Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczeciński radny nie jest już w zarządzie ENEI. Zmiany w spółkach skarbu państwa

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
23 lutego 2024 roku rada nadzorcza ENEA S.A. podjęła uchwały dotyczące odwołania z dniem 29 lutego 2024 roku członka zarządu ENEA ds. operacyjnych - Marcina Pawlickiego
23 lutego 2024 roku rada nadzorcza ENEA S.A. podjęła uchwały dotyczące odwołania z dniem 29 lutego 2024 roku członka zarządu ENEA ds. operacyjnych - Marcina Pawlickiego archiwum gs24.pl
Szczeciński radny PiS, Marcin Pawlicki został odwołany z zarząd państwowej spółki ENEA.

23 lutego 2024 roku rada nadzorcza ENEA S.A. podjęła uchwały dotyczące odwołania z dniem 29 lutego 2024 roku członka zarządu ENEA ds. operacyjnych - Marcina Pawlickiego oraz członka zarządu ENEA ds. strategii i rozwoju - Lecha Żaka.

Marcin Pawlicki, to polityk PiS, szef klubu w szczecińskiej radzie miasta i od kilku lat był członkiem zarządu Enei. Zrobiło się o nim głośno, gdy ujawniono jego zarobki. W 2021 r. zarobił w państwowej spółce ok. 660 tys. zł. Rok później 1,2 mln zł (według nieoficjalnych informacji tak duża kwota może być efektem nagród dla członków zarządu za wyniki spółki).

Rok temu działacze PO zaapelowali do Pawlickiego o podanie się do dymisji z funkcji w państwowej spółce.

- Pisowscy nominaci zarabiają ogromne pieniądze, tylko dlatego, że PiS nominował ich do spółek Skarbu Państwa. A w tym czasie zwykli ludzie zmagają się z ogromną drożyzną. O 900 tys. osób wzrosła w ubiegłym roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. Wartość realna wynagrodzeń spadła najsilniej od 30 lat. Domagam się dymisji Pawlickiego, a od Enei będę się domagał wyjaśnień na temat wysokości zarobków w spółce - mówił poseł Arkadiusz Marchewka.

Radni Szczecina zwrócili uwagę, że w historii szczecińskiego samorządu, żaden z radnych nie zarobił takich pieniędzy.

- To nieprzyzwoite, demoralizujące. To 40-krotnie więcej niż zarabia nauczyciel. Niech Pawlicki zarabia miliony, ale na własnym kapitale. Niech się poda do dymisji i skupi się na obowiązkach radnego - mówili.

Marcin Pawlicki nie podał się do dymisji. A zarzuty PO określał jako hipokryzje.

- Platforma Obywatelska po raz kolejny pokazuje szczyty swojej hipokryzji. W regionie mamy tego najlepszy przykład jak radni KO, którzy tak krzyczą o zarobkach osób z PiS i pozują sobie z tabliczkami, sami są pozatrudniani na bardzo dobrze płatnych stanowiskach np. w Urzędzie Marszałkowskim, czy też jednostkach mu podległych. Jak dobrze wiemy swoich kolegów i koleżanki zatrudnia Przewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego Platformy Obywatelskiej Olgierd Geblewicz. Czy są to tacy specjaliści i eksperci? Czy mają jakieś wybitne kompetencje? Mam do tego wątpliwości, patrząc na to, jak pracują w Radzie Miasta, na komisjach, czy sesjach. Platforma Obywatelska powinna zacząć apelować do siebie, bo ewidentnie widać, że Urząd Marszałkowski, który powinien być apolityczny, jest niestety zalany przez osoby związane z Platformą Obywatelską, SLD, czy PSL. Tam znajdzie się, co najmniej kilkadziesiąt nazwisk, które mają historię polityczną, lub nadal aktywnie działają pod szyldami partyjnymi. Mieszkańcy mogą mieć wątpliwości w takiej sytuacji, czy są sprawiedliwie i rzetelnie traktowani przez urzędników - mówił.

O Pawlickim było też głośno ze względu na jego niektóre wypowiedzi na sesjach rady miasta.

W listopadzie 2023 r. nazwał zieloną kanalią radnego Przemysława Słowika z Koalicji Obywatelskiej. Na moment Pawlickiemu nawet wyciszono mikrofon.

To, że obaj radni nie przepadają za sobą, wiadomo od dawna. Na wielu sesjach dochodziło między nimi do spięć. Rady Przemysław Słowik, to szef Zielonych. Wielokrotnie krytykował działania rządu PiS dotyczące samorządu. Zarzuty odpierał Marcin Pawlicki, szef klubu PiS i wiceprezes ENEI.

Zieloną kanalią Pawlicki nazwał Słowika podczas dyskusji nad projektem podwyżek podatku od nieruchomości. Radni KO argumentowali, że maksymalna podwyżka jest konieczna m.in. dlatego, że rząd PiS po macoszemu traktuje samorządy, odbierając im część przychodów i mocno je centralizując.

- Koszty wszystkiego rosną i to nie nasza wina. To wina rządów PiS. Rosła inflacja, drożeje każda usługa, odbierane są dochody samorządom - mówił Przemysław Słowik.

Nawiązał też do rady fundacji ENEA, która wydatkowała pieniądze na referendum w sprawie uchodźców.

- Co wspólnego ma ENEA z uchodźcami - pytał Słowik.

Odpowiedział mu radny Pawlicki, wyśmiewając wynik Słowika z wyborów parlamentarnych (nie dostał mandatu, startował z Koszalina).

- Hipokryci z Platformy Obywatelskiej krzyczą w sprawie finansów samorządów, a szczególnie jeden, który startował w Koszalinie i osiągnął śmiesznie niski wynik. To też warto, aby internauci usłyszeli, jak wielką porażkę poniósł spadochroniarz z Koszalina, który tam startował ze swoją śmieszną ekipą - mówił Pawlicki oklaskiwany przez radnych swojego klubu.

- To oklaski wstydu - kontynuował Pawlicki patrząc w stronę Słowika. - Mieszkańcy pokazali mu gdzie jego miejsce i mam nadzieję, że w kolejnych wyborach ta zielona, lewacka, komunistyczna propaganda, trafi tam, gdzie powinna trafić, czyli do śmietnika. Koalicja Obywatelska obiecywała O procentowy kredyt mieszkaniowy. Teraz hipokryci się z tego wycofują. Przypominam, szczególnie jednemu, jak to mówiłem kiedyś, zielonej kanalii, że inflacja jest jednocyfrowa - mówił Pawlicki.

W tym momencie zareagowała przewodnicząca rady miasta, Grażyna Łażewska.

- Tu już protestuję, stanowczo protestuję. Proszę nad słowami czuwać - mówiła.

Na sali słychać było też pomruk oburzenia po słowach Pawlickiego.

- To skandal. Czegoś takiego tu jeszcze nie było. - powiedziała radna Urszula Pańka z KO. I domagała się ukarania radnego PiS.

- Nasz przewodniczący został troszeczkę sprowokowany, to nie on rozpoczął ta batalię - tłumaczył Pawlickiego, radny Dariusz Smoliński z PiS.

Łukasz Tyszler, szef klubu KO zapowiedział, że powiadomi władze centralne PiS o zachowaniu radnego Pawlickiego.

Marcin Pawlicki był w przeszłości zastępcą prezydenta Szczecina do spraw komunalnych. W kwietniowych wyborach samorządowych kandyduje do rady miasta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński