Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin chce zasłynąć z turbin i stawia na ekologię

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
"Chcemy, aby Szczecin był największym w kraju centrum związanym z branżą offshore" - zapowiada Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji. Chodzi o fabrykę turbin i farmę wiatrową na Bałtyku.

We wtorek radni Szczecina na wniosek prezydenta prawie jednogłośnie (wstrzymała się jedna osoba) uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w dzielnicy Skolwin. Inicjatywa ułatwi działalność duńskiej firmie Vestas, potentata na rynku budowy elementów do elektrowni wiatrowych.

W Szczecinie Vestas buduje fabrykę, w której pracę ma znaleźć ok. 700 osób.

Plan zagospodarowania dotyczy 75 hektarów gruntów na północ od drogi przy dawnej papierni "Skolwin".
"Firma Vestas, która zajmuje się produkcją na potrzeby branży offshore lokuje tu swój zakład. Plan zagospodarowania poprawia im możliwość inwestowania poprzez korektę ustaleń dotyczących dostępu do nabrzeży. To ma być teren składowy na potrzeby nowego zakładu" - wyjaśnia Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor wydziału planowania przestrzennego Szczecina.

"To bardzo ważna decyzja dotycząca rozwoju Szczecina. Często przyjmujemy plany szybko i dotyczą one deweloperów. Tym razem sprawa dotyczy przyszłości energetycznej ważnej dla całego kraju. Działania Vestas i Szczecina wpisują się w strategię dla transformacji energetycznej. Szczecin ma szansę być liderem jeśli chodzi o wytwarzanie turbin wiatrowych i podzespołów" - mówił radny Patryk Słowik.

Ambitne plany miasta potwierdza Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji.
"Pracujemy nad wejściem kolejnych graczy, tych największych z branży offshore po Vestas i Windar. Jest też już szereg średnich firm - polskich, w tym szczecińskich jak i zagranicznych. Mocno współpracujemy z Orlenem Neptun oraz Zarządem Portów Morskich Szczecin Świnoujskie w tych sprawach" - mówi.

Szczecińska fabryka Vestas ma być gotowa w 2024. Będzie produkowała turbiny dla farmy wiatrowej Baltic Power, która powstaje na Bałtyku. Elementy będą docelowo składane na pierwszym w Polsce terminalu instalacyjnym w Świnoujściu. Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda.

Wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane w Szczecinie. Terminal instalacyjny Grupy Orlen w Porcie Świnoujście rozpocznie pracę w 2025 roku.

"Vestas chce mieć znaczący udział w dostawach turbin dla morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, chcemy być liderem na tym rynku, podobnie jak jesteśmy liderem w segmencie turbin" - mówił niedawno w Szczecinie Nils de Baar, prezes Vestas na Europę Północną i Centralną.

"Od początku przygotowań do realizacji naszej pierwszej morskiej farmy wiatrowej konsekwentnie dążyliśmy do tego, żeby w pełni wykorzystać potencjał polskiej gospodarki. Decyzja o budowie terminala instalacyjnego w Świnoujściu oraz nowej fabryki turbin w Szczecinie udowadniają, że morskie farmy wiatrowe, mają szansę nie tylko zrewolucjonizować krajowy system energetyczny, ale też być impulsem dla rozwoju całego regionu" - komentował Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Głos Szczeciński

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczecin chce zasłynąć z turbin i stawia na ekologię - aip24

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński