Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin jako pierwszy w Polsce uchwali budżet na 2012 rok

mp
Prezydent Szczecina chce szybciej uchwalić budżet. Radni poparli jego pomysł.
Prezydent Szczecina chce szybciej uchwalić budżet. Radni poparli jego pomysł.
Szczecin jako pierwszy w Polsce uchwali przyszłoroczny budżet już w czerwcu. To ma uchronić przed katastrofą miejskie inwestycje, takie jak hala, obwodnica, filharmonia. Ale też wiele mniejszych.

Podczas dzisiejszej sesji radni przyjęli uchwałę, która wprowadza nowy terminarz prac nad budżetem 2012. Ma być gotowy do 20 czerwca. Do tej pory radni zaczynali prace nad wydatkami i dochodami miasta dopiero pod koniec roku. To pomysł prezydenta Szczecina na plany ministra finansów. Jacek Rostowski chce ograniczyć zadłużanie się samorządów, bo ma to pomóc w walce z kryzysem gospodarczym. Jeśli budżet miasta uchwalimy przed planami ministra, to pakiet Rostowskiego nas nie dotknie. Bo prawo nie może działać wstecz.

- Rzeczywiście jesteśmy pionierami. Nie ma żadnych sądowej praktyki w tej sprawie. Ale musimy coś zrobić, aby nie trzeba było wstrzymywać inwestycji, zrywać umów - mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Według szacunków skarbnika miasta, plany Rostowskiego oznaczałyby obcięcie przyszłorocznych inwestycji o 350 milionów złotych. Mogłoby więc zabraknąć pieniędzy na budowę hali sportowej, piątego odcinka obwodnicy, filharmonii. Ale też wiele mniejszych inwestycji, jak choćby naprawy dróg.

Szczecin zaczął się zadłużać dopiero w 2009r. Ma to potrwać tylko do 2012 r. Rok później musi mieć już nadwyżkę budżetowa. Tak nakazuje prawo. Prezydent porównuje obecne lata do planu Marshalla, który po wojnie postawiła na nogi m.in. Niemcy.

- Już nigdy nie będziemy dysponować takimi pieniędzmi jak teraz. Dzięki funduszom unijnym połowa pieniędzy na inwestycje jest nam darowana. Ale musieliśmy zaciągnąć kredyty, aby te pieniądze pozyskać. Warto to robić. Cześć tym inwestycji robiona jest tylko raz. Jak hala, czy filharmonia - dodaje Piotr Krzystek.

Wtóruje mu Stanisław Lipiński, skarbnik miasta. Cytował ministrów rządu Donalda Tuska, którzy w sporze stanęli po stronie samorządów.

- Finanse naszego miasta są w bardzo dobrej kondycji. Dlatego banki udzielają nam kredytów na preferencyjnych warunkach. Od 2013 roku już nie będziemy się zadłużać - argumentował. Obaj z prezydentem przekonali większość radnych. Za szybszym uchwaleniem budżetu głosowało 15 radnych, głównie z SLD i PiS. Trzynastu było przeciw.

- Po co się tak spieszyć. Przecież nie ma pewności, że plany ministra wejdą w życie - pytał Tomasz Grodzki, radny PO.

- Nawet jeśli tak będzie, to przecież nic nie tracimy uchwalając wcześniej budżet - odpowiadał radny Tomasz Hinc z PiS.

O czym jeszcze mówili radni podczas sesji

Bagaż za darmo
Podczas sesji radni radni miasta Szczecina zdecydowali o zniesieniu opłat za bagaż w środkach komunikacji miejskiej w Szczecinie. Projekt uchwały zgłosił klub radnych PiS.
- Nic nie zyskujemy na tej opłacie - mówi Marek Duklanowski, radny PiS. - Przychód z tytułu tej opłaty znamy tylko na podstawie kar nałożonych za brak biletów za bagaż.
W ubiegłym roku Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nałożył prawie 300 kar za brak biletu.

Sprawa Baru Extra
Deweloper, który kupi grunty po byłym Barze Extra, będzie mógł wybudować tam mieszkania. To ma pomoc w sprzedaży nieruchomości, która od lat straszy w centrum Szczecina. Do tej pory zapisana tam była jedynie funkcja usługowa.

Sprzedaż lokali użytkowych
Prezydent miasta będzie ustalał stawkę za najem metra kw. powierzchni użytkowej w lokalach komunalnych. Do wczoraj robili to radni. Zmiana ma służyć usprawnieniu procedury, skróceniu czasu podejmowanych decyzji a także zwiększeniu efektywności wykorzystania zasobów użytkowych miasta.

Nowi radni osiedli
Miejska Komisja Wyborcza ogłosiła nazwiska 585 radnych wybranych podczas niedzielnych wyborów osiedlowych. Kadencja będzie trwała 4 lata. Frekwencja wyniosła 3,17 procent.

Strategia Szczecin 2025
Zaprezentował ją wczoraj radnym prof. Dariusz Zarzecki z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zawiera szereg wskazówek, które mają stworzyć ze Szczecina jedno z najprężniejszych miast w Polsce. Rozwój miasta ma się oprzeć na czterech filarach: wysoka jakość życia, nowoczesna gospodarka, atrakcyjne miasto metropolitalne i intelektualne zaplecze.

Filharmonia o czasie
Filharmonia ma być gotowa w październiku 2013 r. Będą dwie sale. Jedna na 953 miejsc, a druga prawie na 160. Piętrowy parking podziemny na 157 miejsc. Koszt 109 milionów. Z wypowiedzi dyrektora do spraw inwestycji wynika, że budowa idzie do przodu zgodnie z terminem.

Zasłużony profesor Filipowiak
Medal za Zasługi Dla Miasta otrzymał wczoraj prof. Władysław Filipowiak, długoletni dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. 85-letni profesor ma na koncie około 200 prac dziedziny archeologii i nadal pracuje. Profesor w krótkim przemówieniu powiedział czego mu najbardziej obecnie Szczecinie brakuje. - Pamiętam jak w 1947 roku w Szczecinie ludzie się na ulicach do siebie uśmiechali. A przecież czasy były trudniejsze niż obecnie. Uśmiechajmy się częściej - zakończył.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński