Ronald Laska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński